Sağlıklı beslenme için zeytinyağı elzemdir.

Sağlıklı Beslenme: Faydaları Neler?

Sağlıklı ve Dengeli Beslenme İle Sağlayacağımız Faydalar Hekimlik, bir sanattır, aslında objesi insan olan tek sanattır; ‘insanları hastalandırmama’ sanatıdır. Hekimliğe adım atanların ilk dersi, ‘primum nil nocere’ yani ‘önce zarar verme’ diye başlar. Esas olan sağlığımızı korumak, sağlıklı ve kaliteli yaşamaktır. Hekim, insana bütün olarak bakar ve onu hastalıklardan korur!           […]

30 Eylül 20208 dakikalık okuma

Beslenme Uzmanlarımızla Sağlığınızı Koruyun

Superprof’un sağlıklı ve dengeli beslenme rehberi ile emin olun siz de yakın zamanda fit bir birey olacaksınız. Platformumuzda 200’den fazla sağlıklı beslenme hocası sağlıklı bir yaşam tarzı sürmeniz için blogumuzda size rehber oluyor. Online olarak da bu uzmanlardan yardım alabilirsiniz. Kilo vermek, diyet ve rahatlama teknikleri gibi  birçok konu hakkında bilgilerinizi genişletebilirsiniz. Ne yediğinizin kontrolünü tekrar elinize alın!

Sağlıklı beslenme dersleri İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirler başta olmak üzere Bursa, Adana ve diğer tüm şehirlerde bulunabilir!

Bir özel öğretmenin ufkunuzu genişletmesine ve Beslenme konusundaki bilgi ve becerilerinizi geliştirmesine izin verin

Diyetiniz, beslenmeniz veya sağlığınızla ilgili bir şeyle karşılaşmadan bir gazete açamazsınız veya televizyonu açamazsınız, bu sadece en son sağlıklı yiyecekler veya probiyotik yoğurt için bir reklam olsa bile.

 

Toplum olarak sağlığımızın hiç olmadığı kadar farkındayız ama aynı zamanda anatomimiz ve sağlığımız hakkında ne kadar az şey bildiğimizin de farkındayız. Keşfedilecek daha çok şey var ve beslenme çalışmasının geldiği yer burası.

 

Beslenme hakkında konuştuğumuzda, bir hücreyi veya organizmayı canlı tutmak için gerekli olan materyallerin (gıda) tedarikinden bahsediyoruz. Beslenme çalışması, esasen insan vücudunun gıdalarla ilişkisinin ve bunları nasıl tüketip kullandığımızın bilimidir.

 

Bu günlerde beslenme çalışmaları büyük ölçüde vücudumuzun yiyecekleri nasıl kullandığına ve metabolizmalarımızın nasıl çalıştığına odaklanıyor. Yani, gıda ve maddelerin bir formdan diğerine dönüştürüldüğü biyokimyasal adımlar. Beslenme uzmanları ayrıca diyet, sağlık ve hastalık arasındaki ilişkiyi keşfederek sağlıklı bir diyetin hastalıkları ve tıbbi durumları önlemeye nasıl yardımcı olabileceğini ve diyet seçimlerimizin belirli hastalıkları nasıl teşvik edebileceğini araştırır.

 

Belki bir sonraki büyük süper yiyeceği keşfetmeyi veya insanların tıbbi durumları yönetmelerine yardımcı olmayı hayal etmiyorsunuzdur, ancak bunlar beslenme üzerine çalışmanın tek nedeni değildir.

 

Neden beslenme hakkında daha fazla bilgi edinelim?

Beslenme konusundaki bilginizi geliştirmek, kendi vücudunuzun nasıl çalıştığını ve içine koyduğunuz maddelere nasıl tepki verdiğini daha iyi anlamanızı sağlayacaktır. Bu, gıdaları daha dikkatli tüketmeye teşvik edecek ve vücudunuzun elinden gelenin en iyisini yapmak için ihtiyaç duyduğu şeyi almasını sağlayacaktır.

 

Bu nedenle, birçok sporcu rekabette üstünlük sağlamak için performanslarını artırmanın yollarını ararken beslenme üzerine çalışır. Dünya çapında tenisçi Novak Djokovic’in 2010’da gluteni kestiğini hatırlıyor musunuz? Bu, beslenme üzerine yapılan araştırmaların bir sonucuydu!

 

Kötü beslenme, bir dizi hastalığın kökü olarak tanımlanmıştır. Hipoglisemi, obezite, diyabet ve kardiyovasküler sorunlar gibi durumların diyet faktörlerinden büyük ölçüde etkilendiğini söylemeye gerek yok, ancak romatoid artrit gibi durumların da diyet değişikliklerine iyi yanıt verdiğini biliyor muydunuz? Çocuklarda depresyon, anoreksiya ve hiperaktivite dahil olmak üzere zihinsel koşullar diyetinizden de etkilenebilir.

