Gitar öğretmeni nasıl bulunur sorusunun cevabı kolay görünebilir. Klasik gitar, blues gitar veya ilgilendiğiniz müzik tarzları hakkında bilgisi olan biri nasıl bulunur? Bareli akorlar, klavye ve ritim gitar bilgisi olan bir gitarist mi arıyorsunuz?

Bu gibi şeyler yeterli gibi görünebilir ama aslında hiç değiller. Gitar eğitimi de herhangi bir öğretim şekli gibi sadece enstrüman bilgisinden fazlasını gerektirir. Mesela bazı gitar öğretmenleri gitar hakkında çok şey bilseler bile öğrettikleri hiçbir işe yaramayabilir veya dersleri çok sıkıcı olabilir.

Bu nedenle gitar çalmayı öğrenmek istiyorsanız doğru kişiden dersler almanız çok önemlidir. Özellikle yeni başlayanlar için özel gitar dersi almak istediğinizde doğru öğretmeni seçmek çok daha önemli. Yani online gitar öğrenmeye çalışmak veya bir müzik kursuna gitmek yerine özel bir gitar öğretmeniyle, gerçekten yanınızda olabilecek biriyle çalışmak istediğinize karar verdiyseniz size birkaç ipucu vereceğiz.

İster klasik, ister folk, ister elektro gitar öğrenmek isteyin; öğretmen seçimi çok önemlidir. Öğretme, bilgiyi paylaşma tutkusu herkeste olan bir şey değildir. Bazı ipuçlarıyla önünüzdeki kişinin size gerçekten öğretip öğretemeyeceğini anlayabilirsiniz.

Her şey iyi ve kötü bir gitar öğretmeni arasındaki farkı bilmekle ilgili. İster başlangıç ​​seviyesinde özel dersler alıyor olun, ister çocuklar için online gitar dersleri arıyor olun, ister kendiniz daha ileri düzeyde dersler almak isteyin; vereceğimiz ipuçları çok işinize yarayacak.

En iyi Gitar öğretmenleri müsait
Korel
5
5 (23 yorum)
Korel
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yaren
5
5 (16 yorum)
Yaren
₺170
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burak
5
5 (15 yorum)
Burak
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gulsah
5
5 (13 yorum)
Gulsah
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuğba
5
5 (20 yorum)
Tuğba
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (26 yorum)
Eren
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Baran
5
5 (14 yorum)
Baran
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sercan
5
5 (12 yorum)
Sercan
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Korel
5
5 (23 yorum)
Korel
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yaren
5
5 (16 yorum)
Yaren
₺170
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burak
5
5 (15 yorum)
Burak
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gulsah
5
5 (13 yorum)
Gulsah
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuğba
5
5 (20 yorum)
Tuğba
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (26 yorum)
Eren
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Baran
5
5 (14 yorum)
Baran
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sercan
5
5 (12 yorum)
Sercan
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

İyi ve Kötü Öğretmen Arasındaki Fark

Öğrenci, hocasına güvenme eğilimindedir. Eninde sonunda güvenmeye başlar. Özellikle özel derslerde öğrenme, tamamen bir güven ilişkisi kurmakla ilgilidir. Fingerpicking, tablatura ve pentatonik gam hakkındaki hiçbir bilgi, kişisel müzisyenlik veya şarkı yazarlığında hiçbir profesyonel deneyim, müzik öğretmeninize olan güven eksikliğini telafi etmeyecektir.

Çünkü bir enstrümana başlamak büyük bir mutluluk ve heyecan verir; müzik çalmaya başlarız, ilk arpej çalmasını yaparız ve müziğe olan tutkumuzu geliştiririz ancak yeni başlayan bir gitarist olmak da bizi ister istemez biraz naif yapar.

