Arapça öğrenirken bu süreci daha da keyifli kılmanızı sağlayacak pek çok araç vardır. Daha önceki yazılarımızda Arapça film ve dizi izlemenin ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik. Bir dili öğrenirken yalnızca dilbilgisine odaklanmak çoğu zaman ters teper. Çünkü dili konuşabilmek için motive olmanız da gerekir, 4 temel beceriyi (okuma, yazma, dinleme, konuşma) geliştirebilmeniz çoğu zaman yalnızca dilbilgisine odaklanmaktan çok daha iyi sonuçlar verir.

Arapça öğrenenler söz konusu dinleme becerileri olduğunda oldukça şanslıdırlar. Dünyanın en kadim dillerinden bir tanesi olan Arapça, kulağa o kadar güzel gelir ki mistik tınılarında kendinizi kaybedecek gibi olursunuz. Arapça herhangi bir şarkı çaldığında tüylerinizin diken diken olduğunu hiç fark ettiniz mi? Arapça dersi alarak çok daha iyi bir şekilde anlayabilirsiniz.

Bu yazımızda, Arapça öğrenenler için dinleyebilecekleri güzel Arapça şarkılardan bahsettik. Lafı çok uzatmadan önce Arap müziğinde sıklıkla kullanılan enstrümanlara değinip tavsiyelerimize geçelim!

Kulak üstü kulaklık takan kadın
Müzik dinleyerek Arapça öğrenmenin bir avantajı da keyifli olduğu kadar zaman ve mekan konusunda da esnek oluşudur. | Kaynak: Pexels
En iyi Arapça öğretmenleri müsait
Zeynep
5
5 (23 yorum)
Zeynep
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (25 yorum)
Muhamed zuhair
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (9 yorum)
Bahattin orhan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (47 yorum)
Kadir
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (19 yorum)
Ahmad
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Meryem
5
5 (8 yorum)
Meryem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (28 yorum)
Emine gülsüm
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (23 yorum)
Zeynep
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (25 yorum)
Muhamed zuhair
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (9 yorum)
Bahattin orhan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (47 yorum)
Kadir
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (19 yorum)
Ahmad
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Meryem
5
5 (8 yorum)
Meryem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (28 yorum)
Emine gülsüm
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Geleneksel Arap Müziğinde Yaygın Olarak Kullanılan Müzik Aletleri

Arap dünyasına ait müziğin binlerce yıl öncesine dayanan kökleri vardır. Yüzyıllar boyunca ritmik şiirden çeşitli enstrümanların da dahil olmasıyla bugünkü haline gelmiştir. Yaylı çalgılar, nefesli çalgılar ve vurmalı çalgılar çokça kullanılır.

Pek çok müzik türü olmasına rağmen, Arap Müziğinde geleneksel müzikler beş müzik aletinden oluşur. Bu enstrümanlardan dördü geleneksel olarak melodiyi yaratır ve beşincisi perküsyondur. Arap müziğinde kullanılan bu enstrümanlar, bu eşsiz Arap melodilerini ve müzik tarzlarını yaratarak geleneksel müziğin temelini oluşturur.

  • Ud: Arap müziğinde önemli bir enstrümandır, yuvarlak bir gövdeye ve 5 tele sahiptir ve daha sonra geliştirilen ud için de ilham kaynağı olmuştur.
  • Ney: Klasik Türk müziğinden de aşina olduğumuz çok özel bir üflemeli çalgıdır.
  • Kanun: Arap müziğinde uzun bir geçmişe sahiptir, 81 telli bir arp türüdür. Buna benzeyen Mısır'a ait bir enstrümanından türemiştir.Keman gibi geniş bir enstrümantal menzile sahiptir.
  • Riq: Davul ve tef karışımı gibi görünen küçük bir enstrümandır. Arap diyarında hem halk hem de klasik müzikte önemli bir enstrümandır.

