Çocuğunuz gitar çalmayı öğrenmek mi istiyor?

Çocuğunuz bir müzik aleti çalmak istediğini söylediyse ve özellikle bu enstrüman gitar ise harika bir seçim yapmış demektir! Caz gitardan rock gitara, blues gitardan klasik gitara kadar bu enstrüman, çocuğunuzun birçok stili ve en sevdiği şarkıları öğrenmesini sağlar.

Gitarın birçok müzik tarzını tanımaya ve kendini ifade etmeye fırsat vermesinin yanı sıra, böyle bir enstrümanı çalmayı öğrenmek; çocuğunuzun daha iyi bir postüre sahip olmasına, kas gücünü ve koordinasyonunu geliştirmesine yardımcı olabilir. Doğuştan gelen yaratıcı dürtülerini keşfedebilir ve bu sırada kültürel bilgilerini zenginleştirebilir.

Peki, bir çocuğa gitar öğretmek kolay mıdır? Yeni başlayanlar çocuklar hangi gitarı tercih etmeli? Çocuklara gitar dersleri aldırmak iyi bir fikir mi? Ve belki de önemli nokta şu: Derslere ve gerekli donanıma yatırım yaptıktan sonra çocuğunuzun bu melodik enstrümanda ustalaşmak için hevesi ve gücü olacak mı? Gitar çalmayı öğrenmek sıkı çalışma ve bol bol pratik gerektirir!

Gitar çalan adamı dinleyen kadınla kucağındaki bebek
Çocukların müzik kulağı çok küçük yaşta gelişmeye başlar. Çocuğunuz gitar çalacak yaşta olmasa bile onu müzikle tanıştırabilirsiniz. | Kaynak: Pexels

Çocuklar gitarı neden öğrenmeli ve gelişmek için ne sıklıkla pratik yapmaları gerekir? Akustik gitarı ellerine alıp blues akorları çalmaları ne kadar sürer?

Superprof ile bu makalede aklınızdaki sorulara cevap bulacağınızı umuyoruz!

En iyi Gitar öğretmenleri müsait
Korel
5
5 (33 yorum)
Korel
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yaren
5
5 (19 yorum)
Yaren
₺270
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burak
5
5 (15 yorum)
Burak
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (9 yorum)
Gökhan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ömer faruk
5
5 (15 yorum)
Ömer faruk
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuğba
5
5 (20 yorum)
Tuğba
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Baran
5
5 (17 yorum)
Baran
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Korel
5
5 (33 yorum)
Korel
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yaren
5
5 (19 yorum)
Yaren
₺270
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burak
5
5 (15 yorum)
Burak
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (9 yorum)
Gökhan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ömer faruk
5
5 (15 yorum)
Ömer faruk
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuğba
5
5 (20 yorum)
Tuğba
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Baran
5
5 (17 yorum)
Baran
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Nitelikli Bir Gitar Öğretmeni Çocuğunuza Nasıl Yardımcı Olabilir?

Çocuğunuz gitar öğrenme konusunda kararlıysa bir sonraki adımınız bir gitar öğretmeni bulmak olabilir.

Nitelikli bir öğretmen tecrübesiyle, sadece çocuğunuzla konuşarak bunun geçici bir heves mi yoksa bağlı kalacağı bir şey mi olduğunu anlayacaktır. Bir çocuğun bareli akorları ve pentatonik, majör gamları ve fingerpicking gibi stilleri öğrenmek için göstermesi gereken çabasıyı gerçekten anlayıp anlamadığını belirleyecektir. İstediğiniz gitar çeşidinden başlayabilirsiniz. Bas gitar dersi almak istiyorsanız uygun bir hoca bulmanız gerekmektedir.

Üstelik gitar özel ders öğretmeninizde çocuğunuza ödünç verebileceği bir gitar da olabilir. Böylece bunun geçici bir heves mi yoksa gerçek bir tutku mu olduğunu anlamadan önce paranızı boş yere iyi bir gitara yatırmanıza gerek kalmaz.

Çocuğunuz gitarı eline aldığında, ağırlığını hissettiğinde, nasıl tutması gerektiğini gördüğünde bunu yapmaya hazır olup olmadığını anlayabilir. Çocuğunuza ilk gitarını almadan önce farklı gitarlar denediğinden emin olun.

