İster üniversite öğrencisi olun ister yüksek lisans, ekonomi çalışmak zor gelebilir. Ekonominin en temel zorluklarından biri de öğrencilerin öğrenmesi gereken çok sayıda terim ve kavram olmasıdır. Bu durumlarda özel iktisat dersleri öğrencilere en iyi yardımı sunacaktır.

Bu temel ekonomik kavramları ve iktisadın temel ilkelerini anlamazsanız derslerde de zorluk çekersiniz ve ekonomi sizin için bir kabusa dönüşür.

Artık yardım bulmanız çok kolay. Bu makalemizde Adana'da ekonomi özel ders bulma yollarından ve bu özel derslerin türlerinden bahsedeceğiz.

Rehberimize geçmeden önce şunu da belirtelim: Üniversitelerde okutulan iktisat bölümlerinde yer alan dersler hemen hemen aynı. Arada isim değişiklikleri veya bazı küçük farklar olsa da ders programları zorunlu dersler bakımından hep aynı kalır.

Bu zorunlu dersler şöyle:

 • Sosyoloji
 • Ticaret hukuku
 • Mikro iktisat teorisi 1 ve Mikro iktisat teorisi 2
 • Makro iktisat teorisi 1 ve Makro iktisat teorisi 2
 • İstatistik 1 ve İstatistik 2
 • Siyaset Bilimi
 • Türk vergi sistemi
 • Genel işletme
 • Finansal muhasebe 1 ve Finansal muhasebe 2
 • Hukukun temel kavramları
 • Finansal ekonomi 1 ve Finansal ekonomi 2
 • İktisadi düşünceler tarihi
 • Büyüme teorileri
 • Kalkınma ekonomisi
 • Türkiye ekonomisi
 • Matematiksel iktisat
 • Kamu maliyesi
 • İktisat politikası
 • Para teorisi
 • Uluslararası iktisat 1 ve Uluslararası iktisat 2
 • Ekonometri 1 ve Ekonometri 2
 • Para politikası
 • İktisada giriş 1 ve İktisada giriş 2
 • Matematik 1 ve Matematik 2
 • Borçlar hukuku

Siz de Adana'da ekonomi okuyorsanız veya ekonomi dersleri alıyorsanız bir özel ders öğretmeniyle kendinizi daha hızlı geliştirebilirsiniz!

Adana Merkez Camii bahçesi kubbeler
Adana'da ekonomiden özel dersler alarak daha hızlı ilerleme kaydedebilirsiniz. | Kaynak: Unsplash
En iyi Ekonomi öğretmenleri müsait
Mehmet
5
5 (16 yorum)
Mehmet
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Boran
5
5 (12 yorum)
Boran
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burak
5
5 (10 yorum)
Burak
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmet
5
5 (10 yorum)
Ahmet
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ufuk
5
5 (20 yorum)
Ufuk
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eyüp
5
5 (10 yorum)
Eyüp
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhammet
5
5 (8 yorum)
Muhammet
₺98
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eşref
5
5 (12 yorum)
Eşref
₺145
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet
5
5 (16 yorum)
Mehmet
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Boran
5
5 (12 yorum)
Boran
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burak
5
5 (10 yorum)
Burak
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmet
5
5 (10 yorum)
Ahmet
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ufuk
5
5 (20 yorum)
Ufuk
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eyüp
5
5 (10 yorum)
Eyüp
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhammet
5
5 (8 yorum)
Muhammet
₺98
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eşref
5
5 (12 yorum)
Eşref
₺145
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Adana'da Ekonomiden Özel Dersler Almak

Adana'da iktisat özel ders almak istiyorsanız izleyebileceğiniz birçok farklı yol var. Bu alanda temel bilgiye sahip olsanız bile bir öğretmenden ileri seviye ekonomi dersleri alabilirsiniz. Ekonominin sadece belli bir alanında yardım alabilirsiniz.

Şimdi özel ders verecek öğretmen bulmak için neler yapabileceğinizden bahsedelim.

Gazete ilanlarına bakabilir, okulunuzun veya kütüphanenizin panolarına asılan ilanları inceleyebilir, öğrencilerin çok gittiği kafelerde özel ders veren öğretmenlerin reklamlarını bulabilirsiniz.

