Elektro gitar çalmak özellikle Rock'n Roll müziğini seven genç yaşlı herkesin hayalidir. Peki elinize herhangi bir elektro gitarı alıp öylece tıngırdatabilir misiniz? Öncelikle gitarınızın akordunu doğru bir şekilde yapmayı başarırsanız neden olmasın!

Gitarınızın doğru ve düzgün sesler, tınılar vermesini sağlamak için gitarda bulunan perdelerin birlikte tınlama yapabileceği sistemi ayarlama işlemine gitar akordu denir. Ve bu ayar akort bulguları yardımı ile gitar telleri üzerinden yapılır.

İsterseniz dünyanın en pahalı en kaliteli gitarına sahip olun, akordunu yapmayı bilmedikten sonra istediğiniz sesi elde etmeniz mümkün değildir. Bu nedenle gitara yeni başlayanların gitar dersleri başlangıç seviyesinde öğrenmesi gereken konulardan bir tanesi de gitar akort etmektir.

Elektro gitar akordu yapmayı öğrenmek isteyenler için faydalı bir içerik olmasını umar, keyifli okumalar dileriz.

En iyi Gitar öğretmenleri müsait
Burak
5
5 (20 yorum)
Burak
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Korel
5
5 (38 yorum)
Korel
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yaren
5
5 (19 yorum)
Yaren
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burak
5
5 (15 yorum)
Burak
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (10 yorum)
Gökhan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ömer faruk
5
5 (15 yorum)
Ömer faruk
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuğba
5
5 (20 yorum)
Tuğba
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burak
5
5 (20 yorum)
Burak
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Korel
5
5 (38 yorum)
Korel
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yaren
5
5 (19 yorum)
Yaren
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burak
5
5 (15 yorum)
Burak
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (10 yorum)
Gökhan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ömer faruk
5
5 (15 yorum)
Ömer faruk
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuğba
5
5 (20 yorum)
Tuğba
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Neden Elektro Gitarımı Akort Etmeliyim?

Elektro gitarınızın telleri devamlı olarak voltaja, termal ve fiziksel şoklara maruz kaldığı için düzenli aalıklarla akort etmek oldukça önemlidir. Sonuçta gitar çalarken telleri devamlı fretlerin olduğu sap kısmına çarpıyor ve farkında olmadan ayar burgularının milimlik oynamasına yol açıyoruz.

Bu küçük şoklar tellerin zamanla gerginliğini yitirmesine sebep olur. Gitarınızın akordunun bozulduğunu çaldığınız notaların eskisi gibi güzel çıkmamasından anlayabilirsiniz. Gitarınızın akordu bozulduğunda çaldığınız şarkıların armonisini doğru bir şekilde yakalamak için akordunu ayarlamanız gerekir yoksa gitarınızdan çıkan ses sadece bir gürültü olarak duyulabilir.

Ayrıca gitarınızı akort etmek, sesleri optimize edeceğinden daha sonra akordunuz bozulduğunda yanlış bir nota çaldığınızı fark edebilir ve çalışmanız sırasında bunu düzeltebilirsiniz. Her gitarist kadar elektro gitaristler için de enstrümanının sesini bilmek gelişmesine yardımcı olacaktır.

Elektro gitarlar hakkında daha fazla bilgi almak için yazımıza göz atın.

akort edilen gitar
Ara sıra elektro gitarınızın akordunu yapmak çok önemlidir. |Kaynak:Pixabay

Gitar Akort edilirken dikkat edilemsi gerekenler

 •   Akortlara çalışırken gitardan çıkan seslerin net ve saf bir şekilde duyulmasına özen gösterin.
 • Gitar akortlarına çalışma esnasında sağ elinize bakmamaya özen gösterin.
 •  Akortlar arası geçiş sırasında yavaş ilerleyin.
 •  Önce kolay akortlardan başlayıp zor akortlara doğru çalışmaya devam edin.
 • Akort çalarken hangi akordu çaldığınızı ve çaldığınız akordun içinde bulunan sesleri ezberleyin ve o seslerin neden olduğunu bilin.

Gitar çalarken akortlar bozuk ses ile çıkıyor ise, bunun birkaç farklı sebepleri olabilir. Örneğin; gitar perdelerine basarken gerektiği kadar güçlü basmazsanız bozuk bir ses çıkabilir. Gitarı çalarken tellere basma esnasında parmaklarımızı çok yormadan bir güç uygulamamız gerekir.

Yeterince güçlü basılmayan tellerden çıkan sesler de bozuk ve sorunlu olur. Ayrıca tellere güçlü bir şekilde basarken başparmağınızı çok zorlamadan, yormadan sadece gitarı tutmaya destek olması için kullanmamız gerekir.

Bir diğer bozuk ses sorunu örneği içinde akort ayarı yapılmamış bir gitarı söyleyebiliriz. Mesela yerinde olmayan bir akort söz konusu ise çaldığınız gitarın sesi de bozuk çıkacaktır.