Gitarı eline aldığında gerçek gitarın Guitar Hero'daki gitar gibi bir şey olmadığını fark edebilir, belki fikri değişebilir. Eğer daha da çok heveslenirse sizi küçük bir alışveriş bekliyor demektir!

Çocuğunuz Gitarı Öğrenmek İstiyor: Nereden Başlamalı?

Genel olarak çocukları bir müzik aleti almaya teşvik eden ebeveynlerdir. Ancak bu istek çocuğunuzdan geldiyse ve neden öğrenmek isteyebileceğiyle ilgili tüm yüzeysel sebepleri ortadan kaldırdığınızda da bu konuda hâlâ kararlıysa bu harika bir şey!

Çocuğunuzun gitar öğrenmek istemesinin yüzeysel nedenleri arasında şunlar sayılabilir: Video oyunları, televizyonda ve internette gördüğü rock grupları veya en sevdiği grupların gitaristleri ve gitar çalan arkadaşları. Çocuğunuz sırf bu gördüklerinden dolayı gitar öğrenmeye hazır olduğunu düşünüyor olabilir.

Çocuğunuzun ona sorduğunuz tüm sorulara üstün gelmesi ve geçerli bir cevabı olması, onun gitar çalmayı öğrenmek için motive ve istekli olduğunu gösterir.

Tabii ki gitarı birinde görüp çalmaya heveslenmek de geçersiz bir sebep değildir. Ancak geçici bir heves olabilir. Bu nedenle iyi bir yatırım yapmadan önce birkaç deneme dersi yapmanızı öneriyoruz.

Yanında duran gitarla kitap okuyan gömlekli yelekli erkek çocuğu
Çocuklar için gitar dersleri disiplin ve öz güven kazanmalarına yardımcı olur. | Kaynak: Pexels

Gitar Çalma Yaşı Var mıdır?

Genel olarak çocukların gitar öğrenmeye başladıklarında yaklaşık 6 veya 7 yaşında olmaları daha iyi oluyor. Daha küçük çocuklar gitar çalmak için fiziksel olgunluğa sahip olmayabiliyor (parmakları tellere basıp çalacak kadar güçlü olmayabilir). Aynı zamanda gitar derslerinin gerektirdiği disiplin ve konsantrasyon için entelektüel olgunluğa sahip olmayabilirler.

Çocukların akorları çalabilmeleri ve fretting, fingerpicking ve akor dizileri gibi daha ileri teknikleri öğrenebilmeleri için bir koordinasyon duygusuna sahip olmaları gerekir.

Gitar öğrenmenin çocuklar için birçok faydası olduğunu da unutmayalım. Yani çocuklar için gitar eğitimi erken yaşta birçok farklı beceri edinmelerini sağlayabilir.

Her çocuğun gitarı öğrenme süresi farklı olabilir. Bazıları birkaç derste büyük ilerlemeler kaydederken bazılarının eğitimi aylar, yıllar sürebilir. Bir öğrencinin zorlandığı konuda başka bir öğrenci gayet başarılı olabilir. Bu nedenle öğrenme süreci öğrenciden öğrenciye farklılık gösterir.

Bir ebeveyn olarak sabırlı olmalı, çocuğunuza ihtiyacı olan zamanı tanımalısınız.

Gitar Seçmek

Çocuğunuzun ilk gitarını almak için bir müzik mağazasına gitmeden önce mümkünse ne tür müzik çalmak istediğini öğrenmelisiniz. Klasik gitardan mı, akustikten mi, yoksa elektro gitarın sesinden mi hoşlanıyor?

En çok tercih edilen 3 gitar türü şunlar:

  1. Naylon telli klasik gitar
  2. Klasik gitarlara benzeyen ancak metalik telleri olan akustik veya folk gitarlar
  3. Çalmak için amfiye takılması gereken elektro gitarlar

Çocuğunuzun müzik zevkine ve yaşına ek olarak, farklı gitar boyutlarını da göz önünde bulundurmanız gerekir:

  • En küçük gitaristler için tasarlanmış 1/4 gitar
  • İlkokul çağındaki çocuklar gibi ortalama boyda çocuklar için 1/2 gitar
  • Ergenlik öncesi yaştaki çocuklar için 3/4 gitar
  • 12 yaşından büyük çocuklar için normal (tam boy) bir gitar

Tıpkı hazır giyimde olduğu gibi gitarlarda da herkese olan tek bir beden yoktur. Çocuğunuz yaşıtlarından daha küçük veya büyük olabilir. Bu nedenle en iyi seçenek gitarını çocuğunuzla deneyerek almak olacak. Böylece farklı büyüklükteki gitarları deneyebilir, onun için en iyi gitarın hangisi olduğuna karar verebilirsiniz.