İnternetteki özel ders forumlarındaki ilanlara bakabilir, Facebook’taki sayfaları gözden geçirebilirsiniz.

İnternette ‘Adana iktisat dersi’ diye arattığınızda karşınıza zaten birçok seçenek çıkacak.

Ancak tabii ki tüm bunların yanında özel bir ekonomi öğretmeni bulmanın en kolay yolunu Superprof sunuyor! Superprof'taki öğretmenlerin profillerinde hangi seviyelerde dersler verdiklerini, aldıkları eğitimleri, önceden ders verdikleri öğrencilerin yorumlarını inceleyebilirsiniz.

Üstelik Superprof'ta çoğu öğretmen ilk dersi ücretsiz sunuyor. Böylece büyük paralar ödemeden önce bir deneme yapabilir, öğretmenden beklediğiniz verimi alıp alamayacağınıza karar verebilirsiniz.

Ekonomi Özel Ders Çeşitleri

Özel dersler gittikçe daha da popüler olmaya başladı. Ekonomide kendinizi geliştirmek için aşağıdaki ders türlerinden herhangi birini seçebilir, öğrenme stilinize uygun bir çözüm bulabilirsiniz.

Adana'da ekonomi derslerinin saatlik ücreti ortalama 70 TL. Ancak tabii ki bu ücret birçok faktöre bağlı olarak değişebiliyor. Sizin seviyeniz, öğretmeninizin seviyesi, ders almak istediğiniz konu, yaşadığınız semt, öğretmenin nitelikleri... Bu nedenle önce kendinize belli hedefler belirlemeli ve seviyenizin farkında olmalısınız. Daha sonra kendinize göre bir öğretmen aramaya başlayabilirsiniz.

 • Online özel dersler sayesinde programınızı çok bozmadan dünyanın her yerinden ekonomi özel ders öğretmenlerine erişebilirsiniz. Online özel dersler genelde bire bir özel derslerden daha ucuz oluyor ve öğrencilerin daha çok ilgisini çekiyor. Online ders almak için ihtiyacınız olan şeyler kamera, mikrofonlu bir kulaklık ve bir de Skype veya Zoom gibi bir programdır. Online ders piyasası gittikçe büyüyor ancak dezavantajları da yok değil. İnternetiniz veya iyi bir internet bağlantınız olmadığında ders alamıyorsunuz. Ayrıca bu bahsettiğimiz programları kasmadan çalıştıracak bir cihaza ihtiyacınız var. Bu gibi olanaklara sahip olmayan birçok insan var.
 • Küçük gruplar hâlinde dersler yapmak aslında bir grup çalışması gibidir. Müfredata göre dersler işlenebilir veya öğretmen sadece rehberlik etmeyi seçebilir. Böylece her öğrenci kendi ekonomiye bildiği yöntemlerle ders çalışır. Bu tarz grup çalışmalarının faydalı olması için zayıf ve güçlü öğrenciler bir araya getirilmelidir. Böylece güçlü öğrenciler zayıflara yardım ederken kendi bildiklerini de tekrar edip uygulamaya koyar. Öğrenci için yeni öğrendikleriyle ilgili fikirlerini paylaşmak, öğretilen konularla ilgili alıştırmalar yapmak ve aklına takılan soruları sormak grup çalışmalarında daha kolay olabilir. Bu da öğrencinin kendine güvenini artırması için harika bir ortam yaratır. Ancak bu çalışma ortamlarının dezavantajı, öğrencinin bireysel başarısını ölçmenin genellikle zor olmasıdır. Çok eksiğiniz varsa alacağınız ekonomi yardımının etkili olması için bireysel dersler almak daha faydalı olabilir.
 • Bire bir özel dersler etkili sonuç almak için harika bir seçenektir. Özel ders öğretmeni hem zayıf hem de güçlü yönlerinizi ortaya çıkarır. Dersleri öğrencinin seviyesine ve öğrenme hızına göre işler. Böylece ekonomiyle ilgili hedeflerinize daha rahat ulaşabilirsiniz. Yüz yüze dersler almak çoğu öğrenci için daha etkili olabiliyor. Hatta size yakın bir yerde oturan bir öğretmenle anlaşırsanız zamandan da tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca ihtiyacınız olduğunda öğretmeninizin yakınınızda olması daha rahat hissettirebilir. Özel derslerin saatlik ücreti grup derslerinden daha yüksek olabilir ancak hem maksimum potansiyelinize ulaşmanız hem de kendinize olan güveninizi artırmanız için çok etkilidir.

