Genel bir kural olarak, çocuklar gitar çalmaya başlamak için en az 7 veya 8 yaşında olmalıdır. Daha küçük yaşta elleri ve parmakları küçük olacağından gitar çalmakta zorlanabilirler.

Bu yüzden onları bir müzik kursuna kaydettirmeden önce müzik dünyasına küçük bir giriş yapmak daha faydalı olabilir. Küçük yaşta doğal merakları ile farklı tarzlara ve enstrümanlara yaklaşabilir, büyüdüklerinde ise kendilerine en uygun enstrümanı seçebilirler.

Bu da gitar akorlarını, gamları ​​ve gitar sololarını öğrenmeye başlamadan önce onları bir gitaristin müzikal zihniyetine sokmanın harika bir yoludur. Gitar dersine başlamadan önce edindikleri bu müzik bilgisi büyük bir avantaj olacak. Gitar çalmayı öğrenmek için sağlam bir temel oluşturmuş olacaklar.

Gitar çalmayı öğrenmek çocuklar için büyük bir avantaj olabilir ancak onlar için bir müzik öğretmeninden dersler almadan önce bilmeniz gereken birkaç şey olacak.

Çocuklar 8 yaşına geldiklerinde en az 15-20 dakika konsantre olabilecek kadar fiziksel ve zihinsel olgunluğa sahip olurlar ve ilk gitar dersleri almaya başlayabilirler.

Fiziksel olarak parmakları tellere basabilecek kadar uzun ve güçlü olur. Böylece yeni bir gitarla şarkı öğrenmeye ve çalmaya çalışabilirler.

Ayrıca farklı yaş aralıkları için özel olarak yapılmış gitarlar da var. 7-8 yaş arası çocuklar için yarım gitarlar, 10 ve 11 yaşlar için 3/4 gitarlar ve gençler ve yetişkinler için tam boy gitarlar var.

Gri koltukta klasik gitar çalan kadın elleri
Çocuğunuz gitar eğitimleri sayesinde bir çok farklı beceri geliştirebilir. | Kaynak: Pexels
En iyi Gitar öğretmenleri müsait
Korel
5
5 (33 yorum)
Korel
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yaren
5
5 (19 yorum)
Yaren
₺270
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burak
5
5 (15 yorum)
Burak
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (9 yorum)
Gökhan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ömer faruk
5
5 (15 yorum)
Ömer faruk
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuğba
5
5 (20 yorum)
Tuğba
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Baran
5
5 (17 yorum)
Baran
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Korel
5
5 (33 yorum)
Korel
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yaren
5
5 (19 yorum)
Yaren
₺270
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burak
5
5 (15 yorum)
Burak
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (9 yorum)
Gökhan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ömer faruk
5
5 (15 yorum)
Ömer faruk
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuğba
5
5 (20 yorum)
Tuğba
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Baran
5
5 (17 yorum)
Baran
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Gitar Dersleri - Okul Dışı Bir Etkinlik

Yeni başlayanlar için gitar dersleri, sağladıkları faydalar nedeniyle genellikle çocuklar için mükemmel bir ders dışı aktivite olarak kabul edilir. Gitar dersleri başlangıç seviyesinde harika bir sosyal deneyim olabilir. En iyi gitar öğretmenlerinin eğitim yöntemi, çocuklarınızın gitar alıştırmalarının da ötesinde kendilerini geliştirmelerine yardımcı olacaktır.

Gitar Zihin Açar

Her şeyden önce, çocuklar kısa müzik parçalarını nasıl çalacaklarını çabucak öğrenebilirler. Bu onların rock, blues, reggae, country, funk ve caz gibi müzik tarzları aracılığıyla yeni tarzlar ve yeni kültürler keşfetmelerine yardımcı olur.

Her müzik tarzının, çocuğunuzun müziğe olan ilgisini büyük ölçüde zenginleştirebilecek kendine özgü bir geçmişi vardır ve iyi bir öğretmen, dersler sırasında bunları çocuğunuza güzelce anlatabilir.

Bu nedenle de caz gitar, blues gitar, klasik gitar ve rock gitarın iyi bir karışımı çocuğunuzun çok daha fazla şey öğrenerek, farklı seçenekler keşfederek gelişmesine yardımcı olabilir. Çünkü böyle bir karışım eğlenceli olduğu kadar entelektüel açıdan da uyarıcı olabilir.

Yeni Arkadaşlar

Gitarın ders dışı bir etkinlik olarak bir başka avantajı da normalde okulda veya günlük rutinleri sırasında tanışmayan çocukların yeni arkadaşlıklar kurmasını sağlamasıdır. Pentatonik gamı ​​ve güçlü akorları çalmayı öğrenmenin yanı sıra, çocuğunuz gitar derslerinde farklı sosyal sınıflardan ve geçmişlerden gelen çocuklarla tanışabilir.