Elektro gitarın tarihini de mutlaka öğrenin.

Elektro Gitarı Akort Etmek

Bazı gitaristler gitar çalmadan önce her seferinde gitarlarını akort ederler. Çünkü aslında gitarı akort etmek o kadar da zor değildir. Profesyonel yardım almadan da bunu başarabilirsiniz.

Gitar akordu yapabilmek için bilgi sahibi olunması gereken konulardan bir diğeri de gitar telleridir. En üstteki tel ile en alttaki tel aynı sesleri verir. Her gitar teli bir harf ile adlandırılır. Yukarıdan aşağıya doğru gitar telleri ve isimleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Mi (E) – 1. tel
 • La (A) – 2. tel
 • Re (D) – 3. tel
 • Sol (G) – 4. tel
 • Si (B) – 5. tel
 • Mi (E) – 6. tel (Pes)

Hangi telin önce akort edildiği önemli değildir, ancak düşük E dizesiyle başlamak ve yüksek E dizesine yani "yukarı doğru ilerlemek" tavsiye edilir.

Gitar akortlarını yaparken çalmak istediğiniz müzik stiline göre hangi perdenin üste veya hangi perdenin alta geleceğini bilmeniz ve ayarlamanız gerekir. Buna göre müziğin etkisi de değişmektedir.

Eğer akort düzenini öğrendiyseniz ve yapabiliyorsanız gitarınızın her akordunu en az 2 şekilde basarak ve bastığınız akortlardan çıkan sesleri de ezberleyebilirseniz gitarınızı çalmanız çok daha kolaylaşır ve çok kaliteli sesler elde edebilirsiniz.

Peki gitarımın akordunun bozuk olduğunu nasıl anlarım?

Öncelikle akort düzenine çalışırken her akorun içinde bulunan seslere kulak verip o seslerin hangi akorda ait olduğunu kesinlikle bilmeniz gerekir.

Akortların sadece pozisyon olarak basma şeklini ezberlemeniz halinde akortlara yanlış basma ihtimaliniz yüksek.

Ama eğer akort içindeki seslerin tınısını bilirseniz doğru akordu basıp basmadığınızı da bilirsiniz. Bu gibi sorunları dikkate alarak gitarınızın bozuk ses kaynağını çözebilirsiniz.

Gitar akordu temel olarak 3 farklı şekilde yapılmaktadır. Her biri farklı zorluklara ve kolaylıklara sahiptir. Siz de kendiniz için en rahat olan gitar akort etme yöntemini seçerek uygulayabilirsiniz.

Elektro gitarın parçaları hakkında bilgi almak için yazımıza göz atın.

gitar akort etme
Akort etmek sanıldığı kadar zor değildir. |Kaynak: Pixabay

Gitar tellerine göre akort yapmak

Elektro gitarlarda da diğer gitarlarda olduğu gibi akort konusu önemli bir konudur. Akordu bozuk olan bir elektro gitarda doğru tonlarda müzik yapmak imkansızdır. Bu nedenle düzenli olarak, kullanılan elektro gitarların akordunu yapmak gerekir.

Gitar telleri 1’den 6’ya kadar numaralandırılmaktadır. Gitarı çalma pozisyonunda elinize aldığınızda 1. tel yere en yakın olan teldir.

Bu gitar akort etme yönteminde referans alabileceğiniz bir ses bulunmamaktadır. Bu durumda gitarın en üst telinin doğru akort edildiği varsayılır ve diğer teller bu tele göre akort edilir.

 • Mi telinde 5. perdeye basın. Buradaki ses alttaki boş telin olması gereken La notasını verir.
 • La telinde 5. perdeye basın. Buradaki ses alttaki boş telin olması gereken Re notasını verir.
 • Re telinde 5. perdeye basın. Buradaki sese göre alttaki boş Sol telinin akordunu yapın.
 • Sol telinde 4. perdeye basın. Buradaki sese göre alttaki boş Si telinin akordunu yapın.
 • Si telinde 5. perdeye basın. Buradaki sese göre alttaki boş Mi telinin akordunu yapın.
 • Son kısımda boş tellerin tamamının seslerini birer birer kontrol etmelisiniz.

Tuner ile gitar akort etmek

Özellikle elektro gitar çalanların tuner kullanmaları önerilir çünkü genellikle gitarın çok sessiz tonlarını (amplifikatörsüz) insan kulağından daha hassas ve daha hızlı analiz edebilir.

Bu cihazı bir kez denediğinizde, ne kadar rahat ve konforlu olduğunu gördüğünüzde diğer yöntemlere geri döneceğinizi sanmıyoruz. Hem çok da pahalı olmayan bir cihazdır tuner'lar.

Peki nasıl kullanılır?

Elektro gitarı amfinize bağlamak için de kullandığınız gitar kablosu yardımıyla gitar akort cihazına bağlanır.