 

İlaç söz konusu olduğunda, hastalar semptomları tedavi eden sentetik ilaçlardan, nedeni tedavi eden bütünsel yaklaşımlar lehine giderek daha fazla uzaklaşıyorlar; beslenmenin bunda büyük rolü vardır. Beslenmenin refahınızı nasıl etkilediği hakkında daha fazla bilgi edinerek, kendi sağlığınızın sorumluluğunu üstlenebilirsiniz.

 

Bir sonraki büyük süper yiyeceği bulmayı hayal ediyorsanız, üniversitede beslenme okumak sizin için menüde olabilir. Bu alandaki profesyoneller, yedikleri gıdanın besin değerini anlamalarına yardımcı olmak için genellikle insanlarla birlikte çalışır ve onları sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmeye teşvik eder. Hatta bireylerin atletik performans hedefine ulaşmalarına, tıbbi durumları yönetmelerine veya sağlıklarını iyileştirmelerine yardımcı olacak diyet planları bile oluşturabilirler. Nitelikli beslenme uzmanlarına sunulan sektörlerin çeşitliliği çok büyüktür, pozisyonlar şuralarda bulunabilir:

 

  • Hastaneler, klinikler ve sağlık tesisleri,
  • Spor salonları ve fitness merkezleri,
  • Gıda üretim şirketleri,
  • Üniversiteler ve okullar,
  • Halk sağlığı kuruluşları,
  • Devlet kurumları,
  • toplum merkezleri,
  • Sağlıklı gıda pazarları,
  • Sağlıklı yaşam merkezleri.

Beslenme bölümünden mezun olduğunuzda hiçbir şekilde ‘beslenme uzmanı’ unvanıyla sınırlı olmadığınızı unutmayın! Potansiyel roller arasında gıda ürünü geliştirme bilimcisi, beslenme terapisti, gıda etiketleme uzmanı, gıda güvenliği denetçisi, beslenme yazarı, beslenme eğitimcisi, insani beslenme uzmanı yer alıyor. liste uzayıp gidiyor…

 

İster beslenme alanında kariyer yapmak ister daha sağlıklı bir yaşam tarzını nasıl yaşayabileceğiniz hakkında biraz daha bilgi edinmek istiyorsanız, çalışmanızda izleyebileceğiniz birkaç yol var.

 

Beslenmek ciddi bir mesele

Beslenmeyi öncelikle bir hobi olarak görüyorsanız, muhtemelen bağımsız olarak öğrenmeyi de düşünmüşsünüzdür.

 

Aslında neden olmasın? Kendinize öğreterek kendi hızınızda çalışabilir ve programınızın (veya kaprisinizin) izin verdiği kadar çalışabilirsiniz. Ayrıca, spor beslenmesi, hastalık önleme beslenmesi veya çocuk beslenmesi gibi size hitap eden belirli alanlara da çalışmalarınızı odaklayabilirsiniz. Ayrıca internet siteleri, bloglar ve bilgi formlarının yanı sıra ekstra beslenme etkinlikleri ve ilginizi çekebilecek konuşmalar hakkında bilgi sağlayan web siteleri ile size sunulan ücretsiz öğrenme kaynakları konusunda da sıkıntı yok… Gerçekten ihtiyacınız olan tek şey bir kütüphane kartı.

 

Bağımsız öğrenme oldukça faydalı olabilir ancak dikkatli olun: İnternette bir sürü mükemmel ücretsiz kaynak olmasına rağmen, beslenme bir bilimdir ve kaynaklarınızın hem güvenilir hem de güncel olmasını sağlamak önemlidir (yanlış bilgilendirmenin sonucunun sizin sağlık). Ayrıca, motivasyonunuzu kaybetmemeniz için öğreniminizin yapılandırılmış, kapsamlı ve ilerici olmasını sağlamak için biraz zaman ayırmanız gerekecektir.

 

Daha yapılandırılmış bir öğrenme deneyimi için birçok öğrenci beslenme çalışmaları için çevrimiçi kurslara kaydolur.

 

Sağlık ve beslenme çalışmaları için online dersler

Ne tükettiğimiz konusunda giderek daha dikkatli olmaya başladığımızdan, beslenme araştırmalarının popülaritesi arttı, bu da aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda çevrimiçi beslenme kursu olduğu anlamına geliyor. Profesyonel olarak düşünen öğrenciler, uzaktan eğitim veren bir üniversite kurslarına kaydolmayı düşünebilirken, yeni bir konu keşfetmeyi umanlar ücretsiz çevrimiçi kurslarla daha çok ilgilenebilir.

