"Müzik, söylenemeyen ve hakkında sessiz kalmanın imkânsız olduğu şeyleri ifade eder." -Victor Hugo

 

Neredeyse beş müzisyenden birinin gitar çaldığı söylenir. Ancak gitar tekniğini ölçmek çok zor olduğundan her birinin nasıl gitar çaldığına karar vermek zordur.

Bir gitarist ne kadar iyi çalarsa çalsın daima geliştirebilecekleri ve öğrenebilecekleri teknikler vardır. Bu makalede gitardaki seviyenizi belirlemeniz için size izlemeniz gereken genel bir rehber sunacağız.

Gitarı kendi kendinize öğrendiğinizden seviyenizi bir özel ders hocasıyla veya bir öğretmenle ölçme fırsatınız olmadıysa tek yapmanız gereken rehberimizi incelemek.

En iyi Gitar öğretmenleri müsait
Yaren
5
5 (19 yorum)
Yaren
₺270
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Korel
5
5 (29 yorum)
Korel
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burak
5
5 (15 yorum)
Burak
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (9 yorum)
Gökhan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ömer faruk
5
5 (15 yorum)
Ömer faruk
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuğba
5
5 (20 yorum)
Tuğba
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Baran
5
5 (17 yorum)
Baran
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yaren
5
5 (19 yorum)
Yaren
₺270
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Korel
5
5 (29 yorum)
Korel
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burak
5
5 (15 yorum)
Burak
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (9 yorum)
Gökhan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ömer faruk
5
5 (15 yorum)
Ömer faruk
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuğba
5
5 (20 yorum)
Tuğba
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Baran
5
5 (17 yorum)
Baran
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Başlangıç Seviyesi

Başlangıç seviyesi ilk seviyedir. Gitar çalmayı öğrenen herkes başlangıç seviyesinde başlar. Gitar dersleri başlangıç seviyesi kişiden kişiye farklılık gösterir. Yani eline hiç gitar almamış biriyle birkaç haftadır gitar çalan biri arasında büyük bir fark vardır. Bir gitar hocasıyla bir aylık çalışmanın ardından neler öğrenmiş olduğunuzu görünce çok şaşıracaksınız.

Gitar başlangıç seviyesi zor olabilir
Gitarı elinize ilk aldığınızda zor gelebilir. | Kaynak: Unsplash

Akustik gitar, jazz gitar, elektro gitar ve klasik gitar dersleri, çaldığınız hangisi olursa olsun, seviyenizi öğrenmek istiyorsanız başlangıç için gitar seviyelerini burada bulabilirsiniz.

Acemi

Online veya özel gitar derslerine veya kendi kendinize öğrenmeye başlamadan önce gitara acemi olarak başlamalısınız.

Hayatınızda bir gitara hiç dokunmamış, pena tutmayı, gitarı akort etmeyi hatta ellerinizi nasıl hareket ettireceğinizi bilmiyorsunuzdur. Online gitar dersi almak, hayatınız boyunca tek bir gitar dersi almamışsanız pek doğru olmayabilir.

Müzik yeteneklerinize bağlı olarak uzun süre bu seviyede kalabilirsiniz. Bazı insanlar özellikle başka müzik aletlerini çalma konusunda tecrübelilerse sadece birkaç hafta acemi seviyesinde kalırlar. Her şey ne kadar çaba gösterdiğinize bağlıdır.

Tabii ki hepsi bu kadar değil. Müzik konusunda herkes farklıdır. Bazıları nota okumayı zaten biliyordur veya farklı notalara kulakları oldukça aşinadır. Bazılarıysa daha çok zamana ihtiyaç duyar.

Acemi olarak öncelikle gitarda notaları çalmayı, ellerinizi nereye koyacağınızı ve gitarı çalarken nasıl hareket ettireceğinizi öğrenirsiniz. İlk çalmaya başladığınızda gitar çalmanın parmaklarınızı ne kadar acıttığını hemen fark edeceksiniz.

Ama endişelenmeyin, alışacaksınız. Steve Vai ve Jimi Hendrix bile bu aşamadan geçmiştir.

Başlangıç Seviyesi

Artık bir gitarı elinize alıp acemilikten çıktığınızda gitar dersi başlangıç seviyesine geçmiş olursunuz.