İlk önce 6.teli, yani düşük E telini çalın. Daha sonra tuner'ı okuyarak ilk ayarlamaları yapmaya başlayın.

Akort edilecek tele bir veya birkaç kez vurmalı ve ardından tunerın yanıt vermesi beklemelisiniz.

Sabırlı olun ve telden çıkan sesin tamamen bitmesini bekleyin ki tuner doğru sesi algılayabilsin ve analiz edebilsin.

Tuner, hangi notayı tanıdığını ve bu notayı hangi gitar teliyle bağdaştırdığını da gösterir (tel akortsuz olsa bile, tuner notanın ait olduğu en olası teli belirler).

Akordunu yaptığınız tel doğru notayı çalıyorsa makinenin iğnesi ekranın ortasında görünecektir. İğne soldaysa tel çok alçak ayarlıdır. İğne sağdaysa, tel çok yükseğe ayarlanmıştır.

Tel çok aşağıda ise burgular daha fazla sıkılır (genellikle sola döndürülür).

İp çok yüksekse, gerginliğin gevşetilmesi gerektiği anlamına gelir. Bu durumda ayar burguları genellikle sağa çevrilir.

Tele vurduğunuzda gösterge iğnesi ortada olana kadar bu işlemi tekrarlamanız gerekir.

Tunerlar oldukça hassastır bu sayede yüksek oranda doğru sonuç verirler. Gün geçtikçe teknolojinin de gelişmesiyle metronom içeren, gitara monte edilebilen ve titreşimleri özel bir yöntemle yakalayabilen yeni tuner çeşitleri de çıkmaya devam ediyor.

Kendi kendinize elektro gitar çalma tekniklerini öğrenmek ister misiniz?

mekanik parçalar
Gitarınızın her parçasını tanımanız iyi bir gitarist olmanız için şarttır. |Kaynak:Pixabay

Online akort programları

Online olarak kullanabileceğiniz elektro gitar veya klasik gitar akort programlarında genelde gitarın her bir teli için size örnek ses verilir. Bu şekilde akort etmenin de gitarınızı tanımakta size yardımcı olacağı noktalar vardır.

Piyasada üç ana rakip var:

 • Basit gitar akort tunerı: her telden nasıl bir ses çıkması gerektiğini gösteren, ekrandaki butonlara  basarak veya telleri çalarak çalışan bir tunerdir. Ardından kendi gitar telinizi bu sesle eşleştirmeye çalışırsınız.
 • Daha gelişmiş gitar akort tunerı: Bu tarz akort tunerları bazı seçenekler sunar. İstediğiniz akordu seçersiniz ve tuner size açık bir dizede çalmanız gereken notaları söyler. Ayrıca bu tür tunerlar, en sevdiğiniz akortları kaydetmenize ve distortionlı bir gitarın, naylon telli bir gitarın sesleri gibi diğer ses türlerini de ayarlamanıza olanak tanır.
 • Online Fender Tunerı: Bu tuner genelde gitar derslerinde de kullanılır. Şık tasarımı ile gitar kafasını ve mekaniğini gösteren birkaç modelden biridir. Doğru teli bulmayı ve kolayca akort etmeyi sağladığı için yeni başlayanların kullanımı için idealdir.

Ses algılama özelliğine sahip olan online tunerlar bilgisayarınızdaki veya webcam'inizdeki mikrofonu kullanarak gitarınızın sesini analiz eder.

Günümüzde gitar akordunun yapılabilmesi için yardımcı olacak bir çok telefon uygulaması da mevcut ve birçoğu ücretsiz uygulamalardır. Sizlere önerebileceğimiz bazı gitar akort uygulamaları şunlardır;

 • Guitar Tuna
 • Classical Guitar Tuner
 • Guitar Tuner
 • gStrings Free
 • Simple Guitar Tuner
 • Gitar Kromatik Akort Aleti
 • PitchLab Guitar Tuner
 • Free Guitar Tuner
 • Guitar Tuner Transpose

Gitarınızı doğru bir şekilde akordunu yaptıktan sonra E, G, B ve A akortları gibi tüm telleri çalabileceğiniz bir şeyler çalın ve notaları birlikte çalmayı da deneyin.

Çıkan sesi dikkatlice dinleyin, işte bu başarınızın sesi!

Sliding, bending, picking gibi birkaç farklı tekniği deneyerek bir şarkıyı baştan sonra çalın. Eğer çıkan sesler hepsinde aynıysa gitarınız çalınmaya hazır demektir.

Gitaristler arasında yaygın bir laf vardır: İyi bir gitar sesinin %50'si çalmadan %50'si akordunun doğru olmasındandır.

Elektro gitar çalmayı öğrenmek istiyorsanız Selim Işık'ın tam 100 bölümlük gitar dersi serisini izleyebilir ve günlük çalışmalarınıza dahil edebilirsiniz.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.