Şarkılar Aracılığıyla Arapça Nasıl Geliştirilir

Arapça çalışmak için fazla zamanınız yoksa bile, Arapça şarkılar dinleyerek kendinizi dile yakın tutabilirsiniz. Çalışırken, araba kullanırken, uyurken, kitap okurken ve hatta evi temizlerken bile Arapça müzik dinlemeniz mümkündür. Tek ihtiyacınız olan güzel bir müzik listesi, bir telefon ya da müzik dinleyebileceğiniz herhangi bir alet! E tabii ki bir kulaklık da fena olmaz!

Sevdiğiniz bir şarkıyı seçin ve düzenli olarak dinlemeye çalışın.

Sadece dinleyici olmayın, şarkıya eşlik edin. Kelimeleri bilmeseniz bile şarkıya eşlik etmeniz siz farkında olmadan telaffuzunuzu geliştirecektir. Arapça dizilerde duyduğunuz şarkıları da mutlaka not edin...

Şarkının ne anlattığını öğrenmek için şarkı sözlerine Arapça'da ve kendi dilinizde göz gezdirin.

Şarkıyı parçalara ayırın, daha kısa ve daha akılda kalıcı olabileceği için nakarat kısmı özellikle önemlidir. Nakarata ait cümleleri ezberlemeniz işinize yarar.

Şarkıya eşlik ederken kalkıp dans etmekten çekinmeyin!

AirPods iPhone müzik listesi
Hoşunuza giden Arapça müzikleri türlerine göre listeleyebilir ve modunuza göre birini seçip istediğiniz zaman dinleyebilirsiniz. | Kaynak: Pexels

Arapça'nızı Geliştirmek İçin Her Gün Bir Şarkı Dinleyin

Arapça şarkılar dinleyerek dilinizi geliştirmeniz her ne kadar kulağa keyifli gelse de, her konuda olduğu gibi bunda da istikrarlı olmanız çok önemlidir.

Haftanın her günü için bir şarkı seçip bunları dinleyebilirsiniz. Dinlediğiniz şarkının sözlerine hakim olmanız çok önemlidir. Bu nedenle, öncesinde şarkı sözlerini kaydedip bakmanızı öneriyoruz. Vokali dinleyin, kelimeleri öğrenin, ritmi hissedin ve o esnada dilinizi büyük ölçüde geliştirdiğinizin farkına varın. Hafta sonları ise serbest!

Herhangi bir şeyi öğrenirken bu süreçten olabildiğince keyif almanız son derece önemlidir. Özellikle de konu yabancı dilse buna emin olabilirsiniz! Şimdi size birtakım Arapça şarkı önerilerinde bulunacağız. Bu şarkılar hoşunuza gitmezse kendi seçtiğiniz bir listeyle program yapabilirsiniz.

 

Gün Şarkı Şarkıcı Ülke
Pazartesi Quds al Atika Fairuz Lübnan
Salı Hareb Kazem el-Saher Irak
Çarşamba El Donia Helwa Nancy Ajram Lübnan
Perşembe Faris Odeh Rim Banna Filistin
Cuma Nessini El Donya Ragheb Alam Lübnan
  • Pazartesi Şarkısı

Fairuz-Quds al Atika

Fairuz, kariyerine çok küçük yaşlarda başlamış Lübnanlı bir şarkıcıdır. Bu da demek oluyor ki yaptığı müziği severseniz, internette birçok farklı şarkısını bulabileceksiniz. Fairuz birçok ünlü besteciyle çalışmıştır ve şarkıları genelde sakindir.

Eski Kudüs anlamına gelen Quds al Atika şarkısı, 1971'de piyasaya sürülen eski bir klasiktir. Bu şarkı Jerusalem in My Heart Albümünde bulunur.

  • Salı Şarkısı

Kazem El-Saher-Hareb

Kazem El-Saher, Iraklı bir müzisyen ve bestecidir. Şarkılarının temaları oldukça çeşitlidir. Ek olarak, şarkılarında Modern Standart Arapça kullanması da sizin için son derece avantajlı olacaktır.

  • Çarşamba Şarkısı

Nancy Ajram- El Donia Helwa

Nancy Ajram kariyerine 15 basında başlamış Lübnanlı bir şarkıcıdır. Pop ve Arapça çocuk şarkıları söz konusu olduğunda özellikle popülerdir. Aynı zamanda, Orta Doğu'nun en etkili şarkıcılarından biri olarak bilinir.