Birkaç online ders, bir grupla veya tek başınıza ders almış veya kendi kendinize öğrenmeye zaman ayırmış olabilirsiniz. Temel gitar tekniklerinden bazılarını biliyor ve birkaç akor çalabiliyorsunuzdur.

Bazı müziklere birkaç basit şarkıyla eşlik edebiliyorsunuzdur. Zamanlamanız mükemmel olmayabilir ve hâlâ birkaç notayı yanlış çalabiliyor olabilirsiniz. Olacak bu iş!

Bir müzik aletini çalmakta ustalaşmak için ne yapmanız gerektiğini ve nasıl bir yol izleyeceğinizi bilirsiniz. Ama bir yandan da daha gidecek çok yolunuz olduğunun farkındasınızdır.

Gitar başlangıç seviyesinde arkadaşlarınıza çalın
Birkaç arkadaşınıza gitar çalıp dönüt alın. | Kaynak: Unsplash

Deneyimli Acemi

Bu en zor seviyelerden biri.

Pek çok kişinin yükselişi bu noktada durur. Gitar çalmayı yeni öğrenmeye başladığınızda kısa sürede çok ilerleme kaydedersiniz. Bazı akorları çalmaya başlayıp klavyede notaların yerini öğrenirsiniz. Bu ilerleme, bir gitaristin yeteneklerini fazla abartmasına neden olur.

Deneyimli acemiler, ileri düzey teknikleri bilmez ancak iyi bildiğini çalabilirler. Zamanlamada iyidirler ve tüm temel akorları bilirler.

İstenen neredeyse bütün basit şarkıları çalarak repertuvarlarını genişletebilirler. Hâlâ yeni başlayanlar için gitar dersleri alıyor ve ritimleri, bazı notaları çalmayı ve gitarla ilgili temel bilgileri öğreniyorlardır.

Hatta çalarken şarkı da söyleyebilirler. Bu noktada gitarda iyi olduklarını bile söyleyebilirsiniz. Ancak hataları yok değildir.

Deneyimli bir aceminin en büyük kusuru tutarsızlığıdır. Bu da oldukça iyi bir şekilde gitar çalmasına rağmen hâlâ hata yaptığı anlamına gelir. 5, 10 veya 15 yıldır gitar çalıyor olsanız da deneyimli acemi seviyesini geçememiş olabilirsiniz.

Sürekli basit şarkılar çalar ve basit akorlar kullanırsanız daima deneyimli bir acemi olarak kalırsınız. Seviyenizin farkında olmanız ve daha ileri teknikler ve daha zor şarkılarla kendinizi aşmanız gerekir.

Orta Seviye

Herkes orta seviyeye kadar gelmeyebilir. Sadece birkaç yıl pratik yaparak bu seviyeye gelmenizin garantisi yoktur. Asıl önemli olan bu süreçte nasıl pratik yaptığınızdır. Gitar öğretmeniniz, gitarı ve yeni teknikler öğrenmenize yardımcı olmak için hep yanınızda olmayacak.

Haftada bir gitar dersine gidip diğer günler gitara dokunmuyorsanız her gün biraz pratik yapan birinden çok daha uzun bir süre başlangıç seviyesinde kalırsınız.

Gitarı başlangıç seviyesinde başkalarıyla çalın
Bir grupta çalarak gitar çalma yeteneğinizi geliştirebilirsiniz. | Kaynak: Unsplash

Orta Düzey

Orta düzey, deneyimli acemilikten sonra gelir. Gitarın tüm klavyesini keşfetmeye başlarsınız. Farklı notalara ve biraz da müzik teorisine aşinasınızdır. İyi bildiğiniz şarkıları çalıyor ve armoni gibi kavramları biliyorsunuzdur.

Yeni başlayanlardan daha çeşitli şarkılar çalarsınız ve yenilere kıyasla daha geniş olan repertuvarınıza daha karmaşık akorlar eklersiniz. Gitar çalarken rahatça şarkı söyleyebilirsiniz. Hatta basit sololar çalabilir ve doğaçlama yapabilirsiniz.

Kulağınız yavaş yavaş gelişiyordur ve çok fazla konsantre olmanıza gerek kalmadan çalabiliyorsunuzdur. Gitar çalmak sizin için gittikçe daha da doğallaşıyordur.

