"Bu çizimi yapmak beş dakikamı aldı, ancak bu noktaya gelmem altmış yıl sürdü." - Fransız ressam Pierre-August Renoir, (1841-1919)

Çizim yapmak bir hobi olarak giderek daha az kişi tarafından tercih ediliyor. Genelde, boş zamanlarını çizim yapmaya ayıran insan sayısı maalesef çok değil. Bunun bir sebebi de, insanların buna yeteneği olmadığını düşünmeleridir. Halbuki, gerekli teknikler kavrandığında herkes ortaya başarılı çizimler çıkarabilir.

Çizim yapmaya yeni başlayan amatörler genellikle bir yüz çizmenin işin en zor kısmı olduğunu düşünür.

Yüz çizmenin insanlara bu kadar zor görünmesi anlaşılır olsa da, portre konusunda da gerekli adımları takip etmek ve tekniği kavramak güzel sonuçlar almanızı sağlar.

Gerçekçi ve güzel bir sanat eseri üretmek için oranlara saygı duymayı, çiziminize ışık ve gölge ile hacim kazandırmayı, çiziminize ifade ve duruş katmayı öğrenmelisiniz.

Çeşitli açılardan bir yüz çizebilmek, gözler arasındaki boşluğu oranlayabilmek için kağıt üzerinde bazı işaretler yapmak, çiziminizi doğru bir şekilde gölgelendirmek için yeterince silmeyi bilmek gibi beceriler için kalemi kendinizden emin ve kontrollü bir şekilde tutmalısınız.

Farklı yüz şekillerini hatasız bir şekilde çizebilmek mi istiyorsunuz? O zaman, çizimin temelleriyle başlamanızı tavsiye ederiz.

Temel bilgileri kavramak için bir kursa katılabilirsiniz. Bunun yanı sıra, özel ders almanın her zaman çok etkili bir yöntem olduğunu tekrar söylemek istiyoruz. Superprof aracılığıyla bulacağınız bir öğretmenle çizim konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz!

Ancak tabii ki işin sırrı pratik yapmak...

Ek olarak, hata yapmaktan korkmamak, başarısız bir çizim karşısında hayal kırıklığına uğramamak ve doğru çizimi yapana kadar sürekli tekrar denemek de önemlidir.

Şimdi size bu işin temelleriyle ilgili genel bilgiler verip teknikler göstereceğiz. İster bir manga karakterinin yüzünü çizin, ister dövme tasarlayın isterseniz de portre çizin, temeller asla değişmez. Azim be gözlem çok önemlidir. Gelin hep beraber yüz çizmek için ihtiyacınız olan çizim tekniklerine bakalım!

En iyi Çizim öğretmenleri müsait
Elyesa
5
5 (29 yorum)
Elyesa
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (6 yorum)
Sinem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ezgi
5
5 (12 yorum)
Ezgi
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (6 yorum)
Deniz
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sena
5
5 (7 yorum)
Sena
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hanife
5
5 (6 yorum)
Hanife
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berfin
5
5 (4 yorum)
Berfin
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nursena
5
5 (5 yorum)
Nursena
₺85
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elyesa
5
5 (29 yorum)
Elyesa
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (6 yorum)
Sinem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ezgi
5
5 (12 yorum)
Ezgi
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (6 yorum)
Deniz
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sena
5
5 (7 yorum)
Sena
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hanife
5
5 (6 yorum)
Hanife
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berfin
5
5 (4 yorum)
Berfin
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nursena
5
5 (5 yorum)
Nursena
₺85
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Gerçekçi Bir Yüz Çizmek İçin Hangi Malzemelere İhtiyacınız Var?

Bir portreyi kolayca çizmek için ne tür çizim malzemelerine ihtiyaç duyacaksınız yakından bakalım. Figüratif bir çizimin farklı unsurları için birçok farklı malzeme vardır.

Eskiz defteri siyah beyaz kızılderili
Bie eskiz defteri edinip bol bol pratik yapmaya çalışın. | Kaynak: Pexels

Bazı insanlar kömür kullanmayı tercih ederken, diğerleri mürekkep veya kurşun kalemle çalışmayı yeğler. Her durumda, kullanılan malzeme istenen sonuçlara ve aynı zamanda farklı çizim tekniklerindeki ustalığa bağlı olarak değişir.

