Ülkemizde okullarda İtalyanca zorunlu bir ders değil. Üniversiteye kadar seçmeli ders bile olmayabiliyor. Ancak bu ne İtalyancanın önemsiz bir dil olduğu anlamına gelir ne de okul dışında İtalyanca öğrenemeyeceğinizi gösterir!

İtalyanca öğrenerek CV'nize yeni bir yabancı dil ekleyebilir, yurt dışındaki iş fırsatlarını değerlendirebilir ve İtalyan arkadaşlar edinebilirsiniz! Birazdan bu dili öğrenmek için en güzel sebeplerden de bahsedeceğiz.

Okulunuzda İtalyanca dersleri olmasa bile online birçok seçeneğiniz var. YouTube videoları, dil öğrenme uygulamaları, online özel dersler, İtalyanca web siteleri sizi bekliyor!

Hatta okulda İtalyanca dersleri alıyor olsanız bile bu kaynakları kendinizi geliştirmek ve tekrar yapmak için kullanabilirsiniz.

En iyi İtalyanca öğretmenleri müsait
Ahmet oğuzhan
5
5 (7 yorum)
Ahmet oğuzhan
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aysegul
5
5 (9 yorum)
Aysegul
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Merve
5
5 (6 yorum)
Merve
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ece
5
5 (11 yorum)
Ece
₺85
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kübra
5
5 (6 yorum)
Kübra
₺95
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Jana
5
5 (4 yorum)
Jana
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ece
5
5 (9 yorum)
Ece
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hatice i̇lay
5
5 (8 yorum)
Hatice i̇lay
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmet oğuzhan
5
5 (7 yorum)
Ahmet oğuzhan
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aysegul
5
5 (9 yorum)
Aysegul
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Merve
5
5 (6 yorum)
Merve
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ece
5
5 (11 yorum)
Ece
₺85
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kübra
5
5 (6 yorum)
Kübra
₺95
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Jana
5
5 (4 yorum)
Jana
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ece
5
5 (9 yorum)
Ece
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hatice i̇lay
5
5 (8 yorum)
Hatice i̇lay
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

İtalyanca Öğrenmek için 4 Neden

Hem ebeveynler hem de öğrenciler muhtemelen İtalyanca öğrenmenin ne gibi bir faydası olacağını ve bir İtalya gezisinden önce neden birkaç İtalyanca ifade öğrenmeleri gerektiğini merak ediyor. Mesela neden İspanyolca veya Almanca değil de İtalyanca? Başka bir dili öğrenmeye karar vermeden önce yeni bir yabancı dil olarak İtalyancayı seçmenin birkaç harika nedenine göz atalım.

İtalya Toskana kırsal alan
İtalyanca öğrendikten sonra İtalya'nın en güzel bölgelerine rahatça seyahat edebilirsiniz! | Kaynak: Pexels

1. İtalyanca Konuşmak Kariyerinizde Avantaj Sağlar

Bildiğiniz gibi iş piyasası oldukça rekabetçi ve bu yakın zamanda pek de değişecek gibi durmuyor. Şirketler her türlü beceriyi bir artı olarak görüyorlar. Yani yapacağınız iş İtalyanca dil bilgisi gerektirmese bile İtalyanca biliyor olmanız size avantaj sağlayacaktır.

Çok az konuşabiliyor veya sadece temel İtalyanca biliyor olsanız bile İtalyancanız muhtemelen adayların çoğundan büyük ölçüde daha iyi olacak! Ancak bu yeni başlayanlar için İtalyanca online ders aldıktan sonra İtalyanca çalışmayı bırakmanız gerektiği anlamına gelmiyor! Ne kadar ileri seviyede bilirseniz sizin için o kadar iyi olacaktır. İtalyanca konuşmayı bilenler için bankacılık, moda, turizm, tarım ve tasarım alanlarında da birçok iş var.

2. İtalyanca Düşündüğünüzden Daha Kolay Olabilir!

