İngilizce öğrenebilmek için özel dersler alma fırsatınız varsa çok şanslısınız! İngilizce bilmek hem kişisel hem de mesleki anlamda size büyük bir donanım kazandıracağından bu şansınızı iyi değerlendirmeniz gerekir.

Bu yazımızda bire bir İngilizce dersinizden en iyi şekilde nasıl yararlanacağınızı açıklayacağız.

En iyi İngilizce öğretmenleri müsait
Ni̇lüfer
5
5 (85 yorum)
Ni̇lüfer
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (21 yorum)
Seda
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canay
5
5 (32 yorum)
Canay
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (59 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (35 yorum)
Charles
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (20 yorum)
Sinem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (19 yorum)
Elif
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Edwin
5
5 (17 yorum)
Edwin
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (85 yorum)
Ni̇lüfer
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (21 yorum)
Seda
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canay
5
5 (32 yorum)
Canay
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (59 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (35 yorum)
Charles
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (20 yorum)
Sinem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (19 yorum)
Elif
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Edwin
5
5 (17 yorum)
Edwin
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

İngilizceyi Bire Bir Özel Derslerle Öğrenmek

Ne yazık ki, bazı öğrenciler okul dersleri için tamamlayıcı nitelikte olan özel dersleri ebeveynleri tarafından kendilerine verilmiş bir ceza olarak görür. Hali hazırda okulda geçirdikleri saatlerden sonra bir de ingilizce özel ders almak çok da hoşlarına gitmeyebilir.

Eğitiminize fazladan bir katman eklemek bazen zordur, ancak dediğimiz gibi, kaçırılmaması gereken bir fırsattır.

Bunun bir nedeni, özel derslerin öğrenci için okul derslerinden çok daha eğlenceli olmasıdır. Aynı zamanda daha etkili olduğu da tartışılmaz! Bunun nedeni tabii ki öğretmenin dikkatini ve enerjisini yalnızca bir öğrenciye vermesinden kaynaklanır. 30 kadar öğrenciden oluşan bir sınıfta öğretmen dikkatini de öğrenciler arasında bölmek durumundadır. Özel derslerinizde İngilizce öğretmeninizle yüz yüze olacaksınız. Öğretmeninizin gözü sizin üzerinizde olduğundan İngilizce dil becerilerinizi çok daha rahat bir şekilde geliştirebilirsiniz

Bazı öğrenciler resmi eğitimlerinin yanı sıra fazladan ders almaktan hoşlanmasalar bile ebeveynleri olarak onlara en azından bir ders aldırabilir ve öğretmeninin enerjisini görmesini sağlayabilirsiniz.

Öğretmenler, ders sürecini öğrencilerinin ihtiyaçlarına göre uyarlayabilmeleri için öğrencinin seviyesini, hedeflerini ve kapsamak istedikleri içeriği değerlendirerek işe başlarlar.

Bu, öğrencilerin okulda yanlış anladıkları noktaları yakalama ve müfredatlarında daha da ilerleme fırsatı da verir.

Yani İngilizce özel dersleri almak son derece etkili bir yoldur!

Öğrencisine yazı yazdıran öğretmen
Çocuğunuza İngilizce özel dersler aldırarak okulda öğrendiklerini daha iyi bir şekilde kavramasına yardımcı olabilirsiniz. | Kaynak: Pexels

İngilizce temeliniz varsa, önceden bildiklerinizin içindeki boşlukları doldurmanız ve yeni şeyler öğrenmeniz son derece faydalı olacaktır.

Superprof aracılığıyla İngilizce dersleri vermekte olan bütün öğretmenler son derece donanımlı ve öğretmekten zevk alan öğretmenlerdir. Yabancı dili bir tabu olmaktan çıkarır ve öğrencinin kendisini olabildiğince rahat hissetmesine odaklanırlar. Bu noktada, ebeveyn olarak çocuğunuza özel ders almasının ileride ona sağlayacağı avantajlardan bahsedebilirsiniz. Öğrencinin bunu boş zamanına yapılan bir saldırı değil de ileride çok daha fazla zaman kazanmasını sağlayacak bir yatırım olarak görmesi önemlidir. Şimdi, İngilizce özel ders tavsiye ve ipuçlarımıza geçelim!

Karşılaştığınız Zorluklara İngilizce Öğretmeninizle Odaklanın

Bire bir derslerinizden en iyi şekilde yararlanabilmek için dersleri planlarken çok dikkatli olmalısınız.

