Kimyanın hayatımızın her yerinde olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Şu an ekranına baktığınız bilgisayar bile kimya olmadan mümkün olmazdı.

Kimya geçmişten günümüze kadar her zaman en önemli disiplinlerden biri olmuştur. Özellikle günümüzde konu üniversite sınavları olunca önemi daha da artıyor...

Konuya şunu söyleyerek girelim: Bilmediğiniz bir şey sizi her zaman daha çok korkutur. Bu nedenle kimya sınavından önce konulara hazırlandığınız kadar sınav formatına da hazırlanmalısınız.

Daha önceki yıllarda sınavlarda neler çıkmış, hangi konu kâğıdın neresinde oluyor, kaç soru çıkıyor, ne kadar süreniz var bunları bilmelisiniz.

Bu makalemizde size AYT kimya sınavına dair bilgiler vererek işinizi kolaylaştırmayı amaçlıyoruz.

Öncelikle AYT kimya sınavında kaç soru çıkacağıyla başlayalım.

Kimya dersi 40 sorudan oluşan AYT Fen Bilimleri testi içinde yer alıyor. Bu testte 14 fizik sorusu, 13 kimya sorusu ve 13 biyoloji sorusu var.

Sorumlu olduğunuz konular ise şöyle:

 • Atom ve Periyodik Sistem
 • Modern Atom Teorisi
 • Gazlar
 • Çözeltiler
 • Kimyasal Tepkimelerde Enerji
 • Kimyasal Tepkimelerde Hız
 • Kimyasal Tepkimelerde Denge
 • Asit-Baz Dengesi
 • Çözünürlük Dengesi
 • Kimya ve Elektrik
 • Karbon Kimyasına Giriş
 • Organik Kimya
Kara tahta üzerine beyaz tebeşirle çizilmiş soru işareti
Kimya çalışırken aklınıza oluşan soru işaretlerini ne kadar erken giderirseniz o kadar iyidir. | Kaynak: Pexels
En iyi Kimya öğretmenleri müsait
Zeynep
5
5 (18 yorum)
Zeynep
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hakan
5
5 (18 yorum)
Hakan
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berk
5
5 (43 yorum)
Berk
₺400
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Naim
5
5 (11 yorum)
Naim
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
R . Mert
5
5 (8 yorum)
R . Mert
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Harun
5
5 (24 yorum)
Harun
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep i̇kra
5
5 (15 yorum)
Zeynep i̇kra
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şenay
5
5 (37 yorum)
Şenay
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (18 yorum)
Zeynep
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hakan
5
5 (18 yorum)
Hakan
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berk
5
5 (43 yorum)
Berk
₺400
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Naim
5
5 (11 yorum)
Naim
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
R . Mert
5
5 (8 yorum)
R . Mert
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Harun
5
5 (24 yorum)
Harun
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep i̇kra
5
5 (15 yorum)
Zeynep i̇kra
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şenay
5
5 (37 yorum)
Şenay
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

AYT Puan Hesaplama

YÖK testlerin alanlara göre etki oranlarını açıklamıştı. Puan hesabı yaparken bizim bu etki oranlarını kullanarak 1 netin kaç puan ettiğini bilmemiz gerekir. TYT için herkese aynı etki ve oranlar geçerli ancak AYT için her alanı ayrı değerlendiriliyor. TYT kısmı için netleriniz şu etki oranlarına göre hesaplanıyor: Türkçe=1,32 Matematik=1,32 Sosyal Bilimler=1,36 Fen Bilimleri=1,36 ile çarpılıyor.

Sayısal çıkışlılar ise AYT netlerini Matematik=3 Fizik=2,85 Kimya=3,07 Biyoloji=3,07 ile çarparak bulabiliyor.

Kimya Sınavınızda Başarılı Olmak için İpuçları

Elbette hepimiz farklı şekillerde öğreniyoruz. Ancak herkesin işine yarayacak, kimya netlerini yükseltmelerine yardımcı olacak birkaç püf noktası olduğunu belirtmekte fayda var. Şimdi kimyada daha başarılı olmanızı sağlayabilecek yedi öneriye bir göz atalım.

Etkili Notlar Alın

Ders sırasında not almanın önemini az çok biliyorsunuzdur. Kimya dersleriniz sırasında kendi anlayacağınız şekilde basit notlar tutarak gördüklerinizi aklınızda daha iyi tutabilirsiniz. Karmaşık kimya sorularını ayrıntılı yazılar, diyagramlar ve çizimlerle çözdüğünüz için yazarak öğrenmek çok daha etkili olacaktır.