Bu da gitarın en güzel yanlarından biridir. Sosyal bir araçtır. Çocuklarınız bareli akorlara, gitar tekniklerine ve en sevdikleri şarkılara çalışırken kesinlikle arkadaş edineceklerdir.

Gitar Öğrenmenin Zihinsel ve Ahlaki Faydaları

İster çocuk, ister genç veya yetişkin olun; müzik size birçok fayda sağlayabilir. Gitarist olmanın tüm faydalarını her zaman fark etmeyebilirsiniz ama sayılarının çok olduğundan emin olabilirsiniz!

Gitar Çalmayı Öğrenmek Konsantrasyon Gerektirir

Konsantrasyon genellikle çocukların gitar çalmayı öğrenirken edinmeleri gereken ilk becerilerden biridir.

Bu enstrümanı öğrenirken tüm zihinsel ve entelektüel kapasitemizi kullanarak belli başlı hareketler yapmaya çalışırız. Parmaklarımızı doğru perdeye koymak, telleri doğru ritimle çalmak, akor şekillerini kavramak...

Çocuğunuz gitar derslerine ilk başladığında temel akorları öğrenmesi bile zor olabilir. Temel bilgileri öğrendiğinde ise bir dizi akoru bir araya getirme, picking gibi belirli bir tekniği öğrenme veya sağ elinde esneklik geliştirme gibi daha ileri konulara geçecek.

Çocuklar konsantre olmayı öğrenerek kararlılıklarını ve iradelerini geliştirirler. Düşüncelerini odaklamayı, bir şeye odaklanmayı öğrenirler.

Bazı gitar dersleri çocuğunuzun konsantrasyonunu artırmasına yardımcı olacaktır. Bu beceri onlara hayatlarının diğer alanlarında; örneğin okulda matematik problemlerini çözmede, satranç oynamada ve hatta bir sınava çalışırken yardımcı olacaktır.

Sürekli olarak seslerin (telefon zil sesleri, televizyon, video oyunları ve diğer arka plan gürültüleri) yanı sıra titreşimler ve elektronik bildirimlerle boğuştuğumuz bir dünyada, müzik yapmak kendi huzurlu dünyanıza güzel bir sığınak olabilir.

Kişisel sığınağınızda elinizde bir akustik veya elektro gitar ile tüm duyularınız devreye girer. Gözleriniz notaları ve gitar tablarını okur, kulaklarınız yanlış notaları dinler, ellerinizdeki ve kollarınızdaki kaslar çalışır.

Koltukta oturan adamın yanında yerde oturan çocuk yanda gitar
Çocuğunuzun gitar eğitimine destek olurken sabırlı olmaya özen göstermelisiniz. | Kaynak: Pexels

Gitar Dersleri Hafıza Geliştirmeye Yardımcı Olur

Çocukların beyni bu yaşta sünger gibidir ve aldıkları bilgiyi direkt emerler.

Büyüdükçe zevkleri yavaş yavaş gelişmeye ve oluşmaya başlar.

Gitar öğrenmek aslında o kadar karmaşık değildir. Majör ve minör akorları hatta belki arpejleri ve blues gamlarını, ellerini gitara nasıl yerleştireceklerini, tellere nasıl basacaklarını, nasıl ritim tutacaklarını öğrendiklerinde sevdikleri türde birçok farklı müzik çalmaya başlayabilirler.

Çocuklar kelimenin tam anlamıyla bilgiyi yutma yeteneğine sahiptir ve gitar öğrenmek onların hafızalarını yapılandırmalarına ve bu beceriyi geliştirmelerine yardımcı olacaktır.

Gitar Dersleri Disiplin Öğretmeye Yardımcı Olur

Gitar dersleri çocukların öz disiplinini geliştirmeye de yardımcı olur. Çocuklar enstrümanlarını iyi çalmak için akorlarını, rifflerini ve sololarını çalışmaya saatler harcamak zorunda kalacaklar.

Tıpkı her alanda olduğu gibi müzik alanında da gitarı doğru çalmak istiyorlarsa aynı akor dizilerini ve parçaları defalarca tekrarlamaları gerekecek. Gitar tablarını incelemeleri, gitarlarını akort etmeyi öğrenmeleri ve gitar perdeleri üzerinde çalışmaları gerekecek.

Gitar derslerinin sıklığı ve devamlılığı da çocuklarda disiplinin önemini pekiştirmeye yardımcı olacaktır.

Gitarı Başkalarından Dinleyin

İster gitar öğreniyor, ister özel bir müzik öğretmeniyle ya da diğer öğrencilerle bir grupta ders alıyor olun, işitme duyunuzu geliştirmeyi öğreneceksiniz.

