Güncel olarak dünya çapında 400 milyondan fazla insan Arapça konuşuyor ve Arapça Mısır, Suudi Arabistan, Lübnanda dahil olmak üzere Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki 26 farklı ülkede resmi dil olarak kullanılıyor.

Bu nedenle, son yıllarda Arapça öğrenmeye verilen önemin artması şaşırtıcı değildir. Günümüzde, ana dili Arapça olan bir kişi tarafından geleneksel dil öğretim metotları ile verilen derslere birçok yeni öğrenim metodu da eşlik etmektedir.

Bu durum, geleneksel öğrenim metotlarının artık bir değeri kalmadığı anlamına gelmez.

Fakat, internetin ve modern teknolojinin gelişmesiyle artık Arapça’yı video izlemek veya podcast dinlemek gibi farklı öğrenme yöntemlerinden birini kullanarak online şekilde Arapça öğrenebilirsiniz!

Ana dili Arapça olan birçok kişi ve dilbilimci, dili öğrenmek ve/veya öğretmek için Arapça podcast'leri ve videoları kullanır. Arapça'yı çevrimiçi bir şekilde ücretsiz öğrenmek oldukça pratiktir.

Günümüzde internet bir bilgi hazinesidir ve aradığınız şeyleri çevrimiçi bir şekilde bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Arapça kelime dağarcığınızı geliştirmek için daha fazla Arapça kelime veya bazı yaygın Arapça ifadeler öğrenmek isteyebilirsiniz. Veya Arapça’daki dilbilgisi kuralları kafanızı karıştırıyor olabilir. Belki de Arapça yazının nasıl okunacağını öğrenmek veya Arapça hat sanatında ustalaşmak isteyebilirsiniz.

Aradığınız her ne ise, size yardımcı olabilecek bir video veya podcast'i internette bulabilirsiniz. Görüntülü Arapça dersleri ücretsiz alınması zor bir öğrenme yöntemi olsa da, birçok eğlenceli alternatif bulabilirsiniz.

Macbook podcast yayını
Podcast'ler yalnızca Arapça'nızı geliştirmekle kalmaz aynı zamanda farklı konularda bilgi sahibi olmanızı da sağlar. | Kaynak: Unsplash

Yeni başlayan biri olarak, çevrimiçi ve ücretsiz bir şekilde Arapça öğrenmek için videolara ve podcast'lere başvurmanın birçok avantajı olduğunu göreceksiniz. Siz de  "Ücretsiz Arapça öğrenmek istiyorum" diyorsanız okumaya devam edin!

Hiçbir şekilde para ödemeden Arapça öğrenmek artık çok kolay...

En iyi Arapça öğretmenleri müsait
Zeynep
5
5 (23 yorum)
Zeynep
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (25 yorum)
Muhamed zuhair
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (9 yorum)
Bahattin orhan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (47 yorum)
Kadir
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (19 yorum)
Ahmad
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Meryem
5
5 (8 yorum)
Meryem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (28 yorum)
Emine gülsüm
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (23 yorum)
Zeynep
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (25 yorum)
Muhamed zuhair
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (9 yorum)
Bahattin orhan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (47 yorum)
Kadir
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (19 yorum)
Ahmad
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Meryem
5
5 (8 yorum)
Meryem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (28 yorum)
Emine gülsüm
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Ücretsiz Bir Şekilde Arapça Öğrenin: Videoların ve Podcast'lerin Eğitsel Avantajları

Başlamadan önce dikkat etmemiz gereken bir şey, Arapça'nın iki farklı versiyonunun olduğudur; edebi Arapça ve diyalektik Arapça. Bu, Arapça yazmanın Arapça konuşmadan farklı olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte Arap ülkelerinin her birinin farklı bir Arapça lehçesi olduğunu bilmeniz gerekir.

Bu, Mısır Arapçasının Fas Arapçası ile aynı olmadığı ve Ürdün ve Lübnan versiyonları arasında farklılıklar olduğu anlamına gelir.