Ancak hâlâ öğrenmeniz gereken şeylerin farkındasınızdır ve rehavete kapılmıyorsunuzdur. Tekniğiniz üzerinde çalışmaya devam eder ve daha ileri seviyede çalabilmeyi hedeflersiniz.

Belki de beste ve doğaçlama yapmak o seviyeye ulaşmanıza yardımcı olabilir.

İleri Düzey

Bu noktada acemi olmaktan çok uzaktasınızdır. Birkaç gitar tekniğini çok iyi bilirsiniz, gitarın klavyesini iyi tanırsınız ve müzik kulağınız iyidir.

Çalarken eş zamanlı uyum yakalayabilirsiniz ve tablara bakmadan duyduklarınızın çoğunu çalabilirsiniz.

Ayrıca zamanlamanız başlangıç seviyesine kıyasla çok daha iyi olacaktır.

Gitaristler için müzik teorisini ve ölçüleri iyi bildiğinizden kendi müziğinizi daha kolay bir şekilde yazıp besteleyebileceksiniz. Gitar çalmak artık sizin çocuk oyuncağı olur ve bunu yaparken çok düşünmeniz gerekmez.

Çoğu şarkıyı çalmayı oldukça kolay hâle getiren sağlam bir tekniğiniz olur. Ayrıca çalarken ve doğaçlama yaparken daha rahat olursunuz.

Artık muhtemelen bir gruba katılmak ve insanların önünde müziğinizi sergilemek istersiniz.

Bu noktada birçok gitarist durulur. Gitarda bu seviyeye gelip de hiç müzik teorisi dersi almamış olabilirsiniz. Şimdi bunun tam zamanı olabilir. Aksi takdirde hayatınız boyunca gitarda orta seviyede kalabilirsiniz.

Grup dersleriyle özel ders alıyorsanız öğretmeninizden gelişmiş müzik teorisi öğretmesini isteyebilir ve hatta başka bir sınıfa geçebilirsiniz. Seviyeniz o sınıfta öğretilenin ötesine geçmiş olabilir.

Gitaristler için hazırladığımız ipuçlarına bir göz atın.

Gelişmiş Düzeydeki Bir Gitarist Nasıldır?

Orta seviyeyi geçince işler zorlaşır.

Gitar başlangıç seviyesinden ustalığa
Birçok gitarist hiçbir zaman ustalar kadar iyi olamayacaktır. | Kaynak: Unsplash

Tekniğinizin kusursuz, zamanlamanızın mükemmel olması gerekir. Gitar çalarken uygulayabileceğiniz sağlam bir müzik teorisi bilginiz olmalıdır.

Herhangi bir zaman diliminde gitar çalmaya çalıştığınız yıllar boyunca öğrendiğiniz tüm farklı teknikleri kullanabileceksiniz.

Doğaçlama yapabilir ve duyduğunuz hemen hemen her müziği kolayca çalabilirsiniz. Ayrıca her yerde her zaman istediğiniz her şeyi hatasız çalabilirsiniz. O kadar doğal çalacaksınız ki ne yaptığınızı hiç düşünmeyeceksiniz bile.

Bu aşamada muhtemelen birçok sahnede solo ya da grupla çalma tecrübeniz olacaktır.

Nerede olursanız olun gitar çalmak sizin için artık çok kolay olacak. Artık hiç kimse harika bir gitarist olduğunuzu inkâr edemez.

Bu noktaya gelmek yıllar sürdü. Böyle gelişmiş bir düzeyde olmak için motivasyonunuzu bozmadan düzenli olarak pratik yaptınız ve sürekli gitarda kendinizi geliştirmeye çalıştınız.

Ama bu yolun sonu değil. Bu seviyeye ulaşan kimse rehavete ermeyecektir. Her zaman daha iyi bir gitarist veya müzisyen olmak için geliştirebileceğiniz veya kendinize katabileceğiniz bir şeyler vardır.

Ancak hangi düzeyde olduğunuzun önemli olmadığını unutmayın. Önemli olan müziği paylaşabilmek ve müzikten zevk alabilmektir.

Basit bir rifften bütün bir melodi çıkarabilirsiniz. Mesela Seven Nation Army ve Smells Like Teen Spirit gibi şarkıları çalmak özünde oldukça kolaydır ancak çok büyük başarılar elde etmişlerdir.

Müzik basit ve etkili olabilir.

Asıl amaç müzikten zevk alıp paylaşmak değil mi zaten?

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (2 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.