Arapça dünya çapında neredeyse 300 milyon insan tarafından konuşulan inanılmaz yaygın bir dil.

26 ülkenin resmi dili olmasının yanı sıra Birleşmiş Milletler'in altı resmi dilinden de bir tanesi.

Arapça ticarette, kültürel alışverişte, bilimde, uluslararası işlerde ve turizmde sıklıkla kullanılır.

Günümüz dünyasını anlamlandırabilmek için Arapça öğrenmek neredeyse kaçınılmaz hale geldi. Tabi herkesin Arapça öğrenme sebebi farklı olabilir. Bazıları iş dünyasında ilerleyebilmek ve yeni atılımlar yapabilmek için Arapça öğrenmek isterken diğerleri yeni kültürleri tanıma motivasyonuyla bu işe girişebilir.

Her halükarda bu eşsiz dile hakim olmanın size birçok getirisi olacağı kesin!

En iyi Arapça öğretmenleri müsait
Zeynep
5
5 (23 yorum)
Zeynep
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (26 yorum)
Muhamed zuhair
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (9 yorum)
Bahattin orhan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (47 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (19 yorum)
Ahmad
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nejla
5
5 (10 yorum)
Nejla
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (29 yorum)
Emine gülsüm
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (23 yorum)
Zeynep
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (26 yorum)
Muhamed zuhair
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (9 yorum)
Bahattin orhan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (47 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (19 yorum)
Ahmad
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nejla
5
5 (10 yorum)
Nejla
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (29 yorum)
Emine gülsüm
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Neden Arapça Öğrenmelisiniz?

Arapça öğrenmek ve Arap kültürünü tanımak size çok şey katar.

Dil öğrenmek aslında eğlenceli bir iştir. Yeni arkadaşlar edinmek, farklı kültürler tanımak, çevrenizdeki kimsenin anlamadığı bir yazıyı tercüme etmek veya yabancı bir ülkeye seyahat etmek yeni bir dil öğrendiğinizde yaşayacağınız birçok eğlenceli yenilikten birkaçı.

Arapça yazı yazmayı, konuşmayı ve dinlediğinizi anlamayı başarabilmek için öncelikle kendinize açık ve ulaşılabilir bir hedef belirlemeli ve o hedefe ulaşmak için kararlı olmalısınız.

Kariyerinizde ilerlemek istiyor veya alan değiştirip uluslararası bir firmada çalışmaya başlamak istiyor fakat yeterli deneyim ve beceriye sahip olmadığınızı düşünüyorsanız yeni bir dil öğrenerek işverenlerin dikkatini çekmeyi başarabilirsiniz.

Günümüzde batının hayati kaynaklarını (petrol) sağlayan Ortadoğu'nun  Arapça konuşması Arapçayı daha da önemli kılmaktadır.

Bu ve daha birçok sebeple, Arapça iletişim kurabilen, maillere cevap yazabilen, toplantılarda sunum yapabilecek konuşma becerisine sahip elemanlara uluslararası firmalarda çokça ihtiyaç duyuluyor.

Hangi dil olursa olsun, ikinci bir dili CV’nize yerleştirmek büyük bir ayrıcalıktır. Sıra dışı ve talep gören bir dil olan Arapça ise size yepyeni kapılar aralayacak ve hayalini kurduğunuz iş imkanlarını sunacaktır.

Arapça özellikle matematiksel zekası ve ezber yetisi olan kişiler tarafından daha rahat bir şekilde öğrenilebilir.

"Arapça öğreniniz! Zira Arapça öğrenmek aklı geliştirir ve saygınlığı artırır."  Hz.Ömer

Arapça öğrenerek Kuran’ı Kerim’i okuyabilir ve dini başkalarının yorumları olmadan kendi çabanızla öğrenebilirsiniz.

bilgisayar çocuk ders
Özel derslerle Arapça öğrenme fırsatlarını keşfedin. |Kaynak:Pixabay

Ayrıca Arapçayı iyi öğrendiğinizde bunun üzerinden ders vererek para kazanabilirsiniz.

Bir dili öğrenmenin en etkili ve hızlı yolu o dilin konuşulduğu yerde bir süre yaşamak veya sık sık o bölgelerde vakit geçirmektir. Dilbilimcilerin bu iddiayı destekleyen çok sayıda çalışmaları vardır.

