Özel dersler almak İngilizce öğrenme sürecinizi daha etkili hale getirerek kısaltır.

Peki iyi bir seviyede İngilizce konuşabilmek için kaç özel derse ihtiyacınız vardır? Yani, İngilizce ne kadar zamanda öğrenilir?

Yazımızda bu sorunun cevaplarını ayrıntılarıyla vermeye çalışacağız!

En iyi İngilizce öğretmenleri müsait
İlk ders ücretsiz!
Canay
5
5 (18 yorum)
Canay
₺120
/saat
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (14 yorum)
Charles
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (24 yorum)
Kadir
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Hammad
5
5 (43 yorum)
Hammad
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Seren ceren
5
5 (16 yorum)
Seren ceren
₺75
/saat
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (26 yorum)
Elif
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Gökhan tugay
5
5 (28 yorum)
Gökhan tugay
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (13 yorum)
Elif
₺45
/saat
İlk ders ücretsiz!
Canay
5
5 (18 yorum)
Canay
₺120
/saat
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (14 yorum)
Charles
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (24 yorum)
Kadir
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Hammad
5
5 (43 yorum)
Hammad
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Seren ceren
5
5 (16 yorum)
Seren ceren
₺75
/saat
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (26 yorum)
Elif
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Gökhan tugay
5
5 (28 yorum)
Gökhan tugay
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (13 yorum)
Elif
₺45
/saat
İlk ders ücretsiz>

Özel İngilizce Derslerinin Avantajları

Bir yabancı dil öğrenmenin pek çok yolu vardır. Bunlar arasında özel dersler almak, en verimli yöntemlerden biri olarak kabul edilmektedir. Bir öğretmenden yüksek kaliteli ve tamamen sizin ihtiyaçlarınıza göre kişiselleştirilmiş dersler alarak kısa sürede iyi ilerleme kaydedebilirsiniz.

Özel İngilizce derslerinin temel avantajlarına bir göz atalım:

 • Öğrenci Odaklıdır

Özel ders eğitimini "özel" yapan şey öğretmeninizle bire bir çalışıyor olmanızdır. Öğretmeninizin tüm dikkati sizin üzerinizde olacaktır ve ikinizin de dikkatini dağıtacak başka öğrenci yok. Öğretmeniniz sizin güçlü ve zayıf yönlerinizin farkına varacak ve özel ihtiyaçlarınıza göre uyarlanmış bir ders planı sunacaktır. Evde İngilizce ne kadar sürede öğrenilir diye soran öğrencilere bu nedenle özel derslerle sürecin daha kısalacağını söylüyoruz.

Kız öğrenci ve özel ders hocası
Bire bir özel dersler aldığınızda öğretmeninizin tüm dikkati sizin üzerinizde olacaktır. Öğretmeniniz hatalarınızı anında düzeltebilir ve bu hataları tekrarlamamanız için sizi yönlendirebilir. | Kaynak: Pexels
 • Zayıf Yönlerinizi Güçlü Yönlere Dönüştürür

Bire bir derslerde, zayıf noktalarınız üzerinde ihtiyaç duyduğunuz kadar çalışabilirsiniz. Bireysel zorluklarınızın üstesinden gelmek, ilerleme kaydetmenin en iyi yoludur.

Öğretmen sizin hızınıza göre ders verir, bu nedenle asla acele etmeyin veya zor bulduğunuz noktaları atlamayın. Özelleştirilmiş yaklaşım, okulda her zaman mümkün olmayan kişisel öğrenme hedeflerinize yönelik çalışabileceğiniz için İngilizce'yi öğrenmek için idealdir.

 • İlgilendiğiniz Konularda Konuşarak Motive Olmanıza Yardımcı Olur

Özel ders hocanız öğretim yöntemlerini kişisel öğrenme tercihlerinize ve ilgi alanlarınıza göre uyarlayabilecektir. Örneğin, bir müzik hayranıysanız öğretmeninizin İngilizce şarkılarla dersi renklendirmesi kaçınılmaz olacaktır!

Sevdiğiniz her şeyi dersle harmanlayarak daha çok motive olacaksınız ve bu şekilde daha kısa sürede öğreneceksiniz.

 • Hatalarınızdan Ders Almanızı Sağlar

Özel öğretmeniniz aynı zamanda çalışma kağıtları üzerinde düzeltmeler yapacaktır. Verdiğiniz cevaplarla ilgili açıklamalar ve yorumlar genellikle doğru cevapların kendisinden daha önemlidir.