Üstelik alacağınız notlar görsel hafızanızı da çalıştıracağından hafızanızı daha iyi kullanabileceksiniz! Hem yazdığınız hem gördüğünüz şeyi unutmak çok daha zordur.

Her Gün Tekrar Yapın

Her gün az da olsa kimyadan tekrar yapmak veya alıştırmalar çözmek, sınava hazırlanmanın mükemmel bir yoludur. Uzun bir dönem boyunca kısa kısa çalışmak, kısa sürede uzun uzun çalışmaktan çok daha etkilidir.

Hemen hemen her gün kimya dersinizle ilgili bir şeyler yapın. Çok yorgun olduğunuz günlerde sadece bazı terimleri gözden geçirin. Vaktiniz olduğunda genel bir tekrar yapın. Kendinizi iyi hissettiğinizde yeni öğrendiğiniz bir konuyu detaylarıyla araştırın. Testler çözün. Tamamen size kalmış.

Çıkmış Kimya Sorularıyla Kendinizi Hazırlayın

Çıkmış kimya sorularını çözerek kendinizi deneyin. Sınav şartlarını yeniden oluşturarak kendinizi gerçek bir sınavdaymış gibi test edin.

Geçmiş sınavları çözerek hem genel olarak sınav hakkında bir fikir sahibi olursunuz hem de hangi konularda eksikleriniz olduğunu görürsünüz.

Dilerseniz internette çıkmış kimya sorularının anlatımlı çözümlerini de bulabilir, nerede neden yanlış yaptığınızı daha iyi anlayabilirsiniz.

Ders kitabının üstüne başını yaslamış erkek öğrenci
Kimya sınavına hazırlık süreci zor olabilir ancak motivasyonunuzu korumalısınız. Sürekli ders kitabının başında vakit geçirmek yerine farklı yöntemler deneyin! | Kaynak: Pexels

Akranlarınızla Bir Çalışma Grubu Oluşturun

Kimya çalışırken işinize yarayabilecek en güzel yöntemlerden biri de sizinle aynı seviyede olan diğer arkadaşlarınızla birlikte çalışmak olabilir. Kimya konularına çalışarak sınava daha iyi hazırlanmak için bir çalışma grubu oluşturarak akranlarınızla birlikte zorlukların üstesinden gelebilirsiniz. Sonuçta hepiniz aynı sorulara, aynı sınava aynı anda çalışıyor olacaksınız! Farklı insanlarla birlikte çalışırken takıldığınız konulara farklı bir açıdan bakmayı öğrenebilir, yeni teknikler öğrenebilirsiniz. Arkadaşlarınızdan öğreneceğiniz çok şey olduğu gibi onların da sizden öğreneceği çok şey olduğundan eminiz!

Akranlarınızla birlikte çalışmak harika bir fikirdir çünkü her kimya öğretmeni farklı bir tarza sahip olabileceğinden dolayı anlattıklarını her zaman anlayamayabilirsiniz. Herkes diğerini elinden gelenin en iyisini yapmaya teşvik edeceğinden bir kimya çalışma grubu oldukça verimli ve eğlenceli olabilir.

Bir çalışma grubu oluştururken diğerlerinin de sizinle aşağı yukarı aynı seviyede olmasına dikkat edin. Çünkü bu dengenin bozulması ters bir etki yaratabilir. Kimyada çok ileri seviyede olan biriyle çalışırken motivasyonunuz azalabilir veya anlattıklarını takip edemeyebilirsiniz. Aynı şekilde kimyada sizden çok geride olan biri sizi de yavaşlatabilir ve zamanınızı boşa harcamış olursunuz. Grubunuzda ders çalışmaya istekli ve öğrenmeye hevesli arkadaşlarınıza yer verin. Böylece herkes sıkılıp bunalmadan yeni şeyler öğrenebilir ve başarıya doğru emin adımlarla ilerleyebilir.

Derslere Hazırlanın

Kimya derslerinize önceden hazırlanmak çok faydalı olabilir. Mesela bir sonraki yıla bile önceden hazırlanabilirsiniz. Genel olarak o yıl derste neler öğreneceğinize bir göz atabilir, yavaş yavaş kendiniz çalışmaya başlayabilirsiniz. Dilerseniz daha dönem başlamadan bir özel ders öğretmeniyle anlaşabilir, eğitim yılına bir adım önde başlayabilirsiniz.