Eğitmeniniz, hedeflerinizin yanı sıra güçlü ve zayıf yönlerinize göre kendi kişiselleştirilmiş öğrenme planınızı oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıntılı bir öğrenim programı oluşturmaya zaman ayırmak, öğretmeninizin İngilizce ile ilgili yaşadığınız zorlukları anlayıp bu zorlukları aşmanızı sağlaması için faydalı olacaktır. İngilizce öğrenmenin uzun bir süreç gerektirdiğini unutmayın, her dil gibi İngilizce de sabır ve emek gerektirir.

Dilde kendinize güvendiğiniz konuları ve güçlü noktalarınızı da bir öğretmenle pekiştirmeniz önemlidir, çünkü bu, zayıf noktalarınızla savaşırken kendinize olan güveninizi artıracaktır.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi genelde okullarda sınıfın nüfusundan dolayı öğretmen her öğrenciye tek tek yoğunlaşamaz. Öğrencilerin kendilerini İngilizce olarak ifade etme şansının az olması da sözlü becerilerde ilerlemesini etkiler. Böyle bir sorun yaşayan öğrenci için özel ders veren öğretmen İngilizce konuşacak ve öğrenciyi de ikinci dilini kullanmaya teşvik edecektir.

Yani, öğretmen yalnızca dil bilginizi geliştirmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda İngilizce'de dört temel beceriyi de (konuşma, dinleme, yazma, okuma) geliştirmenizi sağlar.

Aynı şekilde, İngilizce gramer konusunda büyük zorluklar yaşıyorsanız, öğretmeniniz sizden bir metni analiz etmenizi ve çalışma sayfalarındaki boşlukları doldurmanızı isteyebilir. Ayrıca sıfatları, isimleri ve uygun zamanları kullanmanıza yardımcı olacak testler ve dilbilgisi alıştırmaları da verebilirler.

İngilizceye hakimiyetiniz, dilbilgisi, imla, sözlü akıcılık, telaffuz ve yazılı ifade dahil olmak üzere çeşitli disiplinlerdeki yetkinliğinizle ölçülür.

El sıkışan öğrenci öğretmen
Kendinize uygun bir İngilizce öğretmeni bulduktan sonra bütün süreç çok daha eğlenceli geçecektir. | Kaynak: Pexels

Ev Ödevine Destek ve Sınava Hazırlık İçin İngilizce Öğretmeniyle Çalışın

İngilizce dersleri almaya başladığınızda kendinize iki ana hedef koymalısınız. İlk hedef, zor bulduğunuz kavramları anlamak, ikincisi ise bu yeni bilgiyi gelişmiş notlara dönüştürmektir. Birini diğerine ulaşmadan başaramazsınız. Çocuğunuzun ödevlerine destek olması için de İngilizce hocası ile çalışabilirsiniz, İngilizce bilmeyen ebeveynlere tavsiyeler verirken bundan bahsetmiştik!

Özel öğretmenler, öğrencilerini bu hedeflere ulaşmaları için eğitirler. Bir akademik yıl boyunca, düzensiz fiil, dilbilgisini doğru kullanma veya İngilizce okuma ve yazma becerilerinizi test edebilecek bir İngilizce de dahil olmak üzere birçok sınava gireceksiniz!

Sınava hazırlık konusunda size yardımcı olmaları için İngilizce öğretmeninizden yararlanmanızı tavsiye ederiz. Yabancı dille ilgili pek çok konuyu tek başına gözden geçirmek eğlenceli değildir, ayrıca başka biriyle çalışmak kadar etkili de değildir.

Sınav zamanı geldiğinde organize olmalısınız. Konunuz, hedefleriniz ve yol boyunca karşınıza çıkabilecek herhangi bir engelin üstesinden gelmek için öğrenme stratejilerinizi nasıl kullanacağınız hakkında size ipuçları verecek bir öğretmenle çalışmak her zaman büyük bir avantaj olacaktır. Özel derslerin öğrencinin ihtiyaçlarına göre kişiselleştiriliyor olması da her zaman sizin lehinize olacaktır, adı üstünde özel ders!

Bahsettiğimiz sınav herhangi bir yabancı dil sınavı olabilir. Ülkemizin YDS gibi resmi sınavlarının yanı sıra, IELTS veya TOEFL hazırlığı için de bir öğretmenden yararlanabilirsiniz. Öğretmeniniz size TOEFL için kaynak önerisinde de bulunacaktır.

