Çakralarınızı açmak istiyorsanız, yüz binlerce insana yoga yaparak katılın. Çakra, tekerlek veya daire anlamına gelen Sanskritçe bir kelimedir. Yogada çakralar vücudun enerji merkezleridir. Yedi ana ve binlerce de ikincil çakra bulunur.

Bu yazıda, çakralara, ne yaptıklarına ve yoga yoluyla onlarla ilgili anlayışınızı nasıl derinleştirebileceğinize bakacağız.

En iyi Yoga öğretmenleri müsait
Aslınur
5
5 (15 yorum)
Aslınur
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Simay
5
5 (11 yorum)
Simay
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Özlem
5
5 (10 yorum)
Özlem
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sema
5
5 (11 yorum)
Sema
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hande ceren
5
5 (7 yorum)
Hande ceren
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kübra
5
5 (5 yorum)
Kübra
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nesrin
5
5 (22 yorum)
Nesrin
₺108
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (14 yorum)
Deniz
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aslınur
5
5 (15 yorum)
Aslınur
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Simay
5
5 (11 yorum)
Simay
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Özlem
5
5 (10 yorum)
Özlem
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sema
5
5 (11 yorum)
Sema
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hande ceren
5
5 (7 yorum)
Hande ceren
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kübra
5
5 (5 yorum)
Kübra
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nesrin
5
5 (22 yorum)
Nesrin
₺108
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (14 yorum)
Deniz
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Çakra Nedir?

Çakralar Hinduizm'den gelir. Geleneksel Hint tıbbında ortaya çıktılar ve  toplam 88.000 tane çakra var. Bunları Ayurveda'da ve Geleneksel Çin tıbbında ve akupunkturda başka bir isim altında da bulabilirsiniz. Prana olarak bilinen yaşam gücü enerjisi çakralardan geçer.

Tıpkı dünyanın manyetik alanı gibi, enerji de vücudun altından girer, yukarıya doğru vücuttan geçer, vücudun tepesinden çıkar ve etrafına iner. Yedi ana çakra, her çakrayı ve bağlı damarları doldurarak enerjinin dolaşmasına izin veren omurgada bulunur.

Yoga ilkelerine göre, çakralarınızı mükemmel bir şekilde açmak fiziksel, duygusal, psişik ve ruhsal doyuma yol açacaktır. Çok açık veya çok kapalı bir çakra, astral bedeninizle olan bağlantıyı koparabilir. Enerji daha az dolaşacak veya hiç dolaşmayacak, bunun da ilgili organlarda sorunlara yol açtığı söyleniyor.

Siz ölmedikçe çakralar tamamen kapatılamaz.

Buda heykeli ve şifalı taşlar
Şifalı taşlar da tıpkı notalar ve renkler gibi Çakraları aktive etmek için kullanılabilmektedir. | Unsplash

Yedi Ana Çakra Nelerdir?

Çakralar lotus çiçekleri ile temsil edilir. Her biri farklı bir renk, frekans ve farklı organlarla ilişkilidir.

İlk Çakra: Kök Çakra veya Muladhara

Kök çakra Kundalini'nin (ilahi enerji) temelidir. Omurganın tabanında kuyruk sokumunuzun yanında bulunur ve ilk üç omur, mesane ve kolonu çevreler. Sizi dünyaya bağlar ve fiziksel dünyaya olan bağlılığınızı temsil eder.

Kırmızı renkle temsil edilir ve hayatta kalma içgüdümüzle ilişkilidir. Dengeli olduğunda bize canlılık, duygu, esenlik, irade ve özgüven verir. Aşırı gelişirse, aşırı fiziksel ve maddi zevke yol açabilir. Az gelişmişse, mücadele ve dinamizm eksikliğine yol açar.

Lam mantrası ve Do notası bu çakra ile rezonansa girer.

İkinci Çakra: Sakral Çakra veya Svadhishthana

İlk çakranın hemen üstünde cinsel enerjiyi ve başkalarıyla olan ilişkilerimizi temsil eden sakral çakra bulunur. Yumurtalıklar, testisler, böbrekler, mesane ve böbrek sistemi gibi organlarla ilişkilidir.