Sorun da işte burada başlıyor. Tamamen sıfırdan başlayanlar hiçbir şey bilmiyor. Neyi neyle karşılaştıracağını bilmiyor. İyi bir öğretmenin ya da kötü bir öğretmenin ne olduğunu bilemiyor. Derslere ne kadar ödemesi gerektiğini veya başlangıç ​​seviyesindeki gitar derslerinin ne kadar etkili olması gerektiğini bilmiyor.

Klasik gitar çalan insanın klavyedeki eli
İyi bir gitar öğretmeniyle ilk gitarınızı seçebilir, en doğru kararı verebilirsiniz! | Kaynak: Unsplash

Kötü Gitar Öğretmeni Nedir?

Gitar öğretme yeteneği herkeste olan bir şey değildir. Aynı şekilde gitar çalmayı bilmek de gitar öğretmeyi bilmekle aynı şey değildir. Kötü bir öğretmen:

 • Bildiklerini kendine saklar
 • Ne yaptığınızı ve neden yaptığınızı açıklamaz
 • Seviyenizin ötesinde performans bekler
 • Kişisel ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmaz

Yani sizi kendi eğitimine muhtaç bırakan öğretmen iyi bir öğretmen değildir! Bu durumda bir yandan gitarı doğru düzgün öğrenemezken bir yandan da müzik derslerine devam etmek zorunda kalırsınız.

İyi Gitar Öğretmeni Nasıl Olur?

Gitarı iyi öğrenmek için iyi bir öğretmene ihtiyacınız var. Tabii ki siz de kendi çabalarınızla kendinizi daha çok geliştirebilirsiniz ancak öğretmeninizin iyi olması sizi daha kısa sürede çok daha ileriye taşıyacaktır. Gitardan ve tekniklerinden iyi anlayan, bilgisini ve tutkusunu nasıl paylaşacağını bilen biriyle çok daha iyi çalışacaksınız!

Gitar öğretmeniniz sizinle konuşmaktan, iletişim kurmaktan hoşlanıyor olmalı. Gitarlar hakkında konuşurken onun tutkusunu hissetmelisiniz. Ve hepsinden önemlisi, söyledikleri açık ve net olmalı! Bilmeniz gereken konularda size düzgün bir şekilde rehberlik edebilmeli.

İyi bir gitar öğretmeni şunları yapmalı:

 • Öğretir ve empati kurar.
 • Müzik teorisi üzerinde çalışırken bile her egzersizde müzik yaptığınızı hatırlatır.
 • Gitarın tadını çıkardığınızdan emin olur.
 • Duruşunuzun ve ellerinizin pozisyonunun doğru olduğundan emin olur.
 • Neyin nasıl yapıldığını bıkmadan açıklar.
 • Gitar hakkında derin bir teknik ve pratik bilgiye sahip olur.
 • Öz güven kazanmanıza yardımcı olur.

İyi bir gitar öğretmeni her şeyden önce iyi bir müzisyen olmalıdır. Enstrümanını kullanarak kendini geliştiren bir müzisyen. Zamanla müzik kulağınız ve doğaçlama becerileriniz üzerinde de çalışmanızı sağlamalıdır.

Ayrıca şunu unutmayın; öğretmenin saatlik ders ücretinin yüksek olması onu çok iyi bir öğretmen yapmaz. Aynı şekilde diğerlerine göre ucuz olması onu kötü bir öğretmen yapmaz. Seçiminizi yaparken sadece ücreti göz önünde bulundurmamalısınız.

Evde taburede gitar çalan kız
İyi bir gitar öğretmeni içinizdeki müzik aşkını ortaya çıkarır! | Kaynak: Unsplash

En İyi Gitar Öğretmeni Nasıl Seçilir?

Kendinizi en rahat hissettiğiniz öğretmeni seçin!

İster bas dersi, piyano dersi, ister klasik gitar dersi almak isteyin; müzik dersini yapacak kişinin yanında kendinizi rahat hissetmeniz gerekir.

Bir öğretmen seçmeden önce mutlaka birden fazla öğretmenle görüşün. Daha sonra aralarından hangisinin yanında daha güvende ve rahat hissettiğinizi düşünün.

