Yoga yapanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Çoğu yogi ortalama 30'lu ve 40'lı yaşlarındayken, 50'li yaşlar da bunu gün geçtikçe daha çok yapmaya başlıyor.

Çakraların omurga boyunca yer alan enerji noktaları olduğu söylenir ve tonlarca alt tipi varken yedi ana çakra vardır. Yaşam gücü enerjisiyle beslenirler ve çok kapalı veya çok açık olabilirler, bu da duygusal, psikolojik ve fiziksel tıkanıklıklara yol açar.

Bu yazıda, çakraların ardındaki temel ilkelere, çakralarınızı yeniden dengelemek için neden yoga kullanmanız gerektiğine, onları yoga yoluyla nasıl açabileceğinize ve çakralarınızı düzenlemek için en iyi yoga pozlarına bakacağız.

En iyi Yoga öğretmenleri müsait
Aslınur
5
5 (15 yorum)
Aslınur
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Özlem
5
5 (10 yorum)
Özlem
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Simay
5
5 (10 yorum)
Simay
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sema
5
5 (11 yorum)
Sema
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hande ceren
5
5 (7 yorum)
Hande ceren
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kübra
5
5 (5 yorum)
Kübra
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nesrin
5
5 (22 yorum)
Nesrin
₺108
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (14 yorum)
Deniz
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aslınur
5
5 (15 yorum)
Aslınur
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Özlem
5
5 (10 yorum)
Özlem
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Simay
5
5 (10 yorum)
Simay
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sema
5
5 (11 yorum)
Sema
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hande ceren
5
5 (7 yorum)
Hande ceren
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kübra
5
5 (5 yorum)
Kübra
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nesrin
5
5 (22 yorum)
Nesrin
₺108
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (14 yorum)
Deniz
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Çakraların Temel İlkeleri

Geleneksel Hint tıbbına göre, fiziksel ve zihinsel sağlığımızı etkileyen 88.000 çakra, enerji merkezi vardır. Çakralarınızı açmak, bazen çok açık olabileceğinden, yapmanız gereken tek şey değildir.

Bu enerji merkezleri lotus çiçekleri ile temsil edilir ve belirli bir renk, titreşim, taş, element veya organla ilişkilendirilir.

Kök çakra (Muladhara), kuyruk sokumunda bulunur. Toprak elementi, kırmızı renk, tohum mantrası Lam, Do notası ve mesane ve kolon ile ilişkilidir.

Sakral çakra (Svadhishthana) göbek deliğinizin hemen altında hizalı olarak sırtınızda bulunur. Su elementi, portakal rengi, tohum mantrası Vam, Re notası, duygular, testisler ve yumurtalıklar ile ilişkilidir.

Solar pleksus çakrası (Manipura), göbek deliğinizin birkaç parmak üzerinde bulunur. Ateş elementi, sarı renk, Ram tohum mantrası, Mi notası ve sindirim sistemi ile ilişkilidir.

Kalp çakrası (Anahata), kalbinizin yanında bulunur. Hava elementi, yeşil renk, Yam tohum mantrası, Fa notası ve aşk duyguları ile ilişkilidir.

Boğaz çakrası (Vishuddha) boğazın yanında bulunur. Eter (akaşa), gök mavisi rengi, Ham tohum mantrası, Sol notası ve tiroid ile ilişkilidir.

Guru çakra (Ajna) veya üçüncü göz çakrası, kaşlarınızın arasında bulunur. Karar verme, ruh, çivit rengi, tohum mantrası Om ve La notası ile ilişkilidir.

Taç çakrası (Sahasrara) başınızın üstünde bulunur. Titreşim, mor renk, Ham tohum mantrası ve Si notası ile ilişkilidir.

Tüm enerji noktaları Nadi (akış) ile ilişkilidir. Yaşam gücü enerjisinin aktığı üç ana akım vardır: Sushumna, Ida ve Pingala. Son olarak, Kundalini ilahi enerji veya yaşam gücüdür. Kundalini esas olarak yüksek bir zihin durumuna ulaşmak için kullanılır.

Tibet kaseleri ve gongu
Son zamanlarda Tibet kaselerini sıkça görüyoruz. Farklı nota tınıları çıkaran bu kaseler sayesinde belirli çakraların açılması amaçlanır. | Unsplash

Neden Çakralarınızı Yoga ile Dengelemelisiniz?

Yoga derslerine katılmak, genel sağlığınızı iyileştirmenin, daha rahat hissetmenin ve stresli bir kişisel ve iş hayatı yönetmenin harika bir yoludur.

Çakralarınızı yoga yoluyla dengelemek, gevşemenizi ve duygusal ve fiziksel acıyı hafifletmenizi sağlar. Fiziksel acı, yorgunluk veya hayal kırıklığı hissettiğinizde bunun aslında dengesiz bir çakra aracılığıyla olduğu söylenir.

Her çakra belirli organlar ve zihinsel durumlarla ilişkilidir:

Kök çakra: Bu çakra dengeli olmadığında, vücudunuzun alt kısmında (bacaklar, ayaklar, sırt) sindirim sorunları ve ağrılar yaşayabilirsiniz. Psikolojik olarak, endişe veya güvensizlik hissine neden olabilir.