Turuncu renkle temsil edilir ve çeşitli duygularla ilişkilendirilir. Dengesiz olduğunda, aşırı gelişmişse saldırganlığa ve aşırı aktif bir cinsel dürtüye yol açabilir. Az gelişmişse, utangaçlığa veya libido azalmasına neden olabilir.

Yogada, Vam mantrası ve Re notası onunla rezonansa girmek için kullanılır.

Üçüncü Çakra: Solar Pleksus Çakrası veya Manipura

Solar pleksus çakrası (Manipura), göbek deliğinizin birkaç parmak üzerinde bulunur. Başkalarına karşı burukluk gibi sindirilmeyen duygulara ev sahipliği yapar. Sindirim sistemi, karaciğer, dalak, mide ve safra kesesi ile ilişkilidir.

Sarı renkle temsil edilir, size spontanelik, neşe getirebilir ve dengeliyse projeleri bitirmenize yardımcı olabilir. Aşırı gelişmişse, kontrolü elinde tutma veya her zaman haklı olma arzusuyla ilişkilidir. Az gelişmişse, mücadele ve dinamizm eksikliğine yol açar.

Yogada, Ram mantrası ve Mi notası onu rezonansa sokmak için kullanılır.

Dördüncü Çakra: Kalp Çakrası veya Anahata

Anahata göğsünüzün ortasında bulunur ve kalp, akciğerler ve bağışıklık sistemi ile ilişkilidir. Sevgi, empati ve başkalarıyla ilişkilerimizin merkezidir. Bedenimizin üstü ve altı, duygularımız ve bedenimiz arasındaki bağlantıdır.

Yeşil renkle temsil edilir, dengeliyken açık ve arkadaş canlısı olmanızı sağlar. Dengesiz olduğunda, başkalarıyla etkileşime girme korkularına veya üstünlük duygularına yol açabilir.

Kalp çakrasıyla rezonansa girmek için Yam mantrasını ve Fa notasını kullanın.

Beşinci Çakra: Boğaz Çakrası veya Vishuddha

Mavi çakra boğazınızda bulunur ve tiroid, gırtlak, ses telleri, kulaklar ve burun ile ilişkilidir. İletişim, dinleme ve yaratıcılığın merkezidir. Kişiliğinizi ifade etmenizi sağlar.

Dengeli olduğunda kendinden emin hareket etmenizi sağlar. Dengesizse, utangaçlık ve anlaşılmazlığa ya da çok konuşmaya ve samimiyet eksikliğine yol açabilir.

Yogada, beşinci çakra ile rezonansa girmek için Ham mantrasını ve Sol notasını kullanırsınız.

Altıncı Çakra: Guru Çakra veya Ajna

Guru çakra, üçüncü göz çakrası olarak da bilinir. Alnınızda kaşlarınızın arasında bulunur ve yüzünüz, gözleriniz, sinüsleriniz ve beyninizle ilişkilidir. Zihinsel gücünüzün, zekanızın ve hayal gücünüzün merkezidir ve karar verme ve bilinçten sorumludur.

Dengeli olduğunda, size daha iyi sezgi sağlar. Dengesiz olduğunda, güvensizliğe veya vicdan eksikliğine yol açabilir. İndigo rengi ile temsil edilir.

Mantra Om ve La notası, yogada guru çakra ile rezonansa girmek için kullanılır.

Yedinci Çakra: Taç Çakra veya Sahasrara

Taç çakra, başınızın tepesinde, başınızın arka bombesinin altında bulunur. Evren ve ilahi olanla bağlantınızla ilişkilidir. Beyninize ve serebral korteksinize etki eder.

Mor renkle temsil edilir ve dengelendiğinde bilinçaltınıza erişmenizi sağlar. Dengesiz olduğunda şüpheciliğe, hayal kırıklığına ve kararsızlığa yol açabilir.

