Bir lisan bir insan sözünü sık sık duymuşsunuzdur... Söz konusu lisan İngilizce olduğunda dünyadaki pek çok insanla iletişim kurabileceksiniz demektir. Yabancı dil olarak İngilizce'yi konuşabilmeniz yalnızca kişisel anlamda değil profesyonel anlamda da çok büyük bir değerdir.

Peki ana dili İngilizce olmayan bir kişi olarak İngilizce öğrenmenin ve bu dilde olabildiğince fazla pratik yapmanın yolları nelerdir? Bir dil okulu, özel eğitim kurumu ya da özel öğretmen bulmanız şart mıdır?

İşte İngilizce öğrenmek isteyenlere tavsiyelerimiz...

İngilizce Ders Ücretleri

ingilizce dersleri için bir saatlik ücret genellikle ne kadardır?

Hangi dili öğrenmek isterseniz isteyin, o dili öğrenmek için dersler almanız belirli bir bütçe gerektirir. Dil bilmenin faydaları günden güne çoğaldığı için de giderek daha fazla öğrenci dil öğrenmek adına harekete geçmektedir.

İngilizcenizi kişisel ya da mesleki nedenlerle geliştirmek istiyorsanız, siz de harekete geçmeye hazırsınız demektir. Öncelikle, İngilizce'yi hangi yolla öğrenmek istediğinize karar vermeniz gerekir.

"İngilizce kursları" yazarak Google'da yapacağınız bir araştırma zaten karşınıza bir dizi eğitim şirketi ve özel kuruluş çıkaracaktır.

Peki alternatifler nelerdir?

Bir öğretmenden bire bir dersler almak her konuda olduğu gibi dil öğrenme konusunda da son derece etkili bir yöntemdir.
İster yeni başlayan bir öğrenci olun isterseniz de orta düzey ya da ileri düzeyde olup dil becerilerinizi geliştirmek isteyin, size uygun İngilizce öğretmenini muhakkak bulacaksınız.

Mavi domuzlu kumbara
İngilizce özel dersleri almadan önce bütçenizi belirlemeniz gerekir. | Kaynak: Pexels

Ders ücretleri de öğrencinin seviyesine (başlangıç, orta, ileri), dersin uzunluğuna ve öğretmenin yeterlilik seviyesine göre değişir.

Yüz yüze ders almak istiyorsanız bulunduğunuz şehre göre de ücretin değişeceğini bilmelisiniz.

Superprof üzerinde eğitim vermekte olan hocalarımızın profillerine baktığınızda, öğretmenimizin uzmanlık seviyesine göre belirlediği ders saati ücretinin de değiştiğini göreceksiniz. Aynı şekilde, ilkokul seviyesindeki bir öğrenciye öğretilen İngilizce ile zaten dilde ileri bir seviyede olan öğrenciye öğretilecek İngilizce bir olmaz. Dolayısıyla, hali hazırda ileri seviyede bir konuşmacıysanız çok tecrübeli bir öğretmenle ya da ana dili İngilizce olan bir eğitmenle çalışmanız yerinde olacaktır.

En iyi İngilizce öğretmenleri müsait
Seda
5
5 (20 yorum)
Seda
₺95
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canay
5
5 (24 yorum)
Canay
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (47 yorum)
Kadir
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (27 yorum)
Charles
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (16 yorum)
Elif
₺65
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (17 yorum)
Sinem
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (59 yorum)
Ni̇lüfer
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hammad
5
5 (50 yorum)
Hammad
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (20 yorum)
Seda
₺95
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canay
5
5 (24 yorum)
Canay
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (47 yorum)
Kadir
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (27 yorum)
Charles
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (16 yorum)
Elif
₺65
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (17 yorum)
Sinem
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (59 yorum)
Ni̇lüfer
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hammad
5
5 (50 yorum)
Hammad
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

İngilizce Derslerinizi İyi Değerlendirin

Yabancı dil öğrenmek maalesef ucuz değildir. Her ne kadar evde kendi başınıza bir noktaya kadar dil öğrenmeniz mümkün olsa da, muhakkak işinin ehli bir hocadan ders alarak bunu desteklemelisiniz. Peki verdiğiniz paraya değmesi için derslerinizi nasıl iyi değerlendirebilirsiniz?