Online derslerle sadece Adana'daki değil; İstanbul, Bursa, İzmir, Ankara'daki farklı öğretmenlerden de ekonomi dersleri alabilirsiniz.

Laptopta yazı yazan parmaklar yakın çekim
Online ekonomi dersleriyle dilediğiniz yerde ekonomi eğitiminize devam edebilirsiniz. | Kaynak: Unsplash

Ekonomide Temel Kavramlar

Ekonomi çok önemli bir konudur. Bireylerin ve kurumların verdikleri kararları anlamamıza yardımcı olabilir, bir ekonomik sistemin önümüzdeki yıllarda nasıl büyüyeceğini veya küçüleceğini tahmin etmek için kullanılabilir.

Ekonomi mutlak bir bilimden çok tahmine dayalıdır ancak kavramlar hem ilginç hem de kullanışlıdır. Bu nedenle ister lisede, ister üniversitede, ister yüksek lisansta olsun; birçok öğrenci iktisat okumaya karar verebiliyor. 

İktisat okumaya başlayan öğrencilerin karşılaştığı en büyük zorluklardan biri de çok sayıda ekonomik terim, model ve teori olmasıdır. Öğrenci bunlarla nasıl başa çıkacağını hemen kavrayamayabilir, bir ekonomik sistemin özelliklerini anlayamayabilir. Özel bir hoca ile tekrar edeceğiniz iktisat bölümü dersleri bu anlamda öğrencilere yardımcı olabilir.

Birazdan bahsedeceğimiz gibi iktisatta mikroekonomi ve makroekonomi gibi bazı temel alanlar vardır. Ancak iktisat biliminin uluslararası iktisat veya kalkınma ekonomisi gibi okulda çalışırken karşılaşabileceğiniz alt kümeleri de vardır.

Bu alanların ve alt kümelerin yanı sıra öğrencilerin anlaması gereken bir dizi ekonomik kavram ve fikir de vardır.

Ekonomi dersi temelleri şunlardır:

 • Mallar veya hizmetlere olan talebi büyük ölçüde etkileyen teşvikler
 • Ekonomik işlemlerin başında gelen "para"
 • Ekonomilerin performansını ölçmek ve geliştirmek için kullanılabilecek üretkenlik
 • Tüketici davranışını ve mal veya hizmetlerle ilgili mevcut bilgileri etkileyen, ekonomiyi ilerlemeye teşvik eden teknoloji - Sanayi Devrimi en ünlü örneklerden biridir.
Kavanozun içindeki bozuk paraların üstündeki yeşillik
Ekonominin önemine hayatımızın her yerinde rastlayabiliriz. | Kaynak: Unsplash

Superprof'ta yaşadığınız yeri ve ders almak istediğiniz konuyu girdiğinizde karşınıza birçok öğretmen çıkacak. Size uygun bir gün ve saatte bire bir dersler veya grup dersleri alabilirsiniz. Sizin gibi yardıma ihtiyacı olan bir arkadaşınız varsa onla beraber dersler alabilir, ödeyeceğiniz ücretten tasarruf edebilirsiniz!

Diğer alanlarda olduğu gibi ekonomi alanında da iyi bir temel atmak çok önemlidir. Bir öğretmenle yukarıda saydığımız temel kavramları ve daha fazlasını iyice öğrenebilirsiniz. İktisat okuyorsanız müfredatınızla uyumlu dersler işleyecek bir öğretmen bile bulabilirsiniz.

Dünya çapındaki ekonomik sıkıntıları, borsadaki yükselişleri, Euro Bölgesi'nin ne demek olduğunu öğrenmek istiyorsanız bu konularda uzmanlaşmış öğretmenlerden yardım alabilirsiniz. O öğretmenlerin de bu bilgileri edinmek için zamanında sizin gibi sıfırdan başladığını unutmayın. Kendinize güvenin ve ihtiyaçlarınızın farkında olun. Yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız hiç gecikmeden sizin için en uygun ekonomi öğretmenini bulun!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (2 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.