Gitar Çalmayı Öğrenmenin Faydaları

Gitar dersleri, çocuğunuzun müzik yapmak için gerekli becerileri edinmesine ve hayatı boyunca ona yardımcı olabilecek bir dizi beceri geliştirmesine yardımcı olacaktır.

Bir çocuk için gitar çalmayı öğrenmenin birçok faydası vardır:

Gitar çalanlar disiplin, el becerisi ve koordinasyonlarını geliştirir.

Her ebeveyn zaman zaman çocuklarının konsantre olamaması ve fazla hareketli olması konusunda umutsuzluğa kapılır. Nota okumayı, açık akorlarla pratik yapmayı ve hatta gitarın özelliklerini dinlemeyi umursamayabilirler. Gitar öğrenmek çocukların doğal coşkusunu engellemez. Ancak bu sürece alışmaları uzun zaman alabilir.

Müziğin kendisine ek olarak, çocuğunuz hayatının geri kalanında sahip olacağı ve geliştireceği beceriler edinecek.

Müzik ve Öz Saygı

Gitar dersleri almak disiplin gerektirir ve bu beceriyi geliştirmek çocukların okulda başarılı olmalarına yardımcı olur.

Çok sayıda araştırma, müzik dersi almanın ve daha spesifik olarak gitar gibi bir enstrüman öğrenmenin çocuklar için okul başarısı ile güçlü bir bağlantısı olduğunu göstermiştir. Örneğin, C akorlarını ve C majörünü öğrenmek, çocuğunuzun öz güven kazanmasına ve öz saygısını geliştirmesine, konsantre olma becerisini artırmasına ve sanat için eleştirel düşünme becerisi geliştirmesine yardımcı olacaktır.

Gitar tutan çocuğun yanında büyük insan
Özel gitar öğretmeniyle çocuklar çok daha hızlı ilerleme kaydedebilirler. | Kaynak: Pexels

Müzik ile Kendini İfade Etme

Çocuğunuz gitar dersi almaya karar verdiğinde dil becerilerini geliştirecek; arpej, riff, progresyon (akor ilerlemesi) gibi kelimelerle kelime dağarcığını zenginleştirecek, dikkat verme sürelerini artıracak ve ritim duygusunu geliştirecektir.

Tüm bu beceriler, çocuğunuzun hafızasını da geliştirecektir. Düşüncesini yapılandırmayı öğrenecek, gitar çalışırken harcadıkları çabadan keyif almaya başlayacak ve doğal olarak hafızasını geliştirecektir.

Bir müzik kursundaki veya konservatuardaki bir gitar öğretmeni gibi bir müzik uzmanıyla birlikte verilen dersler, çocuğunuzun duygularını ifade etmeyi öğrenmesine de yardımcı olur.

Müzik ve gitar, çocuğunuzun duygularını (üzüntü, öfke, neşe vb.) yansıttığı bir araç hâline gelecek ve bu sayede duygularına daha iyi hâkim olabilecek ve kendisini başkalarına daha iyi ifade edebilecektir.

Bir öğretmenden gitar dersleri almanın diğer faydaları arasında müzik ve gitarın çocuğunuzun işitme duyusunu iyileştireceği ve ses ve ritimler için hafızasını geliştireceği gerçeği yer alıyor. A akoru ile G akoru arasında ayrım yapmak için işitme duyusunu geliştirecek ve C majör veya E dizisinin nasıl ses çıkarması gerektiğini bilecek.

Çocuğun bilişsel becerileri de güçlenecek. Beynin sözel hafızayla bağlantılı olan sol tarafı, müzisyenlerde ve enstrüman çalan çocuklarda daha çok gelişmiştir.

Gitar aynı zamanda çocuğunuzun yaratıcılığını geliştirmesi ve hayal gücünü kullanarak kendini farklı şekillerde ifade etmesi için harika bir fırsattır. Kendi müziğini yapmaya ve yazmaya başladığında tüm sanatsal duyarlılığı ortaya çıkacak!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (2 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.