Bu yüzden başlamadan önce, hangi Arapça formunu öğrenmek istediğinize karar vermelisiniz. İkinci adım ise, çevrimiçi ücretsiz Arapça dil derslerini (Arap edebiyatı veya diyalektik Arapça) nerede bulacağınızı bilmeniz gerekir.

Bununla birlikte, günümüzde yeni bir dil öğrenmek için birçok verimli ve kapsamlı yöntem mevcuttur. Kitaplar, özel dersler, grup dersleri, altyazılı filmler, dil öğrenme uygulamaları, dil değişim programları ve online Arapça kursları arasından istediğinizi seçebilirsiniz.

Arapça videolar ve podcast'lerle ücretsiz olarak Arapça konuşmayı öğrenmeyi daha yakından inceleyelim. Bu kaynaklar dil öğrenen kişiye birçok avantaj sunar.

  1. Arapça Videolar ve Podcast'ler Bütçenizi zorlamaz

Online Arapça kursları ekonomik bir alternatiftir.

Arapça videoları ve/veya podcast'leri kullanarak çevrimiçi Arapça öğrenmek zor görünebilir, ancak bütçeniz için avantajlı bir öğrenme şekli olacaktır.

Eğer Arapça kursları için bir bütçe ayıramıyorsanız, videolar ve podcast'ler aracılığıyla Arapça konuşma dersleri izleyerek öğrenmek oldukça iyi bir alternatif olabilir. Sertifikalı Arapça öğretmeni tarafından verilen Arapça kurslarının bu formatlarda da mevcut olduğundan emin olabilirsiniz.

Söz konusu eğitimcilerin dersleri video ve podcast biçiminde adım adım kaydedilir. Size sadece izlemek ve dinlemek kalıyor!

Bu dersler elbette ücretsizdir ve YouTube'da ve DailyMotion gibi diğer video paylaşım sitelerinde bulunabilir.

  1. Bir Yabancı Dili En İyi Eğlenerek Öğrenirsiniz

Bir yabancı dili eğlenirken öğrenmek her zaman daha etkilidir. Bu Arapça ile de mümkün! Sonuçta, yeni bir dil öğrenmenin en iyi yolu sizi motive edebilecek materyallerdir.

Eşsiz öğretim yöntemiyle bizi daha önce hiç olmadığı kadar çalışmaya sevk etmeyi başaran öğretmeni hepimiz hatırlıyoruz. Videolar ve podcast'ler aracılığıyla ücretsiz bir şekilde Arapça öğrenmek, eğlenceye dayalı, benzer bir deneyim sağlar.

Netflix izleyen çift
Birçok Arapça diziyi Netflix'te bulabilirsiniz. | Kaynak: Pexels

Sıkıcı bir metinde sürekli satır okumak yerine, Arapça dil videoları ile ücretsiz Arapça öğrenmeye başlayın!

  1. İnteraktif Arapça Eğitimi

Hiçbir şey pasif bir şekilde ikinci bir dil öğrenmekten daha kötü olamaz; öğretmen monoton bir şekilde ders anlatırken siz söylenenleri yazıya döker, her şeyi not alırsınız. Bu her ders böyle devam eder…

Bunun yerine daha aktif bir yaklaşım seçin.

  1. Arapça Videolar ile Telaffuzunuz Üzerinde Çalışın

İnternet, öğrenmenize yardımcı olacak çok sayıda Arapça TV Şovu, Film, Video ve Podcast'e sahiptir.

Birçok ücretsiz Arapça web sitesi, Arap Dili ve kültürüne daha da alışmanıza yardımcı olabilecek alıştırmalar sunar. Bunları muhakkak deneyin!

Peki ya telaffuz? Arap alfabesinin fonetiğini, ünlülerini ve ünsüzlerini nasıl öğrenebilirsiniz?

Bir dili yazmayı öğrenmek, dilbilgisini (sözdizimi, formülasyonları ve alfabeyi) uygulamak, çekimlerini (fiilleri ve zamanları) öğrenmek ve kelime dağarcığını (kelimeleri, deyimleri, ifadeleri) öğrenmek bir dili öğrenmenin bir kısmıdır. Peki dili telaffuz etmeyi nasıl öğrenebilirsiniz?