Öğretmenler ayrıca ilerlemenizi takip edecek ve sizi hedeflerinize kavuşturmak için en iyi şekilde yönlendirecektir. Örneğin, İngilizce dil sınavlarına hazırlanıyorsanız, ÖSYM sınav takvimi konusunda size gerekli bilgilendirmeleri yapacaktır.

 • İngilizce Konuşma Pratiği Yapmanızı Sağlar

Bire bir İngilizce dersler almanız bol bol İngilizce konuşma pratiği yapmanızı da sağlar. Bu sayede, telaffuzunuzu da geliştirebilirsiniz.
Kendi kendinize öğrenirken dilin bu yönünü ihmal etme ihtimaliniz çok yüksektir. Ne yazık ki, yazma becerilerinizin ya da dilbilginizin iyi olması konuşma becerilerinizi kullanmanız gereken günlük durumlarda bir işe yaramaz.

Konuşma pratiği yapmanız, İngilizce öğrenmenizde başarılı olmanız ve mesleki İngilizce becerilerinizi geliştirmeniz için çok önemlidir.

Sizin İçin Doğru İngilizce Öğretmenini Seçin

Öğretmen seçiminiz, İngilizce konuşma hedeflerinize ulaşacağınız süreyi de etkileyecektir. Öğretimin kalitesi, tamamlayıcı derslerinizin öğrenme ihtiyaçlarınıza göre uyarlanmasını sağlayan çeşitli öznel noktalara bağlıdır. Bu nedenle her "iyi" öğretmen sizin için ideal bir öğretmen olmayabilir.

İngilizce öğretmeni arayışınızın en önemli kısmı, metodolojisi ihtiyaçlarınıza, hedeflerinize ve öğrenme stratejilerinize uygun bir öğretmen bulmanızdır.

İşte sizin için en uygun öğretmeni bulmanıza yardımcı olacak tavsiyelerimiz:

 • İhtiyaçlarınıza göre seçim yapın

Dersleri ihtiyaçlarınıza göre uyarlama yeteneğine sahip bir İngilizce öğretmeni seçin. Örneğin, iş İngilizcesi öğrenmeye odaklıysanız, bu konuda size rehberlik edebilecek birikimi ve tecrübesi olan bir hocayla çalışmanız gerekir.

 • Dil Becerilerinizi Kullanın

Konuşma, dilinizi kullanmanın en iyi yolu olduğu için, öğretmeniniz dersiniz boyunca sizinle genel olarak İngilizce konuşmalıdır. Bu, başlangıçta zorlansanız bile mümkün olan en iyi ve hızlı şekilde ilerlemenizi sağlayacaktır.

 • Öğretmeninize Karşı Açık Olun

Özel öğretmeninizin yalnızca sizin için orada olduğunu unutmayın. Öğretmeninizle güçlü ve zayıf yönlerinizi, dille ilgili endişelerinizi ve hayallerinizi paylaşın.

Online görüşme yapan çocuk
İngilizce özel derslerinizi online olarak da alabilirsiniz. Video konferans programları sayesinde dünyanın birçok yerinden İngilizce öğretmenleriyle çalışabilirsiniz. | Kaynak: Pexels
 • Motivasyonunuzu Kaybetmeyin

Dersleriniz arasında tamamlamanız için alıştırmalar ve ödevler veren bir öğretmen seçin. Bir dili öğrenmek için o dilde sürekli aktif olmanız gerektiğini unutmayın. Haftalık derslerinizi beklemek yerine İngilizcenizi günlük olarak kullanmalısınız.

Yazım, deyimsel ve yaygın ifadelerin kullanımı, fiil çekimi ve zamanların kullanımı dahil olmak üzere, tekrarlarınız dil öğreniminin tüm yönlerini kapsamalıdır. Çocuğu İngilizce öğrenen bir ebeveynseniz de çocuğunuzun motivasyonunu kaybetmemesini sağlamalısınız.

 • İngilizce Telaffuzunuzu Geliştirin

Kelimeleri ana dili İngilizce olan birisi gibi telaffuz etmenizi kimse sizden bekleyemez. Ancak, doğru telaffuz etmeniz son derece önemlidir. Bu nedenle, özellikle de telaffuz ve konuşma becerilerine yoğunlaşmış bir kişiyseniz anadili İngilizce olan bir öğretmen bulmanızı tavsiye ederiz.