İngilizcenin kelime dağarcığının yaklaşık yarısı Latince veya Fransızca kökenlidir. Yani çok sayıda İngilizce kelime İtalyanca kelimelerle aynı yerden geliyor. Bu nedenle İngilizce de biliyorsanız İtalyanca öğrenirken daha az zorlanacaksınız.

Bu ortak kökler sayesinde İtalyanca özel ders sırasında karşınıza çıkan bir metinden muhtemelen düşündüğünüzden çok daha fazlasını anlayacaksınız. Her şeyi anlamasanız da tanıdık gelen birkaç kelime mutlaka olacak.

İtalyanca öğrenmeyi düşünüyorsanız bildiğiniz diğer yabancı dillerin işinizi kolaylaştıracağını düşünün ve rahatlayın. Fransızca veya İspanyolca gibi başka bir Romen dilini de öğrenmeye çalışıyorsanız veya belli bir seviyede biliyorsanız bu dillerin pek çok ortak noktası olduğundan İtalyanca konusunda size avantaj sağlayacaktır.

3. İtalyanca Çok Güzel Bir Dildir

İtalyancanın kariyeriniz için büyük bir artı olmasının yanı sıra dünyadaki en güzel ve en romantik dillerden biri olması da öğrenme sebeplerinizden biri olabilir!

İtalyanca aksanı sevmemek elde değil. Selamlaşma gibi basit ifadeler bile insanda İtalyanca öğrenme hevesi yaratıyor! Dünyanın her yerinden insanlar İtalyanca dilini seviyor.

Bu dili konuşabildiğinizi hayal edin! Bir dili sevdiğiniz için öğrenmek, bu dili öğrenmek için tartışmasız en iyi nedendir.

4. Ülke ve Kültürü Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

İtalyanca öğrenmeye karar verirseniz seyahat edebileceğiniz birçok yer olacak ve tarih ve kültür hakkında daha fazla bilgi edinmek için birçok fırsatınız olacak. Sonuçta dil ve kültürü birbirinden ayıramayız.

İtalya dünyanın en büyük ülkesi olmasa da İtalyan kültürü dünyanın en zengin kültürlerinden biri. Mesela İtalya'nın Avrupa'nın UNESCO Dünya Miras Alanlarının %60'ına ev sahipliği yaptığını biliyor muydunuz? Bu da tüm dünyadakilerin yüzde 40'ına ev sahipliği yaptığı anlamına geliyor. Ayrıca Marco Polo, Leonardo da Vinci, Dante, Rossellini, Vivaldi ve Verdi gibi ünlü İtalyanlar hakkında birçok şey öğrenebilirsiniz!

Özel İtalyanca Dersleriyle İtalyanca Öğrenin

Okulunuzda İtalyanca dersler verilmiyor olabilir veya seçmeli İtalyanca dersinin kontenjanı dolmuş olabilir. Ama merak etmeyin, bunun da bir çözümü var. Okul dışında İtalyanca öğrenmeyi hiç düşündünüz mü? İtalyanca öğrenmek isteyenler için dil kurslarından özel derslere kadar birçok farklı seçenek var.

Floransa beyaz tarihi yapı kubbe
Online özel derslerle İtalyanca dilini, kültürünü ve tarihini öğrenebilirsiniz. | Kaynak: Pexels

En çok tercih edilen seçenek İtalyanca özel derslerdir. Gittikçe daha fazla ebeveyn akademik destek ve özel ders için belli bir ücret ödemeyi tercih ediyor ve ayrıca online ücretsiz İtalyanca öğrenmenin yollarını arıyor. Bir İtalyanca öğretmeni ile istediğiniz seviyede İtalyanca çalışabilirsiniz.

Superprof'ta izmir italyanca kursu seçeneklerine birkaç tıklama ile ulaşabilirsiniz.

