Anadili İngilizce olmayan biri olarak İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşmayı öğrenmek ileride sizin için çok faydalı olacaktır. İngilizce'nin küresel ortak dil olarak kabul edildiği günümüz dünyasında herkesin İngilizce öğrenmek için kolları sıvaması gerek!

Bildiğiniz gibi, İngilizce öğrenmenin birden fazla yolu vardır. Ancak bu yollardan hiçbiri, İngilizce'nizi geliştirmeniz ve motivasyonunuzu artırmanız söz konusu olduğunda bir İngilizce öğretmeninden özel dersler almak kadar etkili değildir. Özel dersler veren çok sayıda İngilizce öğretmeni olduğundan, ideal öğretmeni bulmak için ayrıca çaba göstermeniz gerekir.

İşte size en uygun öğretmeni bulabilmeniz için tavsiyelerimiz!

En iyi İngilizce öğretmenleri müsait
İlk ders ücretsiz!
Canay
5
5 (18 yorum)
Canay
₺120
/saat
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (14 yorum)
Charles
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (24 yorum)
Kadir
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Hammad
5
5 (43 yorum)
Hammad
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Seren ceren
5
5 (16 yorum)
Seren ceren
₺75
/saat
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (26 yorum)
Elif
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Gökhan tugay
5
5 (28 yorum)
Gökhan tugay
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (13 yorum)
Elif
₺45
/saat
İlk ders ücretsiz!
Canay
5
5 (18 yorum)
Canay
₺120
/saat
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (14 yorum)
Charles
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (24 yorum)
Kadir
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Hammad
5
5 (43 yorum)
Hammad
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Seren ceren
5
5 (16 yorum)
Seren ceren
₺75
/saat
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (26 yorum)
Elif
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Gökhan tugay
5
5 (28 yorum)
Gökhan tugay
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (13 yorum)
Elif
₺45
/saat
İlk ders ücretsiz>

Özel İngilizce Dersleri Almanın Faydaları

  1. Bire Bir Dersler ve Grup Çalışması

Bire bir derslerde öğretmeniniz tüm ilgisini yalnızca size verecektir. Başka öğrenci olmadığından dikkatini bölmek zorunda kalmayacak ve yalnızca size özel bir eğitimle devam edecektir. Bu sayede, öğretmeninize istediğiniz zaman istediğiniz kadar soru sorabilme fırsatına sahip olursunuz. Grup derslerinde durum bu kadar lehinize değildir.

Özel derslerde, dersler birden fazla kişiye ya da bir sınıfa değil, tek bir öğrencinin öğrenme hızına göre uyarlanır.

İngilizce dersleri almaya başladığınız seviyeye bağlı olarak, eğitmeniniz size, ihtiyaçlarınıza ve öğrenme hedeflerinize göre öğretebilir.

Eğitmenler mevcut bilgilerinizi geliştirebilir, okulda veya üniversitede gördüğünüz derslere bir destek sağlayabilir, düzenli yazı ödevleri ve İngilizce gramer sınavları ile ilerlemenizi takip edebilir.

Öğretmen ofis masası
İngilizce öğretmeninizle hedefleriniz hakkında konulabilmeli ve açık olmalısınız. | Kaynak: Pexels

Eğitmeniniz bu küçük ödevler ve sınavlar sayesinde güçlü yönlerinizi ve zayıf yönlerinizi belirleyecek ve bunları gelecekteki dersler için bir temel olarak kullanacaktır. Bu sayede, öğretmenler sadece size özel bir öğrenme planı oluşturabilirler.

Öğretmeninizle baş başa olacağınız için, diğer öğrencilerin önünde iyi performans göstermeniz için herhangi bir baskı olmayacak, özellikle utangaç öğrenciler için bu sanıldığından daha da büyük bir avantajdır! Bu sakin atmosfer ile daha sakin ve huzurlu bir şekilde öğrenebileceksiniz.

Özel Ders Almak mı Kendi Kendine Öğrenmek mi?

Özel derslerin en olumlu yanlarından bir tanesi, bir dil öğrenmenizin yanı sıra telaffuzunuzu geliştirmenize ve hatalarınızı tespit etmenize yardımcı olacak birinin yanınızda olmasıdır.

