Biyoloji, her yaş grubundan insanın ilgisini çekebilen içeriklere ve konulara sahip bir ders, mesleki tatmin açısından da oldukça başarılı sayılabilecek bir disiplindir. İlkokuldan itibaren tüm bireylerin ilgisini çekme potansiyeline sahip bir ders olması biyolojiyi çocuklar için de oldukça çekici bir ders yapmaktadır. Hatta ileriki yaşlarında tıp eğitimi almayı düşünen çocukların geneli ilkokulda en sevdiği ders sorulduğunda genellikle biyoloji cevabını vermiştir. İnsanlar ister okulda bir çocuk olarak, ister bir lisans veya yüksek lisans öğrencisi olarak, isterse de bilimlerde mesleki gelişim sağlamayı uman veya sadece konuyu eğlence amaçlı olarak incelemek isteyen bir yetişkin olarak, yaşamlarının her aşamasında biyoloji ile içli dışlı olabilirler.

Neyse ki Adana’da her kesimden insan için biyoloji eğitimi alma fırsatları fazlasıyla mevcut. Geniş yelpazede eğitimler sunan kurumları bünyesinde barındırmakla birlikte, herkesin konudan en iyi şekilde yararlanmasını sağlamak için tasarlanmış geniş ve esnek kurslar bulmakta zorlanmanız pek olası değildir. Tıpkı Ankara, İstanbul ya da İzmir'deki olanaklarınız gibi Adana'daki olanaklarınız için de Superprof olarak size bilgi verip yardım edeceğiz. Çukurova Üniversitesi’nde Lisans programlarından birisi olan biyoloji bölümü gerek akademik kadrosu gerekse teknik olanaklarıyla şehirde lisans düzeyinde biyoloji eğitimi almak isteyen öğrencilere geniş ölçüde uzmanlık alanları da sunmakta. Biyoloji bölümünde uzmanlık alanlarından bazıları dünyada geniş iş imkanları bulunan ve kimilerince geleceğin gözde mesleklerinden birisi olarak addedilen moleküler biyoloji ve genetiktir. Yine Çukurova Üniversitesi’nin Biyoloji Bölümü’nün Anabilim Dallarından bir tanesi Moleküler Biyoloji Anabilim dalıdır. Ayrıca Bölümün Botanik Anabilim Dalı, Zooloji Anabilim Dalı ve Genel Biyoloji Anabilim Dalı gibi diğer uzmanlık alanları da bulunmaktadır.

En iyi Biyoloji öğretmenleri müsait
Sahra
5
5 (15 yorum)
Sahra
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhammed
5
5 (14 yorum)
Muhammed
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hazal
5
5 (4 yorum)
Hazal
₺170
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şerife
5
5 (9 yorum)
Şerife
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tutku
5
5 (5 yorum)
Tutku
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yılmaz
5
5 (8 yorum)
Yılmaz
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (2 yorum)
Büşra
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Taha
5
5 (28 yorum)
Taha
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sahra
5
5 (15 yorum)
Sahra
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhammed
5
5 (14 yorum)
Muhammed
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hazal
5
5 (4 yorum)
Hazal
₺170
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şerife
5
5 (9 yorum)
Şerife
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tutku
5
5 (5 yorum)
Tutku
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yılmaz
5
5 (8 yorum)
Yılmaz
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (2 yorum)
Büşra
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Taha
5
5 (28 yorum)
Taha
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Neden Biyoloji Çalışmalıyız?

Biyoloji, mikrobiyalden ekosisteme kadar canlıların çeşitliliğini analiz ederek Dünya'daki yaşamın temel unsurlarını inceler. Beynin işleyişinden ve insan genetiğinden biyolojik çeşitliliğin korunmasına ve canlı organizmaların etkileşim biçimine kadar canlı organizmalarla ilgili aklınıza gelebilecek tüm yaşamsal fonksiyonları inceler. Biyoloji inanılmaz merak uyandırıcı bir disiplin olmasının yanında, öğrencilere araştırma, laboratuvar çalışması, tıp, spor ve çok daha fazla alanda kariyer için önemli akademik eğitim sağlayarak bir mesleğin kapılarını açar. Yeni bir mesleğin kapılarını aralamak isteyen bir yetişkinseniz veya yoğun sınavlarla boğuşan bir lise öğrencisiyseniz, biyoloji öğrenmenin size çok önemli katkılar sağlayacağının farkında olmalısınız.

Amfide ders çalışan öğrenci
Biyolojiyi yapamıyorsanız üzülmeyin. Sorun sizde değil! Biyoloji doğru anlatıldığı zaman anlaşılması en kolay derslerdendir çünkü biyoloji hayattır, biyoloji sizsiniz! | Unsplash

Adana'da Biyolojiyi Nerede Çalışmalıyım?