Özel öğretmenle çalışmanın birçok avantajı vardır. Birincisi, öğrenciler kaliteli ve deneyimli bir eğitimciden birebir eğitimler alır. Ayrıca akıcı İtalyanca konuşan birinden dersler alarak konuşma becerilerinizi de geliştirebilirsiniz. Etrafınızda dikkatinizi dağıtacak başka öğrenciler olmaz. Derste öğretmenin çok hızlı gittiğini düşündüğünüzde yavaşlamasını isteyebilir; derslerinizi kendi hızınızda alabilirsiniz! Dilediğiniz konunun üstünden tekrar geçebilir, bir konuyu tam olarak kavramadan başka konuya geçmezsiniz.

Özel derslerde dersler tamamen öğrenciye özel olur.  Özel bir İtalyanca öğretmeni, derslerinizden en iyi şekilde yararlanmanız için güçlü ve zayıf yönlerinizi göz önünde bulundurarak ilerleyecektir. Üstelik mesela utangaç bir öğrenci özel bir öğretmenle öz güven kazanabilir. Okulda İtalyanca dersleri sırasında hiç konuşamayan bir öğrenci, özel ders öğretmeniyle daha rahat hissettiği veya başka öğrencilerin önünde yanlış yapmaktan endişe duymadığı için tüm dersi rahatça İtalyanca konuşarak geçirebilir.

Doğru kaynaklarla İtalyanca öğrenmeyi çok daha kolay hâle getirebilirsiniz.

Uygulamalarla İtalyancanızı Geliştirin

Ebeveynlerin çoğu çocuklarını tabletlerden ve telefonlardan uzak tutmaya çalışıyor ancak konu yabancı bir dil öğrenmek olduğunda akıllı telefonlar ve tabletler çok faydalı araçlar olabiliyorlar.

Venedik kanal sandallar binalar
Uygulamalarla İtalya seyahatinizden önce en sık kullanılan ifadeleri ezberleyebilirsiniz. | Kaynak: Pexels

İtalyanca dilbilgisi her zaman çok kolay olmayabilir. Konuşma ve İtalyanca telaffuz pratiği yaparken öğretmeninize bazı çekimler hakkında sorular sorarak değerli zamanınızı boşa harcamak istemeyebilirsiniz. Uygulamalar, böyle bir durumda belli başlı İtalyanca fiillerin çekimlerini öğrenmek isteyenler için harika bir kaynak olabilir.

İtalyanca özel derslerinize ek olarak İtalyanca pratik yapmak istediğinizde nerede olursanız olun dil öğrenme uygulamalarını kullanabilirsiniz. Bu gibi online İtalyanca öğrenmenin yollarını arıyorsanız yabancı dil öğrenmek isteyenler için ücretsiz dersler ve kaynaklar sunan birçok uygulama, İtalyanca öğrenme programı ve web sitesi olduğunu göreceksiniz.

En çok tercih edilen uygulamalardan bazıları şöyle:

  • Babbel
  • Duolingo
  • Rosetta Stone
  • Nemo
  • İtalyanca Kelime Öğren - 10.000 Kelime
  • Memrise

Bu uygulamaların tüm İtalyanca öğrenmeye yeni başlayanlar için harika seçeneklerdir. Çoğu ücretsiz olsa da bazılarında belli özellikleri açmak için abonelik ücreti ödemeniz gerekiyor. Uygulamalar İtalyanca kelimeler ve cümleler öğrenmeyi çok daha eğlenceli hâle getirebilir. Oyunlar, testler ve hafıza kartlarıyla yeni bir dil öğrenirken hiç sıkılmayacaksınız!

İtalyancada hangi seviyede olursanız olun bu uygulamaları kullanarak bilgilerinizi tazeleyebilir ve hızlıca ilerleme kaydedebilirsiniz.

İtalyanca dilinde ustalaşmanıza yardımcı olacak özel ders öğretmeninizi bulmak için Superprof'a göz atmayı unutmayın!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.