İngilizce akıcılığınızı geliştirmek için öğretmeninizin bütün dikkati üzerinizde olacaktır. Takıldığınız en küçük noktayı bile hocanızla paylaşın. Her dersten önce mutlaka kafanızı karıştıran soruları sorun.
Bir dil öğrenmek kararlılık gerektirir, bu yüzden derslerinizi ciddiye alın. Kendinize sıkı çalışma motivasyonu sağlayabilmek için belirli hedefler ve son tarihler içeren bir öğrenme planı hazırlayın.

İngilizce derslerinizden en iyi şekilde yararlanmak için bilmeniz gereken her şey burada!

Zayıf Yönlerinize Odaklanın

İngilizce öğrenirken en çok hangi konularda zorlanıyorsunuz? Fiil çekimi, okuma ve yazma becerileri, İngilizce dinleme becerileri, kelime bilgisi ve hatta zaman zaman can sıkıcı olabilen telaffuz bu konular arasında olabilir. Eğitmeninizden en çok zorlandığınız konuya konsantre olmasını isteyin. Bu, İngilizce derslerinizi optimize etmenin ilk adımı olacaktır.

Ödevlerinizi Düzenli Olarak Yapın

Öğrenciyseniz ya da okul çağındaki bir çocuğunuz varsa, okuldaki öğretmenler için tamamlanması gereken ev ödevleriyle karşılacaksınız.  Ödevlerinizi düzenli olarak yapmanız ve takıldığınız noktalarda öğretmenden destek almanız güzel bir temel oluşturacaktır.

Öğretmeniniz anlamakta zorlandığınız soruları sizin için daha detaylı bir şekilde açıklayacak ve soruyu çözebilmeniz için gerekli olan bilgileri verecektir.

Yaklaşan bir İngilizce sınavınız varsa, sınav hazırlığınızda size yardımcı olmalarını isteyerek öğretmeninizden yararlanabilirsiniz. Sizin için en uygun İngilizce öğretmenini bulun, gerisi gelecek!

İngilizce Konuşun

Eğitmeninizle İngilizce konuşmak, konuşma becerilerinizi son derece geliştirecek ve özgüven kazanmanıza yardımcı olacaktır. Yabancı dilde herhangi bir konuşma yapmak, akıcılığınızı geliştirmenize katkı sağlayacaktır.

Ek olarak; doğru telaffuz, yetenekli bir İngilizce konuşmacı olmak için çok önemlidir.

Arkadaş grubu kafede kızlar
İngilizce öğrenen diğer arkadaşlarınızla arada İngilizce sohbet etmeniz sözlü becerilerinizi geliştirecektir! | Kaynak: Pexels

Bu nedenle, konuşmaya çaba gösterin ve İngilizce telaffuzunuzu daha iyi bir duruma getirmek için çok çalışın, böylece bir gün gerçekten akıcı olabilirsiniz!

Sizin İçin Doğru İngilizce Öğretmenini Nasıl Seçebilirsiniz?

Dünya çapında İngilizce özel dersler veren çok sayıda İngilizce öğretmeni vardır. E, bu kadar fazla seçenek arasında karar vermek de zor olabilir. Peki sizin için en uygun İngilizce öğretmenine nasıl karar verirsiniz?

Ayrıca Ingilizce online eğitim seçeneğiniz de vardır.

Her şeyden önce, tamamlayıcı İngilizce dersleri almanız hızlı ilerleme kaydetmeniz için harika bir yoldur. Bunun nedeni, dil derslerinizin ihtiyaçlarınıza göre kişiselleştirilebilmesidir. Kendi kendinize öğrenmektense, öğreniminize başka bir kişiyi dahil etmek daha zevklidir. Özel derslerle seçim tamamen size ait!. Yüz yüze veya çevrimiçi olarak ders alabilirsiniz. İyi bir İngilizce hocasıyla İngilizce öğrenme süresi epey kısalacaktır!

Sertifikalı Öğretmen ve Öğrenci Arasında Seçim Yapmak

Ne aradığınıza bağlı olarak bu sorunun cevabını verebilirsiniz!