Ama aynı zamanda sevdiğiniz müziği yapan kişiyi seçin! Sevdiğiniz gitar şarkılarıyla gitar çalmayı öğrenmeniz de çok önemlidir. Elbette ortak temel bilgileri, ritim kalıplarını, tabları okumayı, A akorunu ve G akorunu çalmayı vb. öğrenmeniz gerekecek. Ancak sevdiğiniz müzik türüyle gitar öğrenirseniz çok daha hızlı ilerleyeceksiniz ve motivasyonunuz hep daha yüksek olacak.

İlişkinizin müzik üzerine kurulacağını unutmayın. Öğretmeniniz de sizle aynı türde müzik seviyor ve çalıyorsa dersleriniz çok daha keyifli olur.

Gitar öğretmeniniz, kendinizi ifade etmenize fırsat vermelidir. Ayrıca ilk gitarınızı (ne istediğinize bağlı olarak ikinci el veya yeni bir gitar) seçmenize ve satın almanıza yardımcı olabilir. Ayrıca size bağımsız olmayı öğretir: Kendi kendinize nota okumayı bilmek, gitarınızı kendiniz akort edebilmek, metronom kullanmak ve pratik yapmak...

Müziğin size hissettireceği güçlü duyguları yaşamakta da özgür olmalısınız. Böylece gitar derslerinden en iyi şekilde yararlanmış olursunuz.

Öğretmeninizle iletişim içinde olun. Müzik pratiğinizde ilerlemek için ikiniz bir takım olun, kazanan bir takım! Birbirinize neşe verin. Gerçekten de öğretmeninizin gitarı sevdiği için öğrettiğini unutmayın! Sık sık pratik yapın, dersinizin olduğu gün hazırlıklı olun ve öğretmeninize azimli ve kararlı olduğunuzu gösterin.

Emin olun, ilerlediğinizi görmeyi sizden sonra en çok o istiyor olacak!

Ormanlık alanda klasik gitar çalan adam
İyi bir gitar öğretmenini Superprof'ta bulabilir, sıfırdan öğrenmeye başlayabilirsiniz. | Kaynak: Unsplash

Öğretmeniniz tecrübeli bir müzisyen ve eğitmen olmalı.

İyi bir gitar öğretmeni güler yüzlü ve sabırlıdır; başarıya giden yolda size adım adım rehberlik eder.

Yani onun için önemlisinizdir. Gerçekten de iyi bir gitar eğitmeni çok cömerttir. Bilgisini, tecrübesini, neşesini ve hatta ekipmanını sizle paylaşmaktan çekinmez.

İyi bir gitar öğretmeni aynı zamanda çok da hassastır! Her zaman ve her koşulda yanınızda olacaktır. Siz de sizin için en iyi öğretmeni Superprof'ta aramaya başlamaya ne dersiniz?

"İyi" Gitar Öğretmenini Bulduğunuzda Ne Yapmanız Gerek?

Öğrenci-öğretmen ilişkinizde başarılı olmak için aklınızda bulundurmanız gereken bazı noktalar şunlardır:

 • Onun öğretisine her zaman saygı gösterin.
 • Dersleri son anda iptal etmekten kaçının.
 • Size ödünç verdiği aletlere iyi bakın.
 • Müzik prodüksiyonlarını dinleyin ve destekleyin.
 • Gitar derslerinizin hedeflerini beraber belirleyin.
 • Derslerden keyif aldığınızı belli edin!

Gitar çalmak için can atıyorsanız yapmanız gereken tek şey Superprof'ta yakınınızdaki gitar öğretmenlerine göz atmak ve başlangıçta sık yapılan ​​hatalardan kaçınmak olacak.

Ayrıca iyi bir web kamerası aracılığıyla iyi bir öğretmenden her yerde gitar dersleri alabilirsiniz!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (2 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.