İngilizce de her dil gibi devamlı olarak gelişmektedir ve sürekli yeni kelimeler türer. Dolayısıyla, dilin mekanizmasını anlamak için sürekli pratik yapıp kelime hazinenizi de zenginleştirmeniz gerekir.

Bir dili öğrenmek söz konusu olduğunda, 1 numaralı kural basittir:

Kullan ya da kaybet.

Özel bir İngilizce öğretmeni ile ders almak, yazılı İngilizce seviyeniz ile sözlü dil becerileriniz arasındaki boşluğu kapatmanıza da yardımcı olacaktır.

İngilizce'de yaygın olarak kullanılan sözleri ve deyimsel ifadeleri öğrenmeye başladığınızda, bunları bağlam içinde kullanabilmek için öğretmeninizle alıştırmalar yapabilirsiniz. Yeni kelimeleri bir bağlam içinde kullanmak, bu kelimeleri ezberlemenin en doğru yoludur.

Öğretmeniniz, seviyenizi de göz önünde bulundurarak size olabildiğince olabilecek öğrenme kaynakları da sağlayacaktır.

İyi Bir İngilizce Öğretmeninin Özellikleri Nelerdir?

İyi bir İngilizce öğretmeni öncelikle işinde profesyoneldir ve etkili bir metodoloji kullanarak öğrencileriyle paylaştığı İngilizce bilgisi ana dili İngilizce olan birininkine yakın seviyededir.

Dilbilgisi söz konusu olduğunda, iyi bir öğretmen ezbere öğretmek için dilbilgisi kurallarını dağıtmak yerine, her konuyu öğrenciyle alakalı olduğunda öğretecektir.

Öğretmenler ayrıca derslerinin İngilizcenin tüm yönlerine eşit olarak değindiğinden emin olmalıdır. Yani bir derste kelime dağarcığına gereğinden fazla odaklanıp konuşma ve dinleme becerilerini geliştirecek alıştırmalar es geçilmemelidir. Aynı şekilde, öğrencinin özel isteği bu olmadığı sürece dilbilgisinden hiç bahsetmeyip yalnızca dört temel beceri üzerinde yoğunlaşmak da iyi değildir. Kısacası, dil öğreniminin hiçbir yönü ihmal edilmemelidir. Bu şekilde, İngilizce öğrenmeniz için gerekli süre de kısalacaktır.

En iyi öğretmenler, öğrencilerini dilde etkileşime teşvik etmek için ders boyunca mümkün olduğunca çok İngilizce konuşur, böylece İngilizce'nin öğrencisine daha doğal gelmesini sağlar.

Online görüntülü ders
Superprof İngilizce öğretmenlerinin neredeyse hepsi dersleri online şekilde de verir. Bu şekilde, istediğiniz yerde ve istediğiniz zaman İngilizce öğrenebilirsiniz! | Kaynak: Pexels

Ancak, bu kuralın bazı istisnaları vardır. Örneğin, öğrenci belirli bir noktayla sorun yaşıyorsa ve İngilizce açıklamayı anlayamıyorsa, öğretmenin öğrencinin anadilinde kısaca bir açıklama yapması da uygundur.

İngilizce konuşma pratiği yaparken, eğitmeniniz, düzeltmelerle kesintiye uğramadan kendinizi açıklamanıza izin vermelidir. İyi öğretmenler, öğrencileri konuşurken not alıp daha sonra bu notlarına göre dersi şekillendirebilir.

Unutmayın, İngilizce konuşma becerinizi iyi bir şekilde geliştirmenizin en önemli noktalarından bir tanesi de, İngilizce konuşurken motive olmanız ve bu dilde kendinizi ifade ederken özgür hissetmenizdir.

Öğrencileri İngilizce öğrenmek istemeye teşvik etmek, özgüvenlerini artıracak ve bu da İngilizce akıcılığının artmasına yol açacaktır.
Öğretmeniniz, bazı derslerinizden sonra tamamlamanız için size ödev verebilir ya da bunu her ders için yapabilir. Bu, okunacak bir metin veya bir kelime listesi olabilir.