Belki bir öğrenciyle daha rahat hissedebilirsiniz, ancak deneyimli ve profesyonel bir öğretmene de daha çok güvenebilirsiniz.
Daha akademik bir yaklaşım için sertifikalı bir öğretmenle çalışabilirsiniz, ödevlere destek ve okuldaki İngilizce dersinizin daha ayrıntılı açıklaması için bir öğrenciyle de çalışabilirsiniz.

Öğreniminizde daha fazla özgürlüğü tercih ediyorsanız ve konuşma becerileri kazanmak sizin için temel hedefse, ana dili İngilizce olan birini seçebilirsiniz. Dersleri bir rutin haline getirebilmek için potansiyel öğretmenleri programınızdan haberdar etmeniz önemlidir.

Bir İngilizce öğretmenine karar vermek, ustalaşmak istediğiniz İngilizce türüne de bağlıdır.

Örneğin, iş İngilizcesi öğrenmek istiyorsanız, iş İngilizcesi alanında ders veren bir öğretmen seçmelisiniz.

İngilizce Bilmeyen Ebeveynler İçin Tavsiyelerimiz

İngilizce öğrenen her öğrencinin ebeveyni İngilizce konuşmayabilir. Ancak bu, çocuklarına bu süreçte destek olamayacakları anlamına gelmez.

İngilizce bilmeyen ebeveynlere tavsiyemiz şu şekildedir:

  • Çocuğunuzla aynı hızda öğrenmeye çalışın;
  • Çocuğunuzu sizinle İngilizce konuşmaya teşvik edin;
  • Kelime kelime çevirmeye çalışmayın;
  • Öğretmenle düzenli olarak görüşün;
  • Ders içeriğiyle ilgili İngilizce ders kitapları satın alın;
  • İngilizce öğrenmek için akşam derslerine veya çevrimiçi derslere katılın
Anne ve çocuk ödeve yardım
Çocuğu İngilizce öğrenen ebeveynlerİN bu süreçte daha aktif bir rol oynamaları çocuk için çok avantajlı olacaktır. | Kaynak: Pexels

Unutmayın, çocuklar için İngilizce ebeveynlerinin yardımıyla daha kolay!

Özel Öğretmenle İngilizce Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

İngilizce becerilerinizi geliştirmek için ihtiyacınız olan zaman birkaç faktöre göre değişir:

Başlangıç Seviyeniz

Yeni başlayanların becerilerini geliştirmesi 6 aydan bir yıla kadar sürer, ancak temelleri zaten biliyorsanız, İngilizce yeterliliğinizi sadece birkaç hafta içinde geliştirebilirsiniz!

İngilizce Öğretmeni Seçiminiz

Özel ders öğretmeniniz, İngilizce'yi metodik bir şekilde öğrenmenizi sağlar, böylece yanlış bilgiler yüzünden bu süreç uzamaz.

Sağlam bir ilerleme kaydetmenize yardımcı olabilecek bir öğretmen seçmeniz önemlidir.

Birçok öğretmen, öğrenme stratejilerinin size uygun olup olmadığını belirleyebilmeniz için ilk dersi ücretsiz olarak verir. Ayrıca, İngilizce'yi akıcı bir şekilde konuşan öğretmenler, telaffuz ve aksanın konusunda size yardımcı olabilirler, böylece kendinizi İngilizce olarak ifade edebilmeniz kolaylaşır.

Son olarak, İngilizce öğretmenleri, İngilizce seviyenize uygun İngilizce kaynakları ve materyalleri kullanacaktır, böylece derslerinizden asla sıkılmazsınız.

Kişisel Katkınız

Kararlılığınız, öğreniminizde başarıya ulaşmanın çok önemli bir şartıdır. İngilizce göründüğünden daha karmaşık olabilir. İngilizce kelime bilgisi, dil bilgisi ve düzensiz fiiller sizi kimi zaman zorlayabilir. Ancak emin olun ki yeterince emek verirseniz bu dili çok kısa bir zamanda çözebileceksiniz.

İyi bir İngilizce seviyesine ulaşmanın düzenli pratik gerektirdiğini aklınızdan çıkarmayın. Kendinize her hafta belirli bir hedef koyun ve bu hedefi gerçekleştirmek için çalışın. Bir süre sonra İngilizce düşünmeye başladığınızı fark edeceksiniz ve bu özgüveninizi artıracak!

Good luck!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!