Biyoloji, Matematik ve Fizik gibi disiplinlerden farklı olarak her yaşta kolaylıkla öğrenilebilecek ve geçmişten gelen çok iyi bir altyapı gerektirmeyen bir disiplin olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun en önemli avantajı hemen hemen her yaşta öğrenme imkanınızın olmasıdır. Matematik veya Fizik gibi dersler için aynı şeyi söylemek pek mümkün değildir çünkü belli bir altyapı gerektirir. Çocuk yaşlardan itibaren fiziğe ve matematiğe ilginiz yoksa ileriki yaşlarda bunu sağlamak veya bu disiplinleri öğrenmek kolay olmayacaktır. Ancak biyoloji, hayatın tam içinde bir disiplin olması ve teknik bilgiden daha çok ezbere ve hayal gücüne dayanması nedeniyle öğrenmesi nispeten daha kolaydır. Yine de iyi bir okulda iyi bir biyoloji eğitimi almış olmak üniversitede veya yüksek lisans alanlarında size avantaj sağlayacaktır. Eğer çocuklarınızın biyoloji alanında bir kariyer inşa etmesini düşlüyorsanız onları Adana’nın çeşitli yerlerinde bulunan kolejlere veya iyi eğitim veren okullara yönlendirmelisiniz. Elbette bu tek başına yeterli olmayacaktır. Sizin de bir ebeveyn olarak çocuğunuzun biyolojiye olan ilgisini keşfetmeniz ve ona çeşitli dergiler alarak, oyunlar oynatarak veya çeşitli videolar izleterek onun biyolojiye olan ilgisini artırmasını sağlamalısınız. Bunun yanında iyi bir lise eğitimi de elbette çok önemlidir. Adana’da önemli liselerden birisi olan Adana Fen Lisesi yine biyoloji alanında çok iyi altyapıya sahip bireyler yetiştirmede öncü bir okul olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanında çok iyi biyoloji eğitimleri sunabilen özel etüt merkezleri ve özel dersler veren özel ders öğretmenleri de bulunmaktadır. Bu kapsamda Adana’da ilkokul düzeyinde bir etüt merkezi olarak İlk Pusula Eğitim Merkezi iyi bir alternatif olabilir. Sınıfları 1-8 kişi aralığında olan bu etüt merkezi öğrencilerine özel olarak evde uygulaması için bir çalışma programı hazırlamaktadır. Bunun yanında her ay uyguladıkları bir Türkiye geneli sınavları mevcuttur. Böylece her ay düzenli olarak çocuğunuzun Türkiye genelindeki derecesini ve ilerlemesini takip edebilirsiniz. Bunların yanında YKS hazırlık kursları olarak karşımıza çıkmakta olan Pozitif Bakış Özel Etüt Merkezi, Sekizgen Eğitim Kurumları, Analiz Etüt Merkezi ve Seyhan’da bulunan Yediveren Eğitim Kursları gibi içinde biyoloji eğitimini de sunan etüt merkezleri bulunmaktadır.

Bunların yanında biyolojiye özel bir ilgisi olduğunu keşfettiğiniz çocuğunuza biyoloji özel ders eğitimleri aldırmak da ayrıca önemli bir seçenektir. Etüt merkezlerindeki taahhüde, servis veya yol masraflarınızı ortadan kaldırmak için özel ders seçeneği oldukça iyi bir alternatiftir. Ayrıca etüt merkezlerinde eğitimi alma biçimi tek bir biçimde yani kendi etüt merkezlerinde olurken, özel derste bu oldukça esnek olabilmektedir. Siz öğretmeninizin evine gidebilir, öğretmeniniz sizin evinize gelebilir veya webcam üzerinden de eğitim alma şansınız olabilir. Tüm bu esneklikler hayatınızı kolaylaştırma açısından da oldukça önemli bir yere sahiptir. Superprof’ta hiçbir taahhüt ve bağlılık olmadan, dilediğiniz bir öğretmenle size özel bir öğretmenle eğitime başlayabilirsiniz. Tüm öğrencilerin anlama kapasitesi, hızı ve şekli birbirinden farklı olabileceğinden özel ders, eğitmenin öğrencisinin kapasitesine ve karakterine göre ders vererek zamandan ve maddi açıdan tasarruf sağlamasına olanak sağlar.

Superprof'ta Özel Biyoloji Öğretmeni Bulun

Grup dersleri veya klasik yöntemlerden birisi olan bir etüt merkezine kaydolup sınıflar halinde ders almak size göre değilse veya bire bir derslerden daha fazla verim alacağınızı düşünüyorsanız, Adana’da özel bir öğretmen eşliğinde biyoloji dersleri almak için Superprof'tan daha iyi bir yer yoktur. Adana'da değil de Bursa'da yaşıyorsanız da pek çok imkanınız bulunur ve Superprof öğretmenleri bu şehirde de mevcuttur.