Ham mantrasını ve Si notasını kullanarak yedinci çakra ile rezonansa girebilirsiniz.

Her çakra için en iyi yoga pozlarını bulun.

Mor çakra simgesi
Çakralar en iyi yoga ve meditasyon ile dengelense de farkında olmadan pek çok çakramızın üstünde olumlu olumsuz etkilere sebep oluruz. Renklerden, notalara, yemeklerden, taşlara kadar pek çok gündelik etken onlar üstünde iz bırakabilir. Bundan dolayı çok değişken olurlar. | Pixabay

Yogada Nadiler Nedir?

Tüm çakralar, yaşam gücü enerjisinin aktığı kanallar olan Nadilerle sürekli etkileşim halindedir. Tıpkı çakralar gibi binlerce (72.000) vardır, ancak üç önemli çakra vardır: Sushumna, Ida ve Pingala.

Sushumna Nadi

Omurga ile ilişkilidir. Kundalini içinden kıvrılmış bir yılan gibi yükselir. Yoga ve Çigong nefes egzersizleri Kundalini'nin yükselmesine neden olabilir.

Ida Nadi

Bu, birinci çakranın solunda başlar ve sol burun deliğinde biter. Ida Nadi, ay enerjisi ve sakinlikle ilişkilidir.

Pingala Nadi

Ida Nadi'nin tersi olan Pingala Nadi, ilk çakranın sağında başlar ve sağ burun deliğinde biter. Güneş enerjisi ve ısıtma ile ilişkilidir.

Son iki Nadi, omurga boyunca iç içe geçer ve çakralarda buluşur.

Çakraların açılması ve Nadi'lerin arındırılması, prana'nın (yaşam gücü enerjisi) vücutta etkili bir şekilde dolaşmasına izin verir. Yoga egzersizleri ve pranayamalar, enerjinizi ve Nadi'lerinizi dengelemenizi sağlar.

Yoga ile Daha İleriye Gitmek: Kundalini

Kundalini ilahi enerji ile ilişkilidir, bu yüzden yaşam gücü veya ruhsal güç olarak da adlandırılır. Geleneksel Hint tıbbında ilahi enerjiyle ilişkili iki ilke vardır:

İlk çakra tarafından özümsenir. Kundalini, Sushumna aracılığıyla birinci çakradan yedinci çakraya tırmanır. Kundalini, Tanrı'nın kadınsı yönünü temsil eder.
Diğeri ise aynı kanaldan yedinci çakradan birinci çakraya geçer ve ilahi olanın maddi olmayan yönünü temsil eder.
Kundalini, farklı çakraları uyandırmanıza ve onların yetenek ve güçlerinden yararlanmanıza izin verir. Dolaşan Kundalini enerjisi ne kadar fazlaysa, kişi o kadar yüksek bilinç durumuna ulaşır.

Peki dengesiz çakralarınız hangileri?

Superprof'ta meditasyon ve yoga konusunda size yardımcı olacak çok sayıda yetenekli özel öğretmen bulunmaktadır. Farklı eğitim türleri mevcuttur ve sizin ve bütçeniz için en iyi öğretmeni ve en iyi eğitim türünü seçmek size kalmıştır.

Yüz yüze eğitimler, mevcut en maliyetli özel eğitim türüdür ancak genellikle en uygun maliyetli olanlardır.

Çevrimiçi eğitimler, öğretmenin Skype gibi video konferans yazılımlarını kullanarak öğrettiği ve odada sizinle birlikte olmadığı zamandır. Bu tür bir eğitim genellikle akademik konular için daha iyi olsa da, yoga ve meditasyon eğitimlerini web kamerası üzerinden de alabilirsiniz!

Son olarak, grup dersleri var. Birkaç öğrenci öğretmenin zamanının maliyetini paylaştığı için bunlar diğer türlerden daha ucuz olma eğilimindedir. Ancak bu, eğitmeninizle daha az bire bir görüşme yapmanız anlamına gelir.

 

 

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.