Çizim ve resim malzemelerinin biraz masraflı olacağını da söyleyelim. Bu nedenle, yeni başlayan biriyseniz ve çok temel çizimler yapmayı hedefliyorsanız başlangıçta çok büyük bir bütçe ayırmayabilirsiniz.

İşte yeni başlayanların yüz çizmeyi öğrenebilmeleri için gerekli olan çizim malzemeleri:

 • Yumuşak B tipi kalemler (2B, 4B, vb.): Bu grafit kalem modeli gölgeleme için çok kullanışlıdır. Faber-Castell Kalem B Serisi'ne göz atabilirsiniz.
 • Sert H tipi kalemler (2H, 4H, vb. 10H'ye kadar)
 • Silgi: Çizim hatalarını düzeltmek ve ilk eskizleri silmek için kaliteli bir silgi kesinlikle olmazsa olmazdır.
 • Hamur Silgi: Bu, özellikle ışık ve gölgelerle çalışmak için kullanışlı bir malzemedir. Kalemleri ve hatta kömürü yumuşatıp aydınlatmanızı sağlar. Macun silgiler şekil verilebilir kıvamdadır ve bu nedenle küçük veya büyük yüzeylerde detaylarla çalışmanız için idealdir.
 • Karıştırma Kalemi: Bu malzeme, çiziminizi gölgelendirmenizi sağlar ve bunu yaparken elinize bulaştırmazsınız - çizim için mutlak bir gereklilik!
 • Bristol kağıdı: özellikle sanatsal kullanım için tasarlanmış güçlü dokulu kağıt

Çizim konusunda seviyeniz ne olursa olsun bir portre çizmek için kullanılacak malzemeler değişmez. Genel olarak, bir portre oluşturmak için ihtiyacınız olacak malzemeler arasında:

 • Kömür: Karakalem çiziminin değişen çizim teknikleri sayesinde, çok keskin eskizler cesur çizgilerle oluşturulabilir. Bu teknik, çizime dokulu efektler ekleyebilir ve kademeli veya bulanık efektler için gölgelendirme oluşturabilir.
 • Sanguine: Desen çiziminde de sıkınla kullanılan bir kalemdir. Turuncumsu-kırmızı tonlardan bejlere kadar geniş bir renk yelpazesi olan sanguine'de tebeşirler ve kurşun kalemler bulunabilir. Çizime geniş bir seçenek yelpazesi sunduğundan portreler için yaygın olarak kullanılır.

Üç boyutlu çizim yapmayı öğrenmek için tıklayın!

Yüz Çizmek İçin Hangi Oranları Kavramanız Gerekir?

Her şeyden önce, bir yüz çizmeyi adım adım öğrenmek için bazı güvenilir referans noktalarına sahip olmanız işlerinizi olabildiğince kolaylaştıracaktır. İnsan yüzü nasıl çizilir sorusunun en iyi cevabı yüzdeki oranları anlayabilmek olacaktır.

Bir yüzün oranları nelerdir? Ağzı, burnu ve gözleri doğru yere nasıl yerleştirebilirsiniz?

Kadın portresi çiçekli elbise
Portre çizerken modelin oranlarını göz ardı etmemelisiniz. | Kaynak: Pixabay

İşte gerçekçi bir portre çizmenize yardımcı olacak bazı basit ipuçları...

Yüz çizmek için bazı genel noktalar:

 • Her yüzün kendine has özellikleri vardır (ince, yuvarlak, uzun, kare vb.). Ancak bir portre çizebilmek için referans noktalarınızı kullanarak oval bir şeklin izini sürmeli ve sonra onu dört parçaya bölebilmelisiniz.
 • Bu, küçük çocuklara da erkek ve kadın yüzlerini çizmeyi öğretirken öğretilen hazırlık aşamasının önemli bir adımıdır.
  Bunu yapmak için, bölme çizgilerini takip edin, bunlar ovalin ortasından geçen bir dikey çizgi, ardından gelecek olan yatay çizgilerdir.

Gerekli tekniklerle yüz çizimi kolay bir şekilde yapabilir.

Yüz Çizmek İçin İpuçları

Çizgi romanlar içindeki hayali bir karakteri çizmek, sanatçının yaratıcılığını konuşturmasını gerektirir.

Öte yandan, amaç canlı bir modelin veya bir fotoğrafın portresini yapmaksa, olanı yeniden üretmek ve orijinalin doğru orantılarını korumak çok iyi bir gözlem yeteneği gerekir. Bu anlamda logo tasarlamaya da benzemez.