Superprof, öğrencileri ihtiyaç duyduğu konuları öğretmek için nitelikli yerel öğretmenlerle bir araya getiren çevrimiçi bir platformdur. Adana’da, saatlik ücretle biyoloji dersi veren 73 öğretmen var. Bu öğretmenlerin hepsinin profilini inceleyebilir, geçmişte aldığı eğitimleri, deneyimlerini inceleyebilir ve kendinize en uygun profildeki özel öğretmeninizi kendiniz seçebilirsiniz. Superprof’un en büyük avantajlarından birisi de size ücretsiz ilk ders sunan eğitmenlerin olmasıdır. İlk ders için bir ücret talep etmeden, beklenti ve isteklerinizi karşılamadığını hissettiğiniz öğretmenlerle ikinci derse başlamadan kendinize en uygun öğretmenleri seçme şansı yaratan Superprof, Pandemi döneminde de yarattığı izolasyonla gelecekteki herhangi bir benzer durum karşısında en uygun eğitim şekli olarak kalmayı başarabilecektir.

Kendinizi Çukurova Üniversitesi'nde Biyoloji Yüksek Lisansına Hazırlayın

Gerekli niteliklere sahip olduğunuzda ve Yükseköğretim Kurumlar Sınavı (YKS)’den gerekli puanı aldığınızda, Çukurova Üniversitesi'ndeki bir lisans programına başvurabilirsiniz. Anatomi, Biyokimya, Biyomedikal Mühendisliği gibi belirlenmiş lisans derecelerinin yanı sıra lisanstan sonra yüksek lisans sınıfları da sizlere sunmaktadır. Hepsi size seçilen konu hakkında inanılmaz derecede kapsamlı bilgi sağlayacak ve sizi eğitimin ötesindeki iş dünyasına hazırlayacaktır. İyi bir biyoloji lisans eğitiminden sonra ister yurtiçinde isterse yurtdışında bir yüksek lisans programına kabul edilebilir ve biyoloji alanındaki yetkinliklerinizi daha üst seviyelere çıkarabilirsiniz. Özellikle yurtdışı merkezli üniversitelerden kabul aldığınızda belirli derecelerde yabancı dil seviyenizi de geliştirmeniz kaçınılmaz olacaktır. Biyolojiyi yabancı dil ile bitirmiş olmak size yine kariyer anlamında çok büyük avantajlar sağlayacaktır. Bu avantajların en büyük ve önemlisi Avrupa ülkelerinde veya Amerika’da bir kuruluşta çalışma olanağı bulma ihtimalinizin yüksek olmasıdır. Kendinizi akademik alana da hazırlayabilirsiniz. Çukurova Üniversitesi’nin deneyimli akademik personelinden alacağınız biyoloji dalındaki derslerde göstereceğiniz performansa göre ileriki yıllarda asistanlıkla başlayacak olan akademik kariyer inşa etmeniz işten bile değildir. Ayrıca biyoloji alanında lisans dersleri alırken kendinizi yeteri kadar yeterli hissettiğinizde ortaokul veya lise düzeyinde biyoloji dersleri verebilir kendinize maddi anlamda da katkı sağlayabilirsiniz. Hatta Superprof eğitmenlerinden birisi bile olabilirsiniz belki kim bilir.

Veteriner kliniğinde tedavi edilen köpek.
Hayvanları çok seviyor ve onları kurtarmak istiyor olabilirsiniz. O halde biyoloji derslerinize iyi çalıştığınızdan ve gerekirse destek aldığınızdan emin olun çünkü veterinerlik hiç de uzak değil! | Unsplash

Biyoloji eğitimi almadan önce Üniversiteye giderek ileriki yıllarda alacağınız ders içeriklerini inceleyebilir, bu disiplinde kendinizi görmek istediğiniz yeri çizmeye başlayabilirsiniz. Unutmamak gerekir ki sevdiğiniz bir işi yapmak bu hayattaki en güzel şeylerden birisidir. Birçok insan çalıştığı işte kendine ait bir şey bulamamakta ve sonunda da mutsuz olmaktadır. İçinizde biyolojiye ait bir kıvılcım varsa bu kıvılcımı büyütmek ve bir yangına dönüşmesini sağlamak kesinlikle sizin elinizdedir. Böylece hayatınız boyunca tutkuyla yaptığınız bir mesleğe sahip olmuş olacaksınız.

Biyoloji eğitiminizi hızlandırmak ve genel kitle ortalamasından daha uzaklara taşımak için size önerimiz çeşitli kaynakların kursların veya etüt merkezlerinden aldığınız desteğin yanında kesinlikle her an soru sorabileceğiniz ve sizi biyolojiyle bütünleştirebilecek bir eğitmen eşliğinde çalışmaya başlamanız olacaktır. Superprof bu alanda karşınıza çıkabilecek en iyi alternatiflerden birisidir. Hemen Superprof’u ziyaret edip kendinize en uygun biyoloji eğitmenleriyle ilk derslere başlayabilirsiniz.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.