Düşünülenin aksine, her yaşta yabancı dil öğrenmek mümkündür.

Yabancı bir dil öğrenmek hem dil becerilerinizi geliştirir hem de bilişsel işlevlerinize katkıda bulunur. İster çalışan olun ister öğrenci, yabancı bir dil kariyerinizi bir üst seviyeye taşır.

 

Almanya, Avrupa'daki en güçlü ekonomiye sahip ülkelerden biridir. Bu nedenle Almanca dili de oldukça önemlidir.

 

Almanca öğrenmek istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Doğru adımlar atarak kendinize en uygun dersleri bulabilirsiniz!

En iyi Almanca öğretmenleri müsait
Filiz
5
5 (26 yorum)
Filiz
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Açelya
5
5 (15 yorum)
Açelya
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre davud
5
5 (13 yorum)
Emre davud
₺40
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (18 yorum)
Deniz
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Krhn
5
5 (10 yorum)
Krhn
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceren
5
5 (9 yorum)
Ceren
₺65
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (6 yorum)
Mert
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Feyza
5
5 (11 yorum)
Feyza
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Filiz
5
5 (26 yorum)
Filiz
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Açelya
5
5 (15 yorum)
Açelya
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre davud
5
5 (13 yorum)
Emre davud
₺40
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (18 yorum)
Deniz
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Krhn
5
5 (10 yorum)
Krhn
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceren
5
5 (9 yorum)
Ceren
₺65
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (6 yorum)
Mert
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Feyza
5
5 (11 yorum)
Feyza
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Almanca Özel Ders Ücretlerini Öğrenin

Almanca ders almaya karar verdiğinizde önünüzde birçok seçenek olduğunu göreceksiniz. Özellikle internette "Almanca nasıl öğrenilir" diye arattığınızda karşınıza sayısız sayfa çıkacak.

İhtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak hangisinin sizin için en iyisi olduğuna karar vermeniz gerekecek.

Almanca dersleri ücretleri
Almanca dersi için ideal ücret nasıl belirlenir? | Kaynak: Visualhunt

Ayrıca Almanca ders ücretleri öğretmene göre büyük ölçüde değişiklik gösterir. Bu değişiklik genelde öğretmenin Almanca seviyesinden kaynaklanır.

Öğrenci veya Anadili Almanca Olanlarla Ders

Temel Almanca dersleri veren (Almanca bir bölümde okuyan veya anadili olan) çok sayıda öğrenci vardır. Eğer akıcı olmaktan çok uzaksanız  Almanca A1 dersleri alıp başlangıç seviyesinde Almanca  konuşmayı ve tatilde kullanabileceğiniz kelime ve ifadeler öğrenmek için bir öğrenciden dersler alabilirsiniz.

Türkiye'de Alman asıllı veya uzun süre Almanya'da yaşamış, Almancadan ders vermek isteyen birçok kişi bulabilirsiniz. Eğer Almanca konuşmayı öğrenmek ve telaffuzunuzu geliştirmek istiyorsanız bu kişileri tercih edebilirsiniz.

Ayrıca bu kişiler, başka bir işte çalışıp boş zamanlarında Almanca konuşma dersi verdiğinden ders ücretleri diğer öğretmenlere kıyasla daha düşük olur. Tabii bu ücretsiz Almanca dersler alabileceğiniz anlamına gelmiyor.

Bu kişilerin verdiği Almanca derslerin pek akademik yanı olmaz. Ancak yine de bu derslerin etkili olmadığını söyleyemeyiz. Aksine birçok kişi Almanca konuşmayı kurslara gitmektense bu şekilde rahatça öğrenmeyi tercih ediyor.

Hem okuldaki derslerinde yardıma ihtiyacı olan öğrenciler hem de Almanca bilgilerini tazelemek isteyen yetişkinler bu "amatör" eğitmenlerden yararlanabilirler.

Bu eğitmenler tipik Almanca derslerinden daha eğlenceli aktivitelerle Almanca konuşmayı öğrenmenize yardımcı olurlar. Profesyonel olmayan bu öğretmenlerin ders ücretleri genelde 70 TL'nin altında oluyor.

Tecrübeli Öğretmenler

Tüm seviyeler için Almanca dersler veren birçok deneyimli ve nitelikli Almanca öğretmeni de bulabilirsiniz. Bu öğretmenler genelde akademik deneyimlerini değerlendirerek ek gelir elde ederler.

Pedagoji konusunda bilgilidirler ve Almanca dil bilgisi, fiil çekimleri ve zamanları nasıl öğreteceklerini iyi bilirler. Dersleri genelde oldukça etkilidir.

Siz de hemen şimdi etrafınızdaki Almanca öğretmenlerini Superprof ile keşfedin!