Siz de Arapça öğrenmek için Arap ülkelerine seyahat edebilir, oradaki dil kurslarına gidebilir ve günlük hayattaki pratiklerle kendinizi geliştirebilirsiniz. Türkiye'de 1 yılda ulaşabileceğiniz seviyeye bu şekilde 4-5 ayda ulaşabilirsiniz.

Sınıf arkadaşlarınızla ders çalışmak yeni bir arkadaş grubu kurmanın en eğlenceli ve sağlam yollarından birisidir. Birlikte öğrenin, birlikte pratik yapın, birlikte yaşayın ve birlikte konuşun; yurt dışı eğitimi alırken kuracağınız arkadaşlıklar ömürlüktür.

Ülkemizde birçok üniversitede Arap Dili ve Edebiyatı bölümü okuyabileceğinizi biliyor muydunuz?

Arapça Öğrenmek İçin En İyi Ülkeler

İlginç bir şekilde Avrupa ve ABD gibi Arapçanın yoğunlukla konuşulmadığı bölgelerde bu dile ciddi bir talep oluşmuş durumda ve Arapça öğrenen kitleler günden güne büyüyor. Bu da öğretim kalitesinin artmasını sağlamakta ve dil öğrencilerine daha güvenilir imkanlar sunmaktadır.

Bunun yanısıra elbette sokakta, markette, parklarda Arapça konuşulan ve her saniye bu dile maruz kalabileceğiniz bir yerde Arapça öğrenmenin de keyfi farklı olacaktır.

En çok Arapça konuşulan ülke Mısır'dır. Sonrasında Cezayir, Sudan, Irak, Suriye, Fas, Lübnan, Filistin, Umman, Kuveyt, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün ve Yemen gibi ülkeler gelir.

Arapça çok geniş bir alanda konuşulduğu için birden fazla lehçesi vardır. Arapça öğrenmek isteyen öğrencilere genellikle Doğu lehçelerinden seçim yapmaları tavsiye edilir: Mısır, Körfez ve Levanten gibi.

Çünkü örneğin Fas harika, canlı, kültürel açıdan zengin ve nispeten güvenli bir ülkedir. Ancak Fas lehçesi bu denli olağandışı ve benzersiz olduğu için, Arapça öğrenmek için ideal değildir.

Öyleyse gelin farklı Arap ülkelerindeki Arapça öğrenme fırsatlarına bir göz atalım.

Coğrafi haritayı inceleyerek Arapça kelimeler öğrenebilirsiniz. Nasıl mı? Linke tıklayarak öğrenin.

petra ürdün
Ürdün'de dil öğrenme fırsatlarını keşfet! |Kaynak:Pixabay

Ürdün

Mısır ile aynı zengin kültür tarihine sahip olmayabilir veya Fas gibi ucuz bir ülke olmayabilir, ancak istikrar, altyapı ve güvenlik Ürdün'ün öğrencilerin çalışmalarını sürdürmeleri için en iyi seçim olmasını sağlar!

Ürdün, Arap ülkeleri arasında Fasih Arapçaya en yakın lehçeyi konuşan ülkedir.

Ürdün ayrıca güzelliği, tarihi, modernliği ve çeşitliliği birleştiren gerçekten istisnai bir ülkedir. Doğu’yu Batı’yla buluşturan benzersiz cazibesiyle, macera arayanlar, yeni kültürler keşfetmek isteyenler, dil öğrenmek isteyenler ya da tatil yapmak isteyenler için en çekici yerlerden biridir.

Yerli halk özellikle turistlerle dost olur ve onları iyi ağırlar. Burada konuşulan Levanten Arapça, Modern Standart Arapçaya yani Fasih Arapçaya en yakın lehçelerden biri olarak kabul edilir.

Sudan

Yurtdışında Arapça dil eğitimi denince genelde akla ilk önce Ürdün gelir fakat Ürdün, Türk öğrencilerin bütçesini zorlayacak düzeyde pahalı olabilir. Bu nedenle Arapça eğitimi almak için Ürdün'den sonra akla gelen daha makul fiyatlarıyla ön plana çıkan Sudan'ı düşünebilirsiniz.