Önerdiğimiz "El Donia Helwa" adlı bu şarkısı bir Coca Cola reklamında da kullanıldığı için ünlüdür.

  • Perşembe Şarkısı

Rim Banna-Faris Odeh

Rim Banna Filistinli bir şarkıcı, besteci ve aktivisttir. Geleneksel Filistin şiirlerine modern yaklaşımıyla tanınmaktadır. Şarkısı Faris Odeh, ismini İsrailli askerler tarafından öldürülen Lübnanlı bir çocuğun adından alır.

  • Cuma Şarkısı

Ragheb Alam-Nessini El Donya

Ragheb Alam, Lübnanlı ünlü bir şarkıcı ve bestecidir. Nessini El Donya adlı şarkısı oldukça romantik ve etkileyicidir.

Arap Müziği Üzerine Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Dünyadaki diğer birçok dilde olduğu gibi, Arapça'da da birçok lehçe vardır. Arap kültürü bugün dünyadaki tüm Arapları birbirine bağlayan eşsiz bir kültürdür. Daha önce de altını çizdiğimiz gibi, Arapça'nın farklı lehçeleri bazen ana dili Arapça olan insanların bile ne dendiğini anlamamasına sebep olabilir. Örneğin, Kuzey Afrika Arap lehçesi şaşırtıcı bir şekilde Arap Yarımadası'nda konuşulandan farklı olabilir. Bununla birlikte her Arap ülkesinin kendisine özgü bir kültürü vardır.

Kulaklıkla müzik dinleyen çocuk
Birçok Arapça çocuk şarkısı olduğunu biliyor muydunuz? Bu keyifli şarkıları çocuklarınızın Arapça pratiği yapması için kullanabilirsiniz! | Kaynak: Pexels

Seçtiğiniz Arapça şarkıyı dinlerken, şarkıcının lehçesine göre aynı kelimelerin biraz farklı telaffuz edilebileceğini unutmayın.

Çoğu sanatçı içinde bulundukları çevrede olup bitenlerin bir yansıması olarak müzik yapar.

Geleneksel müzik, söz konusu ülkenin tarihine dayanan konuları kapsar; örneğin, Fas müziğine kıyasla Suriye, kayıp, özgürlük ve savaşla ilgili daha çok şarkıya sahiptir.

Farklı ülkelerden şarkılar dinlemeniz o ülke için önemli olan temaları kavramanıza da olanak sağlar. Farklı ülkelerden ve türlerden şarkılar öğrenmek size asırlık bir tarih ve kültürün kapılarını da aralayacaktır.

Dinleme becerileriniz için Arapça dil öğrenme uygulamaları kadar etkili olabilir!

Bununla birlikte, Arabistan'da müzik yüzyıllar içinde değişime uğramıştır. Geleneksel ve dini müzik hala popüler olsa da, Arap dünyasından çıkan tek müzik türü bunlar değildir. Pop müzik, elektronik müzik, caz müziği, dans müziği, RnB ve Rap müzikler de oldukça popülerdir. Arapça popüler şarkılar yalnızca bunlarla da sınırlı değil!

Şarkılarınızı seçerken farklı türlerdeki şarkıları seçmeyi deneyin. Dans etme havasındaysanız daha canlı bir Arapça şarkıdan yana şansınızı kullanabilirsiniz. Bununla birlikte daha sakin ve uyumadan önce dinlemelik bir şarkınız da olmalıdır. Arapça hit şarkılar için araştırma yapabilir, radyo dinleyebilirsiniz.

Aynı zamanda, Arapça şarkılarınız için bir liste yapıp şarkıları kategorilerine göre ayırabilirsiniz. Online Arapça kursu alarak çok daha iyi bir şekilde Arapçayı anlayabilirsiniz.

Arapça öğrenen kişi hangi yaşta olursa olsun, Arapça şarkı dinleyerek dinleyerek dilini farkında olmadan geliştirebilir. Özellikle küçük yaştaki öğrencilere Arapça sayılar şarkısı dinleterek, Arapça sayıları etkili bir şekilde öğrenmelerini sağlayabilirsiniz!

Keyifli dinlemeler...

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!