Almanca öğrenme yolları
Almancanızı geliştirmek için öğretmeninizle sohbet edin. | Kaynak: Unsplash

Almanca konuşmayı öğrenmek istiyorsanız öğretmeniniz sizinle Almanca konuşabilir, size dinleme becerilerinizi geliştirecek kaynaklar dinletebilir.

Bu tarz öğretmenlerin saatlik ders ücreti genelde 70 TL'nin üstündedir.

Sadece iki üç yıllık tecrübesi olan öğretmenlerin ders ücreti genelde bundan daha düşük olur.

Online Almanca Dersler

Almanca öğrenmenin birçok yolu vardır. İnternet sayesinde online Almanca öğrenme sitelerinin her gün bir yenisi çıkıyor.

Babbel gibi bazı Almanca ders siteleri ücretli abonelik gerektiriyor. Ancak üyelik süreniz uzadıkça aylık ödeyeceğiniz miktar da azalıyor.

Bu siteye üye olduğunuzda yüzlerce interaktif Almanca ders ve aktivitelere erişebileceksiniz. Online Almanca öğrenme, özellikle bir yabancı dili kendi kendine öğrenmeyi sevenler için ideal bir yöntemdir.

Size En Uygun Almanca Kursunu Bulun

Almanca öğrenmeye karar verdiğinizde Almanca dersler veren birçok kurum olduğunu göreceksiniz.

Yani anlayacağınız, sizin için en doğru Almanca öğretmenini bulmanın birçok yolu var.

Goethe-Institut

1925 yılında kurulan Goethe-Institut, Almanya'nın tüm dünyada faaliyet gösteren kültür enstitüsüdür. Amacıysa Almancanın farklı ülkelerde öğrenilmesini teşvik etmek ve uluslararası kültürel işbirliği çalışmalarına katkı sağlamak.

İstanbul ve Ankara'daki Goethe enstitüleri farklı seviyelerde birçok ders seçeneği sunuyor.

Almancada iki dilli olmak istiyorsanız, Almanca sınavlarına hazırlanıyorsanız veya Almanca konuşmayı öğrenmek istiyorsanız bu kurslarda mutlaka kendinize göre bir ders bulacaksınız.

Tatilde Almanca dersleri
Tatilde Almanca dersleri almayı hiç düşündünüz mü? | Kaynak: Unsplash

Bu kursların genelde belli bir öğrenci kontenjanı olur ve genelde akademik eğitim öğretim dönemiyle aynı zamanda başlar. Bu enstitülerde her seviyede dersler bulabilirsiniz.

Akademik Destek Kuruluşları ve Dil Okulları

Almanca özel ders veren birçok kuruluş vardır. Bu kuruluşların ders ücretleri genelde kaç yıldır piyasada olduklarına göre değişir.

Bu gibi kurumlarda öğretmenler genelde nitelikli ve deneyimli olur. İşe alımlarda en az birkaç yıl tecrübesi olan öğretmenler tercih edilir.

Bu kuruluşlarda genelde ders ücretine ek olarak bir de kayıt ücreti ödersiniz. Öğrenciler düzenli olarak sınavlara girer ve seviyeleri ölçülür.

Özel Almanca ders öğretmeni bulabileceğiniz Superprof gibi başka platformları da düşünebilirsiniz. Superprof, Almanca öğretmenlerini öğrencilerle buluşturmayı amaçlar.

Superprof'ta hâlâ öğrenim gören, nitelikli ve profesyonel veya anadili Almanca olan öğretmenler bulabilirsiniz.

Almanya'daki Okullar

Almanca öğrenmek istiyorsanız Almanya'da öğrenim görmeyi de düşünebilirsiniz. Almanya'da yaz tatillerinde yabancı öğrencilere Almanca dersler sunan birçok üniversite vardır.

Almanya'da Almanca öğren
Almanca dilinizi geliştirmek için Almanya'daki üniversitelerden eğitim alabilirsiniz. | Kaynak: Unsplash

Almanya'da eğitim almayı tercih ettiğinizde hem yoğun Almanca pratiği yapıp Almanca konuşma becerilerinizi geliştirirsiniz ve Alman kültürünü yakından tanırsınız.

Berlin, Münih ve Frankfurt'taki üniversitelerde Almanca kurslar bulabilirsiniz.

Almanya'daki Humboldt Institute de hızlı bir şekilde Almanca öğrenmek isteyenler için farklı seviyelerde dersler sunuyor.

Almanca Öğretmeni Bulma

Almancayı ikinci bir dil olarak öğrenmek istiyorsanız aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyler olacak. Mesela sizin için en uygun Almanca dersini seçerken öğretmenin en önemli faktörlerden biri olduğunu asla unutmamalısınız. Doğru seçimi yapmak için izlemeniz gereken birkaç adım vardır.