Çocuklar gitarlarının farklı seslerini tanımayı öğrenecek, duraklamaları fark edecek ve farklı müzik parçalarının stillerini anlamaya başlayacak.

Çocuklar, özellikle de bir grupla öğreniyorlarsa, diğer gitaristleri nasıl dinleyeceğini de öğrenecekler. Müziğin ezgilerinde temsil edilen duyguyu duymayı öğrenecekler. Başka bir gitaristin yaptığı hataları fark etmeye başlayacaklar. Daha sonra aynı hatayı kendileri yapmamaya çalışabilirler.

Müzik paylaşılan bir şeydir ve çocuklar başkalarını dinleyerek kendileriyle ilgili de birçok şey öğreneceklerdir.

Sosyalleşme ve Sabır - Sorumlu Gitar Çalma

Daha önce değindiğimiz tüm noktaları özetlemek gerekirse, özellikle grup hâlinde gitar çalmanın çocukların sosyalleşmelerini ve sabırlarını geliştirmelerini sağlayacağına hiç şüphe yok.

Gitar dersleri almak sorumluluğu öğretir. Sonuç almak için sürekli ve düzenli olarak pratik yapmalı ve derse zamanında gelmeyi öğrenmelidirler.

Tüm bu kurallar onların karakterlerini, sabırlarını, öz motivasyonlarını ve başkalarına saygı duyma yetilerini geliştirmelerine yardımcı olacaktır.

Gitar çalmanın en güzel yanlarından biri de kendi kendine çalabilmek ve diğer gitaristlere ve enstrümanlara kolayca eşlik edebilmektir.

Çocuklar kendilerini düzeltmeyi, farklılıklarını ve hatalarını kabul etmeyi öğrenecekler.

Beyaz zemin üstünde bordo gitar
Çocuğunuzun sevdiği müzik tarzına uygun bir gitar aldığınızdan emin olun. | Kaynak: Pexels

Gitar Öğrenmek Yaratıcılığı Artırır ve Eleştirel Düşünme Becerisini Geliştirir

Küçük yaşlardan itibaren gitar öğrenen çocuklar, eleştirel düşünme becerilerini geliştirmeyi öğrenirler. Sadece kendi hatalarını düzeltmekle kalmayacak, başkalarına da yapıcı eleştirilerde bulunacaklardır.

Çocuklar gitar öğretmenleri ile iyi bir ilişki kurarak müzik ve gitar bilgilerini artırabilir ve yeni stiller ve teknikler öğrenebilirler.

Notaları veya gitar tablarını okuduklarında bir müzik parçasını yapısını inceleyerek analiz etmeyi öğrenecekler ve bu analitik yetenek diğer alanlarda da onlara fayda sağlayacaktır.

Son olarak, çocuklar farklı tarzlarda farklı müzikler öğrenerek sanatsal duyarlılıklarını ve yaratıcılıklarını harekete geçirebilirler. Genel müzik kültürünü tanıyarak büyüyecekler ve kendi tercihlerini belirlemeye başlayacaklar.

Öğrenme, uygulama, yaratma, öğretmenleriyle tartışma ve diğer öğrencilerle fikir alışverişinde bulunma yeteneği; çocuğunuzun kendini ifade etmesine ve hayal gücünü geliştirmesine yardımcı olacaktır.

Yakınınızda bir gitar öğretmeni olmasa bile çocuğunuz için online gitar derslerini tercih edebilirsiniz!

Gitar Çalarak Duygularını İfade Etme

Müzik evrensel bir dildir. Müzikle ruhunuzu keşfedebilir, duygularınızı ifade edebilirsiniz.

Gitar çalmak, anlaşılmak için kelimelere ihtiyaç duymayan farklı bir dildir.

Çocuklar gitar çalarak kişiliklerinin yeni boyutlarını keşfedecek, duygularını seslendirecek ve sanatsal seçimler yapacaklardır.

Gitar Çalmanın Fiziksel Faydaları

Elbette gitar dersi almak çocukların fiziksel olarak gelişmesine de yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra fiziksel ve zihinsel eylem arasındaki bağları güçlendirecektir. Çocuklar parmaklarını gitar klavyesine koymayı, ellerini koordine etmeyi, basit bir ritim çalmayı ve sağ ellerindeki pena ile telleri çalmayı öğrendikçe koordinasyonlarını geliştirecek ve ellerini birbirinden bağımsız kullanmayı öğreneceklerdir.

Gitar öğrenmek; çocuğunuzun vücudu üzerindeki genel kontrolünü geliştirmeye yardımcı olacak ve vücudunu düzgün tutarken nefes alıp vermede ve vokallerinde ustalaşmasını sağlayacaktır.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.