İngilizce Derslerinizden En Yüksek Verimi Alın

Aldığınız öğretimin kalitesi ne kadar yüksekse, ilerleme kaydetmeniz de o kadar kısa sürer. İngilizce'yi iyi bir şekilde konuşmak için kaç ders gerektiği sorusu derslerin kalitesi ve alınan randımanla doğrudan ilgilidir.

Kısacası, öğretim kalitesi ne kadar yüksekse, o kadar az derse ihtiyacınız olacaktır. Özel derslerinizden daha fazla verim alabilmeniz için ipuçlarını aşağıda listeledik:

 • İlk iki noktadan daha önce de bahsetmiştik: size uygun ve hedeflerinizi gerçekleştirmeniz için gerekli yeterliliğe sahip öğretmeni bulun.
 • Ders dışında sözlü İngilizcenizi geliştirmek için elinizden gelenin en iyisini yapın.
 • İmkanınız varsa yurtdışında bir dil okulu araştırın ve gelecek yazı bu şekilde değerlendirin.
 • Dersleriniz sırasında önemli noktaları ve kelimeleri not edin, böylece bazen takılıp kaldığınızda veya yardıma ihtiyaç duyduğunuzda her zaman başvuracağınız tamamen size özel bir kaynağa sahip olursunuz.
 • Ders esnasında öğretmeninize soru sormaktan çekinmeyin. Öğretmeninizin sizin için her şeyi netleştirmek ve mümkün olan en iyi şekilde ilerlediğinizden emin olmak için var.
 • Konuşma İngilizcesini duymak için filmleri ve TV şovlarını İngilizce izleyin.

İpucu: Kendi dilinizde altyazılı İngilizce filmleri izleyerek başlayın, ardından İngilizce altyazılı olarak değiştirin.

 • İngilizce müzik dinleyin ve şarkılara eşlik etmeye çalışın.
Müzik dinleyen kız
İngilizce şarkılara eşlik ederek keyifle İngilizce öğrenebilirsiniz! | Kaynak: Pexels
 • İngilizce kitaplar okuyun - ağır bir anlatıma sahip olmayan ve daha genç okuyuculara yönelik kitaplarla başlayın
 • Gazete ve dergilerde günlük ve haftalık İngilizce haberleri okuyun.

İngilizce'yi İyi Bir Seviyede Konuşmak İçin Kaç İngilizce Dersine İhtiyacınız Var?

Ve son olarak, iyi seviyede İngilizce konuşabilmek için kaç İngilizce dersine ihtiyacınız olduğundan bahsedelim... Ne kadar sürede İngilizce öğrenilir?

Ne yazık ki, her öğrenci farklı olduğu için bunun standart bir cevabı yok. Her şey sürece başlama seviyenize bağlıdır. Aynı zamanda, iyi bir İngilizce öğretmeni seçmiş olmanız da önemli bir faktördür.

Daha önce hiç İngilizce öğrenmemiş ve baştan başlamış kişiler için, temel becerileri edinmeleri gerektiğinden daha uzun bir zamana ihtiyaç duyacaklarını söyleyebiliriz.

"İyi" İngilizce seviyesinden kastınız ve ne hedeflediğinizde bu süreyi belirlemede önemli bir rol oynar.

İngilizce hedeflerinize ulaşmak için ihtiyacınız olan ders miktarına ilişkin net bir şey söylemek çok da doğru bir şey değildir. Çünkü önemli olan nicelik değil, niteliktir. Peki daha önce hiç İngilizce dersleri almadıysanız ve tamamen acemiyseniz, sıfırdan İngilizce öğrenmek ne kadar sürer? Öncelikle temel kazandıktan sonra sürecin daha hızlı ilerlediğini göreceksiniz.

Bireysel çalışmanızın yoğunluğuna göre değişecek olsa da, herhangi bir dilde düzenli dersler alarak kendinize 6 ay içerisinde bir temel oluşturabilirsiniz. Ancak bu temelin üzerine eklemek ve pratik yapmak şarttır. Yabancı bir dili öğrenmek aslında bir ömür sürer, her zaman bilmediğiniz kelimelerle karşılaşmanız olasıdır. Tam da bu nedenle "2 haftada İngilizce öğretiyoruz!" şeklinde vaatler gerçeklikten çok uzaktır!

İngilizce öğretmenine mi ihtiyacınız var?

Makaleyi beğendiniz mi?

5,00/5 - 1 puan
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!