Videolarda ve podcast'lerde, Müslüman toplumun kutsal dil olan Arapça'nın konuşulduğunu duymak, bu tür ücretsiz dil öğrenme kaynaklarını kullanmanın en büyük avantajlarından biridir. Öğretmenler ve yerli Araplar tarafından mükemmel bir şekilde konuşulan Arapçaya siz de ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bir dil öğrenirken, temellerin sağlam atılması gerekir ve Arapça telaffuzu anadili Arapça olan birinden öğrenmekten daha iyi ne olabilir? Aynı şekilde, Arapça kaligrafi de öğrenebilirsiniz.

Sizin İçin Seçtiğimiz En İyi Arapça Podcast'ler

Podcast'lerle Arapça öğrenmenin ne kadar avantajlı olabileceğini anlattık. Bu yöntemlerin sağladığı en büyük avantaj, size konuşma Arapçasında sözel olarak anladıklarınızı pratik yapma fırsatı veriyor olmasıdır.

O zaman harekete geçin! Arapça konuşmayı hızlı bir şekilde öğrenmenize yardımcı olabilecek bu Arapça web sitelerine ve podcast'lere göz atın.

fivecolleges.edu: Eğlence, aile, yemek, kendinizi tanıtma, seyahat, arkadaşlar, hava durumu ve alışveriş gibi çeşitli konularda Arapça birkaç diyalog bulun. Dikkatlice dinleyin. Bu çevrimiçi dil öğrenme programları sayesinde ücretsiz olarak Arapça konuşmayı öğreneceksiniz.

Siyah beyaz podcast mikrofon
Podcast'lerle Arapça öğrenmek son derece eğlenceli olabilir! | Kaynak: Pexels

Arabiconline.eu:Her seviye için sunulan dil eğitimleri arasından seçim yapın. Arap dünyasında konuşulan modern standart Arapça'yı (Msa), iletişim becerilerine ve kültürel anlayışa odaklanarak öğrenin. Bu ücretsiz arapça öğrenme sitesi sayesinde mevcut dil öğretim metodolojilerinden ve yaklaşımlarından yararlanın.

Audio Lingua: Audio Lingua, çok dilli podcast'ler için oldukça iyi bir kaynaktır. Arapça videolar bulamasanız da, çok sayıda Arapça podcast'e erişebileceksiniz. Sadece birkaç saniyeden birkaç dakikaya kadar sürebilen bu podcast’ler, felsefe, turizm, sanat ve sinema dahil birçok farklı konuyu kapsıyor.

Yani, internetten Arapça öğrenmeniz için çok fazla kaynak var.

Arapça Videolar: Çevrimiçi Arapça Öğrenmek için En İyi Araç

 Seyahat etmeden önce çevrimiçi Arapça konuşmayı öğrenmek ister misiniz?

Elbette, YouTube ayrıca çevrimiçi olarak ücretsiz Arapça öğrenmek için harika bir kaynaktır. YouTube'da bulunan Arapça kursları genellikle podcast yayıncıları, ana dili Arapça olan kişiler ve öğretmenler gibi eğitim uzmanları tarafından verilmektedir.

Arapça öğreten YouTube videolarının çeşitli yaklaşımlar sunduğunu göreceksiniz. Örneğin Maha, birtakım gündelik, kolay anlaşılır dil öğrenme videoları aracılığıyla konuşma Arapçası, okuma ve yazma gibi dil becerilerini öğretiyor. Arapça cümleleri ve ifadeleri, sayıları ve cümle oluşumunu öğreten başka videolar da bulabilirsiniz. Ek olarak, YouTube da, tüm dil öğrenme ihtiyaçlarınız için mükemmel bir araçtır!

Kısacası, ücretsiz Arapça öğrenme yukarıda bahsettiğimiz kaynaklarla çok daha kolay!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!