Bir yüz çizebilmek için çok dikkatli ve iyi bir gözlemci olmalısınız. Bu, bir el çizmek söz konusu olduğunda da böyledir. Yani, bir el çizmek isteyen illüstratör, çizgileri ve konturları güvenle çizmeden önce parmakların ve tırnakların şeklini, derinin rengini ve pigmentlerini çok dikkatli bir şekilde gözlemleyecektir.

Portre çiziminde uygulanan yaygın bir teknik de, yüzün şeklini ve orantılarını gerçekçi bir şekilde yeniden oluşturmak için kağıdı karelere bölme yöntemidir.

Portrenizi çizmek için hangi tekniği seçerseniz seçin, modelin oranlarına saygı göstermelisiniz.

Dikkat edilmesi gereken bazı temel unsurlar:

 • Buruna göre ağız genişliği
 • Gözlerin ağza göre konumu
 • Kaşların yüzdeki özellikleri ve konumu

Önemsemeniz gereken noktalar:

 • İki gözün aralığı, ikisi arasındaki hayali bir üçüncü göz varmış gibi düşünülerek bırakılmalıdır.
 • Ağzın köşeleri irisin iç kenarı ile hizalanır.
 • İlk kalem vuruşları oldukça geneldir, ancak bu aşamada doğru referans noktaları belirlerseniz sonrasında detaylandırması çok kolay olacaktır. Yüz çizimi karakalem ile başlayıp renklerle detaylandırabileceğiniz bir alandır.

Çizgi roman çizimi konusunda daha fazla bilgi sahibi olmak için yazımıza göz gezdirin!

Kısa saçlı kadın yüz çizimi
Yüz çizerken ifade katabilmek her zaman kolay değildir. | Kaynak: Pixabay

Gerçekçi Bir Portre Çizmek İçin İpuçları

İlk eskiz bitti mi? O zaman detaylar üzerinde çalışmanın vakti geldi demektir!

Küçük detaylar üzerinde dikkatli bir şekilde çalışmalısınız ki çiziminizi, modelin olabilecek en yakın portresine çevirebilesiniz.

Benzerlik üzerinde çalışmak için yüzün her öğesi önemlidir. Başta ağız, burun, saç gibi yüz hatları ve özellikle gözler olmak üzere çizimde ihmal edilmemesi gereken birçok önemli nokta vardır.

Her ne olursa olsun ilk yapmanız gereken şeylerden bir tanesi de modelinizi, özellikle de yüz ifadesini, aslına sadık kalacak şekilde yeniden oluşturabilmeniz için mümkün olduğunca yakından gözlemlemeye çalışmaktır. Yüz ifadesini çizmenin zor olabileceğini bu nedenle de pratik gerektirdiğini aklınızdan çıkarmayın.

Sadece gözlerin şeklini doğru yansıtmanız yetmez. Göz kapaklarına, göz bebeğine, kirpiklere ve ayrıca kaşlara da dikkat etmeniz çok önemlidir. Anime çiziminde de durum böyledir.

Asıl zorluklardan bir tanesi de, aynı anda iki göz arasında bir tutarlılık olmasını sağlarken her bir göze ayrı ayrı odaklanmak zorunda kalmaktır.

Yukarıda söz ettiklerimiz, yüz ifadesini yakalamanıza izin veren belli başlı ayrıntılardır. Bir portrenin başarılı olması için canlı ve etkileyici bir şekilde çizmelisiniz.

Ek olarak, boş alanları nasıl kullanacağınızı da öğrenmelisiniz. Çizimdeki boş alanlar, uyumlu bir bütün oluşturduklarından çok önemlidir. Bu yüzden de ihmal edilmemeleri gerekir.

Bir portrenin gerçekten eksiksiz olması için, gölgeleri de gözlemlemeli ve onları mümkün olduğunca doğru bir şekilde yeniden oluşturmalısınız. Bu, yüzün bölümlerine hacim kazandıracak ve çiziminizi daha gerçekçi hale getirecektir. Bu sebepten, portreye yeni bir boyut ekleyerek degradelerle çalışmayı ve ışık ve gölge ile oynamayı öğrenmek çok önemlidir.

Evet, portre yüz çizimi nasıl yapılır genel hatlarıyla anlattık, şimdi Superprof öğretmeninizle çizim yapmayı öğrenme sırası sizde!

Başarılar...

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!