Almancayla İlgili Net Hedefler Belirleyin

Öncelikle Almancada hangi seviyede olduğunuzu belirlemelisiniz. Almanca tek kelime bile etmemiş biri olarak başlangıç seviyesinde misiniz? Almanca yazma becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Almancanız iyi ama kelime haznenizi geliştirip daha iyi konuşmak mı istiyorsunuz?

Almanca tecrübelerinizi bir yere not edin. Aldığınız dersleri, gittiğiniz kursları ve hedeflerinizi yazın. Böylece nasıl bir Almanca öğretmeni aradığınızı daha kolay belirleyebilirsiniz.

Bir Almanca Öğretmeninde Aradığınız Özelliklerin Listesini Yapın

Almancanızı geliştirmenize yardımcı olabilecek bir öğretmen bulmanız gerekiyor. Ancak başka birine uygun olan bir öğretmen sizin ihtiyaçlarınıza uygun olmayabilir. Bunu aklınızdan çıkarmayın.

Özel dersler, her öğrenciye özel olarak hazırlanır. Bu nedenle öğretmenden beklentilerinizin bir listesini yapmalısınız. Bu, öğretmen arayışınızda çok önemli bir aşamadır.

Eğitici Almanca aktivitelerle akademik eğitim almak istiyorsanız aynı zamanda bir okulda çalışan bir öğretmenden ders almayı düşünebilirsiniz.

Alman dil ve kültürünü bolca konuşma pratiği yaparak öğrenmek istiyorsanız Türkiye'de yaşayan anadili Almanca olan öğretmenlere bakabilirsiniz.

Derslerin Pratik Yönlerini Belirleyin

Özel Almanca derslerinizin pratik kısımlarını da göz önünde bulundurmalısınız. Almanca dersi almak için en uygun olduğunuz saatleri belirleyin. Bu saatler tabii ki öğretmene de uymalı.

Daha sonra verimli dersler alabileceğiniz bir yer belirleyin. Özel dersler genelde öğrencinin evinde olur. Öğretmen gelmeden odanızı toplamayı unutmayın!

Öğretmen size geleceğinden evleriniz arasındaki mesafeyi göz önünde bulundurun. Öğretmen ararken uygun mesafedeki öğretmenleri değerlendirin.

İçinizdeki Sesi Dinleyin

Hayallerinizdeki Almanca öğretmenini ararken iç sesinize kulak verin. Almancada daha iyi olmak istiyorsanız öğretmeninizin yanında kendinizi rahat hissetmelisiniz.

Dersin sonunda öğretmenden aldığınız elektrik hoşunuza gitmediyse arayışınıza devam edin. Almanca öğrenme süreciniz mümkün olduğunca iyi koşullar altında gerçekleşmeli.

Almanca Derslerinizden En Yüksek Verimi Alın

Kendiniz için en uygun kurumu veya öğretmeni bulduğunuzda derslerden en yüksek verimi alabilmek için çaba gösterin.

Odak ve Dikkat

Tüm dikkatinizi derse vermeye çalışın. İster başlangıç seviyesinde olun ister ileri seviye; özellikle Almancayı hızlı bir şekilde öğrenmek istiyorsanız derse odaklanmak, etkili öğrenmenin anahtarıdır.

Aklınıza bir şey takıldığında soru sormaktan çekinmeyin. Anlamadığınız kelimeleri ve kelime kalıplarını öğretmeninize sorun. Telefonunuzu da ders sırasında kapalı tutun!

Defterinize ve alıştırma kâğıtlarınıza düzenli notlar alın. Mesela önemli bilgilerin üstünü fosforlu kalemle çizebilirsiniz.

Her Dersin Sonunda Öğretmeninizden Özet Geçmesini İsteyin

Birçok öğretmen bunu yapar ama yapmasa da siz her dersin sonunda öğretmeninizden özet geçmesini ve değerlendirme yapmasını isteyin.

Öğretmeniniz ders sonunda performansınızı değerlendirip bu konudaki düşüncelerini size e-mail yoluyla da aktarabilir. Böylece ilerleme kaydedip kaydetmediğinizi görürsünüz.

Ayrıca bu değerlendirmeler sayesinde bir sonraki derse nasıl hazırlanmanız gerektiğini de görmüş olursunuz.

Her Gün Çalışın

Almanca öğrenmede başarının anahtarı düzenli çalışmadır. Özel ders öğretmeninizden öğrendiklerinizin üstünden geçip kendiniz de her gün biraz alıştırma yapmalısınız.

Almanca öğrenme sürecinizi geliştirmek için Almanca filmler izleyin, gazete ve kitaplar okuyun. Hatta YouTube'da ilginizi çeken bir konuda Almanca videolar izleyin.

Anadili Almanca olan birileriyle konuşma fırsatınız olduğunda bunu en iyi şekilde değerlendirin. Bu gibi fırsatlarla Almanca derslerden en yüksek verimi alıp Almanca dilinde profesyonel olabilirsiniz!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.