Bu tarz sınavlardan iyi bir puan almanız ileride yapacağınız iş başvuruları için de son derece önemlidir. Ancak tabii ki, IELTS ve TOEFL söz konusu olduğunda, bu sınavların tekniğine hakim bir öğretmenle çalışmanızı öneriyoruz. Öğretmeninizin hem sınavın içeriği hakkında bilgi sahibi olması gerekir hem de bu sınavlara daha önceden girmiş olması beklenir. Superprof İngilizce öğretmenlerinin her birinin kendisine özel bir profili vardır ve bu profilde bu sınavlara hazırlık için eğitim verip vermediklerini görebilirsiniz.

Öğretmeninizle İngilizce Konuşma Pratiği Yapın

Daha önce de belirttiğimiz gibi, okuldaki İngilizce derslerinde öğrencilere İngilizce konuşma becerilerini geliştirmeleri için her zaman yeterli fırsat sağlamaz.

Arkadaş grubu kafede
Ana dili İngilizce olan bir öğretmenden grup dersleri alabilirsiniz. Bu derslerde yalnızca konuşma becerilerinize odaklanabilir ve interaktif şekilde öğrenebilirsiniz. | Kaynak: Pexels

Dilde akıcılık kazanmak, dilin temellerini öğrenmek için genellikle arka planda kalır. Peki, konuşma pratiği hangi noktada daha önemli hale geliyor? Hayatınızın çok büyük bir kısmında! Özellikle de kariyer planlarınızda uluslararası bir hedefiniz varsa konuşma becerileri çoğu zaman dilbilgisinden daha önemlidir. Bunun için, ana dili İngilizce olan bir öğretmenle de çalışabilirsiniz.

Ana dili İngilizce olan öğretmeniniz, akıcılığınızı geliştirmek için düzenli olarak İngilizce konuşma alışkanlığı kazanmanıza yardımcı olacaktır. Başlangıç olarak temel İngilizce dersleri kapsamında, konuya özgü kelime haznesi ve dilbilgisi hakkında iyi bir bilgiye sahip olsanız bile, konuşma oldukça yavaş olacaktır. İngilizce öğrenenler dilbilgisi ve telaffuzları hakkında düşünmek için genellikle kelime ve cümle aralarında es verirler. Bu noktada akıcı olamamanız normaldir.

Bununla birlikte, iyi haber şu ki, İngilizce fonetiğine alışmanıza ve kendinizi tamamen İngilizce olarak ifade edebilmenize olanak tanıyan konuşma yoluyla akıcılık geliştirebileceğiniz bir şeydir. İyi bir İngilizce öğretmeni seçmek bu konuda da önemlidir.

İngilizce diyalog kurmak, konuşma İngilizcenizi hızlı bir şekilde geliştirdiğinizi görmenin en iyi yoludur. Diğer öğrenciler ve öğretmenlerle İngilizce konuşmak, ilgi alanlarınızı tartışmak için dilinizi kullanmanızı ve ayrıca sohbet sırasında çeşitli konuları nasıl güvenle keşfedebildiğinizi görmenizi sağlar. Ingilizce online eğitim alarak da çok iyi öğrenebilirsiniz.

Özellikle anadili İngilizce olan bir konuşmacı ile konuşarak, aksanınız üzerinde çalışabilir, başkalarının aksanını belirlemeyi öğrenebilir, İngilizce sokak dilini öğrenebilir ve deyimsel ifadelerin nasıl kullanılacağını öğrenebilirsiniz. Bu saydıklarımızın hepsi İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşmayı öğrenmenize yardımcı olacak şeylerdir.

Sonuçta, başkalarının ne dediğini anlayabilmek, bir dilde iletişim kurmanın merkezinde yer alır!

İngiliz İngilizcesi ile Amerikan İngilizcesi arasındaki kelime dağarcığındaki farklılıkları öğrenmeye çalışın, farklı telaffuzları birbirinden ayırmayı öğrenin.

İngilizce öğrenenler, yavaş yavaş düşüncelerini yabancı bir dilde paylaşmaya başlayınca daha da özgüvenli olurlar. Özel ders İngilizce dahil olmak üzere bütün yabancı diller için size yardımcı olacaktır!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!