İyi bir öğretmenin kelimeleri doğru bir şekilde telaffuz edebiliyor olması da önemli. Ancak telaffuzu aksanla karıştırmayın! Ana dili İngilizce olmayan kişiler "mükemmel" aksana sahip olmayabilir ve bu son derece normaldir. Önemli olan, kelimeleri düzgün telaffuz edebilmek ve karşındakinin anlayabileceği şekilde tane tane ve doğru bir şekilde konuşmaktır.

Sertifikalı İngilizce Öğretmeni mi Yoksa Üniversite Öğrencileri mi?

Özel ders vermek isteyenler için herhangi bir kural yoktur bu yüzden birçok üniversite öğrencisi de bir gelir elde etmek için özel dersler verir. Kendinize uygun öğretmeni seçerken hem üniversite öğrencileriyle hem de diplomalı ve tecrübeli okul öğretmenleriyle karşılaşacaksınız. Sonuçta İngilizce özel ders ilanları her yerde!

Konu İngilizce özel dersler olduğunda, diploması olmadığı halde ana dili İngilizce'yi öğretmek için özel dersler veren birçok insan da vardır.

Üniversite öğrencileri

Üniversite öğrencileri, kendi öğrenme süreçleri de taze olduğundan çok iyi empati kurabilirler ve bu nedenle de özellikle akranlarına ve yaşı küçük öğrencilere çok iyi öğretirler. İngilizce öğrenen çocuklarınız varsa kesinlikle değerlendirebileceğiniz bir seçenektir.

Ek olarak, yaklaşımları genellikle okul müfredatına daha yakındır ve kendileri de yakın zamanda tecrübe etmiş oldukları için öğrencilerine sınav taktikleri verebilirler.

Sertifikalı Öğretmenler

Elbette, öğretmenler üniversite öğrencilerine göre daha uzun yılları kapsayan bir deneyime sahiptir. Tecrübeli öğretmenler, öğrencilerini karşılaşabilecekleri zorlu noktalara hazırlayabilir ve herhangi bir engelle karşılaşıldığında onları desteklemek için önlemler alabilir. Ancak "Türkiye'nin en iyi İngilizce öğretmeni" olabilmek için çok uzun yıllara yayılmış bir deneyim ya da alanda alınmış diplomadan çok İngilizce öğretebilme becerilerine sahip olmak önemlidir.

Ayakta kitap okuyan kız
Öğretmeniniz ne kadar kaliteli olursa olsun sizin de ders dışında İngilizce ile ilgilenmeniz çok önemlidir. Bu sayede dilde daha hızlı ilerlersiniz. | Kaynak: Pexels

Bunun yanı sıra, öğrenme sürecinin uzun olduğunu da hesaba katarsak öğretmeninizle iyi anlaşabilmeniz ve yanında kendinizi rahat hissedebilmeniz şarttır.

İngilizce Özel Derslerinizden En Yüksek Verimi Nasıl Alırsınız?

İngilizce özel derslerinizi daha verimli hale getirmek için yapabileceğiniz birçok şey vardır.

Öncelikle:

  • İhtiyaçlarınızı değerlendirin

Çok klişe gibi görünse de son derece faydalıdır! Neye ihtiyacınız olduğunun farkında olmanız öğretmenin gelecekteki dersleri planlamasına ve uygun öğrenme materyalini sağlamasına yardımcı olacaktır. Derslerinizde hangi konuları ele almak istediğinize karar verin. Daha çok kelime bilginizi mi geliştirmek istiyorsunuz? Yoksa mesleki İngilizce için mi ders alacaksınız?

  • İngilizcenizi dersleriniz dışında kullanmayı unutmayın

Ne kadar çok İngilizce konuşur ve yazarsanız dil size o kadar doğal gelmeye başlar. İngilizce diziler ve filmler izleyebilir, şarkılar dinleyebilirsiniz. Ana dili İngilizce olan bir dil arkadaşı edinmek ve onla her gün en az 15 dakika pratik yapmak da çok faydalı olacaktır.

Sizin için en iyi İngilizce öğretmeni ile çalışmak Superprof'un yardımıyla çok kolay! Hemen sitemizi ziyaret edebilir ve Superprof aracılığıyla İngilizce ders verenler ve profillerine ulaşabilirsiniz.

İngilizce öğretmenine mi ihtiyacınız var?

Makaleyi beğendiniz mi?

5,00/5 - 1 puan
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!