 

Bu ücretsiz kurslar 2 ila 8 hafta arasında herhangi bir yerden devam edebilir ve öğrendikleriniz hakkında diğer katılımcılarla sohbet edebileceğiniz bir forum sağlar. Ancak, yalnızca sınırlı bir süre içinde kullanılabilirler. Çalışmalarınız ve son teslim tarihleriniz hakkında size nazik bir hatırlatma yapacak bir öğretmen olmadan, işinizin zirvesinde kalmanızı ve son teslim tarihinden önce kursu tamamlamanızı sağlamak sizin elinizde.

 

Çevrimiçi kurslar, beslenme bilimlerine ilişkin teorik bilgilerini yapılandırılmış bir şekilde geliştirmek isteyenler için mükemmeldir, ancak yüz yüze derslerin kişisel dokunuşundan yoksundurlar ve kişisel öğrenme hedeflerinizi ve isteklerinizi hesaba katmazlar. Pek çok insan, bilgilerini kendi sağlıklarını veya atletik performanslarını iyileştirmek için kullanmak amacıyla beslenme üzerine çalışıyor, peki teoriyi öğrenmekten kendi beslenme planlarınızı oluşturmaya nasıl geçersiniz?

 

Bu, kapatılması zor bir boşluk olabilir, bu nedenle birçok öğrenci, bilgilerini uygulamalarına yardımcı olabilecek özel bir öğretmenle beslenme eğitimi almayı tercih ediyor.

 

Özel bir öğretmenle beslenme eğitimi almak

Özel bir öğretmenle beslenme eğitimi alarak, öğrenme hedeflerinizi ve isteklerinizi karşılamaya yönelik çalışmalarınızı yönlendirmede aktif bir rol oynayabilirsiniz. Atletik performansınızı artırmayı umuyorsanız, özel eğitmeniniz seanslarınızı sporcular için beslenmeye odaklayabilir. Sağlık hizmetlerinde beslenme önceliğinizse, seanslarınızı bu ilgi alanlarına göre uyarlama konusunda özel eğitmeninizle konuşun. Veya daha yüksek bir seviyede beslenme eğitimi almak istiyorsanız, kabul koşullarını karşılamak için notlarınızı yükseltmek için özel öğretmeninizden yardım isteyin.

 

Özel öğretmeninizin sadece bir öğrencisi var: siz! Bu, ihtiyaçlarınıza ve ilgi alanlarınıza uyum sağlayabilecekleri, iyileştirme alanları hakkında size ayrıntılı geri bildirim verebilecekleri ve motive kalmanıza yardımcı olmak için ilerlemenizi takip edebilecekleri anlamına gelir.

 

Son olarak, kendi öğrenme stilinize uygun bir hızda ve programınıza uyan bir düzenlilikte çalışarak özel öğretmeninizle istediğiniz sıklıkta görüşebilirsiniz. Yeni bir konuyu öğrenmeyi neden olması gerekenden daha stresli hale getirelim?

 

Peki beslenme için özel bir öğretmen nasıl bulunur?

 

Superprof ile özel beslenme eğitimi

Yeni bir özel öğretmen ararken, yerel gazetenizdeki ilanları gözden geçirmekten arkadaşlarınızdan tavsiye istemeye kadar keşfedilecek pek çok yol vardır, ancak Superprof mevcut en basit ve etkili platformdur.

 

Superprof, öğretmenleri ve öğrencileri bir araya getirmeye kendini adamıştır ve tutkulu uzmanların bilgilerini öğrenmeyi sevenlerle paylaşmasına yardımcı olur. Türkiye’de spor performans koçluğundan sağlık hizmetlerine kadar çeşitli geçmişlere sahip çok sayıda fazla beslenme eğitmeninden oluşan bir havuzumuz var. Her öğretmen kendi deneyimlerine, öğretilen beceri düzeyine, konuya olan talebe ve coğrafi konumlarına göre oranlarını belirler, böylece her bütçeye uygun fiyatlar vardır.

 

Yüzlerce öğretmen! Filtrelemek için çok şey var, değil mi? Korkmayın, platformumuz sizin için doğru öğretmeni bulmayı mümkün olduğunca kolaylaştırmak için kuruldu. Konumunuzu seçin (veya isterseniz çevrimiçi eğitim ücretini), maksimum bütçenizi belirleyin ve sonuçlara göz atın. Uygun görünen bazı öğretmenler bulduğunuzda, profillerinde geçmişlerini ve metodolojilerini kolayca karşılaştırabilirsiniz. Önceki öğrencilerin tavsiyeleri de size onların öğretim stilleri hakkında iyi bir fikir verir. Son olarak, çoğu öğretmen, herhangi bir parayla ayrılmadan önce sınıflarını deneyebilmeniz için ücretsiz bir deneme seansı sunar.

 

Bugün beslenme eğitmenleri havuzumuza göz atın!