Her Arap ülkesinde olduğu gibi Sudan’ında kendisine ait bir Arapça lehçesi vardır. Arapça dil eğitimi veren hocaların da söylediği gibi fasih Arapçaya en yakın lehçelerden birisi de Sudan lehçesidir.

Sudan, Türkiye’den birçok STK, vakıf ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın eğitim faaliyetleri gerçekleştirdiği bir ülkedir. Bu STK ve vakıf yurtlarında çok cüzi miktara hatta ücretsiz kalabilme şansınız bulunur.

Katar

Katar Arapça öğrenimi için gayet elverişli bir yer. Üniversite çerçevesinde açılan Arapça dil kursları yurtdışından birçok yabancının gelip eğitim aldığı bir merkezdir.

Katar’da vakıf ve dernek faaliyetleri çok fazla olduğu için kalacak yer konusunda dış destek bulma imkanınız fazladır.

Hayat masraflarına değinecek olursak; Katar’da hayat çok pahalı ancak yurt, öğrencinin bütün barınma masraflarını karşıladığı için çok bir harcama ihtiyacı duyulmuyor.

Arapça öğrenmenin en iyi yolu olabildiğince dile ve kültüre maruz kalmaktır. Duyduklarınızı taklit edin, devamlı tekrarlayın ve cümle içinde kullanmaya çalışın.

Eğer sıfırdan başlıyorsanız en az bir yılınızı bu dile adamanız gerekir. Devamlı tekrar ve çalışmalarla pekiştirerek öğrenme sürecine katkıda bulunabilirsiniz.

öğretmen öğrenci
Arapça öğrenmeye ne kadar erken yaşta başlarsanız o kadar iyi öğrenebilirsiniz. |Kaynak:Unsplash

Arapça Öğrenenlere Tavsiyeler

Hangi Arapça lehçesi öğrenmek istediğinize karar verin. Konuşma dilindeki Arapça lehçelerini öğrenmek çetrefilli bir iştir çünkü Arap dünyasında her bölgede farklı lehçe konuşulur ve her lehçenin kendine has dilsel özellikleri vardır. Bu durum yeni öğrenenlerin kafasını karıştırabilir. Bu nedenle, aslında en iyisi tüm Arap ülkeleri için standartlaştırılmış Fasih Arapça yani Modern Standart Arapçayı öğrenmektir.

Arapçanın derin dilbilgisi kurallarına gömülüp kalmayın, bu sizi yorar ve soğutur. Kuralları kullandıkça öğrenirsiniz, kuru kuru formül gibi okuyarak dil bilgisini öğrenemezsiniz. O halde bir kuralı öğrendiniz mi, hemen uygulayın!

Özellikle gazete okurken, belli anlamlara gelen cümle kalıpları çok bulacaksınız. Bunları öğrenin. Sıkıcılığı gidermek için, çalıştığınız lehçe üzerinden eğlenleli deyimler ve ifadeler biriktirin.

Bir cümle öğrenmek, sizin daha akıcı konuşmanızı sağlar; tek bir kelimeden çok daha fazla konuşma alanı doldurur. Bonus: çok sayıda lehçe sözcüğü kafiyedir, bu yüzden hatırlanması daha kolaydır. Mısırlıların da dediği gibi; El-Haraka baraka – her türlü ilerleme iyidir.

Arapça klavye kullanmayı hiç denediniz mi?

Yeni dil öğrenenler için en iyi tavsiye heralde bolca pratik yapmak olacaktır. Siz de öğrendiğiniz kelimeleri ve dilbilgisi kurallarını unutmamak için hemen cümlelerinize dahil edin ve iletişim düzeyinde kullanmaya çalışın.

Dil öğreniminde basit üç kural vardır:

  • düzenli çalışın
  • pes etmeyin
  • seviyenize uygun eğitim araçlarından yararlanın.

Dünya üzerinde en çok konuşulan dillerden biri olan Arapçayı öğrenmeye karar vermeniz demek, minimum bir yılınızı disiplinli, “günü gününe” bir çalışmaya göre takvimlendirmeniz demektir. Günlük çalışma takviminizi aksatmadan uygulamalısınız.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.