Dönem içinde de kimya derslerinizden önce o derste neler öğreneceğinize bir bakmayı unutmayın. Derste göreceğiniz kavramlara hazırlıklı gitmek size zaman kazandıracak ve öğrendiklerinizi daha iyi kavramanızı sağlayacaktır.

Kendi Eleştirmeniniz Olun

Başarılı olmak ve yalnızca akademik yeteneklerinize güvenmek yetmez. Kendinizi eleştirmeyi de bilmelisiniz. Peki, bu nasıl olacak? Kimya testleri çözerken bir saniye durun ve kendinize şu soruları sorun:

 • Bu cevap mantıklı mı?
 • Tüm soruyu iyice okudum mu?
 • Yapmam gereken işlemler bitti mi?

Sınavda verdiğiniz cevaplarını tekrar kontrol etmeye zaman bırakmaya çalışın. Ancak bu eleştirilerin dozunu çok da kaçırmamaya dikkat edin. Kendinizden fazla şüphelenmeniz panik yapmanıza neden olabilir.

Yardım İstemekten Çekinmeyin

Kimya sınavınıza nasıl hazırlanacağınızı veya kimyada belli başlı konuları anlamakta zorluk çekiyorsanız elbette online ve yazılı kaynaklara başvurabilirsiniz. Ancak yapacağınız belki de en iyi şey, bir kimya öğretmeninden veya o konuda iyi olan bir arkadaşınızdan yardım istemektir.

Kimya öğretmeniniz size düzenli olarak vakit ayıramayabilir ve arkadaşınız tam olarak aradığınız akademik desteği sağlayamayabilir. Bu noktada özel kimya dersleri almayı düşünebilirsiniz.

Laptop ve defter tutan iki kadın
Kimya çalışırken zorlandığınız konularda vakit kaybetmek yerine başkalarından yardım alarak vaktinizi daha verimli kullanabilirsiniz. | Kaynak: Pexels

Özel Ders Öğretmeniyle Kimya Dersleri

Kendinize bir çalışma programı oluşturmaya çalışırken, AYT kimya tekrarı yaparken veya yeni konulara geçerken çok zorlanıyor olabilirsiniz. Bir profesyonelden akademik yardım almaya ne dersiniz?

Bazı öğrenciler okulda rahatça öğrenebiliyorken bazıları konuları bir öğretmenden bire bir dinlemeden tam anlayamayabiliyor. Bazıları sınıf ortamında kendini rahat hissederken bazıları anlamadığı yerleri sormaya bile çekiniyor. Bu noktada kimyadan özel dersler almak çok iyi bir seçenek olabilir. Size göre uyarlanmış özel kimya dersleriyle daha kısa sürede daha çok ilerleme kaydedebilirsiniz.

Bir kimya özel ders öğretmeni bulmak için çok uzaklara bakmanıza gerek yok.

Superprof'ta 10.000'i aşkın kimya özel ders öğretmeni sizi bekliyor! Üstelik bu derslerin ortalama saatlik ücreti 62 TL.

Tabii ki bu ücreti etkileyen birçok faktör var. Öğretmenin aldığı eğitimler, mezun olduğu okul, ders verdiği seviye, sizin seviyeniz ve hatta yaşadığınız yer bile ücreti etkileyebiliyor.

Superprof'taki öğretmenlerin profillerine bakarak tüm bu bilgileri kendiniz okuyabilirsiniz. Nerede hangi bölümü okuduğunu, kimyanın hangi alanlarında ve hangi seviyede dersler verdiğini öğrenebilirsiniz. Ayrıca önceden ders verdiği öğrencilerin değerlendirmelerini de okuyabilirsiniz. Böylece öğretmen hakkında bir fikir sahibi olursunuz.

Superprof'tan ders almanın en güzel yanlarından biri de çoğu öğretmenin ilk dersleri ücretsiz vermesi. Öğretmenle önce bir deneme dersi yapabilir, derslerin size göre olup olmayacağına karar verebilirsiniz. Özel kimya öğretmeniniz ne kadar iyi olursa olsun yöntemleri size uymayabilir, ders işleme tarzını sevmeyebilirsiniz, aranızdaki elektrik hoşunuza gitmeyebilir. Ücretsiz bir dersle tüm bu sorunları yaşayıp yaşamayacağınızı önceden görebilir, belli bir miktar ödemeden önce doğru kararı verdiğinizden emin olabilirsiniz.

İyi şanslar!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (2 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.