Sakral çakra: Bu, cinsel arzular ve üreme organları ile ilişkilidir. Bu çakrayı dengelemek, keyifli aktivitelerde kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Dengesiz olduğunda, azaltılmış bir libidoya sahip olacaksınız.

Solar pleksus çakrası: Bu, sindirim sistemi ile ilişkilidir ve özgüveninizin merkezidir. Bu çakrayı dengelemek, sindirim problemlerinden kurtulmanızı ve özgüveninizi yeniden kazanmanızı sağlayacaktır.

Kalp çakrası: Bu, sevgi ve empati duygularıyla ilişkilidir. Kalp çakrasını dengelemek, aşk olsun ya da olmasın, başkalarıyla olan ilişkilerinizi temizleyecektir.

Boğaz çakrası: Bu, duygularınızın ifadesi ile ilişkilidir. Dengesiz olduğunda çok konuşacak, başkalarını dinlemeyecek veya kendinizi ifade edemeyeceksiniz. Yeniden dengelemek, kendinizi net bir şekilde ifade etmenizi sağlayacaktır.

Üçüncü göz çakrası: Bu, karar verme ve dengeleme ile ilişkilidir, sezginizi hayatınızı yönetmesine izin vermeden dinlemenize izin verecektir.

Taç çakra: Bu enerji merkezi ve açılması en karmaşık çakradır. Neredeyse her zaman az gelişmiştir. Dengeli olduğunda, ölüm veya fiziksel acı korkusu olmadan bilinçaltınızla tam bir uyum içinde olmanızı sağlar.
Bir şoktan sonra veya çocukluk döneminde çakralar dengesiz hale gelebilir. Onları yeniden dengelemek çok zaman ve çaba gerektirebilir.

Çoğu insan stresi azaltmak için yoga yapar.

Ormanda stresli durumdaki bir adam
Yoga, bilimsel olarak sporla birlikte stresi azaltan veya depresyon gibi psikolojik hastalıkların tedavisinde kullanılabilen sayılı doğal araçlardandır. | Unsplash

Yoga ile Çakralarınızı Nasıl Açabilirsiniz?

Çakralarınızı dengelemenin farklı yolları vardır: taşlar, Reiki, Çigong, diyet, akupunktur, uçucu yağlar, Bach çiçek ilaçları, Shiatsu, akupresür, hipnoz, vb.

Ancak çakralarınızı dengelemenin en etkili yolu yogadır. Açık bir zihin gerektiren soyut bir kavram olduğu için çakralar hakkında düşünmek zor olabilir. Bilmeden bile onlar üzerinde çalışabilirsiniz.

Onlara inanmasanız bile, belirli bir yoga seansından sonra muhtemelen daha iyi hissedeceksiniz.

Yogadaki titreşimler, belirli bir nota ve çakra ile ilişkili organların rezonansa girmesine izin verir. Bu yüzden Tibet kaseleri yoga derslerinde sıklıkla kullanılır.
Her çakrayla ilişkili mantralar, belirli organların iyiliğini de iyileştirebilir.
Ses yogası, ses tellerine, nefes almaya ve gerilimi hafifletmeye odaklanır.
Nefes egzersizleri (Pranayama) rahatlamanızı ve gerginliği gidermenizi sağlar. Her yoga pozu nefesinizi kontrol ederek yapılmalıdır (bir kısım nefes alırken, diğeri nefes verirken yapılır). Avantajı, stresli hissediyorsanız, bu nefes egzersizlerinin her yerde yapılabilmesidir. Sahneye çıkmadan önce nefes alıştırması yapabilirsiniz. Kalp atış hızınızı düşürmenin ve rahatlamanın etkili bir yolu.
Meditasyon, çakralarınız üzerinde çalışmak, gerginliği gidermek ve zihninizi açmak için de yararlıdır. Kısa bir rehberli meditasyon genellikle bir yoga seansının sonunda yapılır ve YouTube'da çakralarınızı açmaya adanmış rehberli meditasyon seansları bile bulabilirsiniz.
Yoga seansları, bir çakrayı uyumlu hale getirmek üzerine kuruludur. Seans boyunca tek bir çakraya odaklanırsanız ve onun dengesini bulursanız daha da etkili hale gelir.

Çakralarınızı Dengelemek İçin En İyi Yoga Pozları

Hatha yoga özellikle çakralarınızı dengelemek için iyidir. Farklı pozlar üzerinde yavaş ve nazikçe çalışmak, yaşam gücü enerjinizi doğru bir şekilde dolaştırmanıza olanak tanır.

Bazı yoga pozları (asanalar) belirli çakraların açılmasıyla ilişkilidir:

İlk çakra: sandalye pozu, oturarak öne eğilme, ağaç pozu, çocuk pozu.
İkinci çakra: taht pozu, kobra pozu, tekne pozu, inek yüzü pozu.
Üçüncü çakra: 1. ve 2. savaşçı pozları, çekirge pozu, güneşi selamlama, sandalye pozu.
Dördüncü çakra: köprü pozu, deve pozu, balık pozu, kobra pozu.
Beşinci çakra: aslan duruşu, omuz duruşu, yarım köprü duruşu.
Altıncı çakra: çocuk pozu, kedi pozu, omuz duruşu, dansçı pozu, oturarak öne eğilme.
Yedinci çakra: ceset duruşu, başucu.
Artık ana çakralarınızın her birini açmak veya yeniden dengelemek için ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz.

Karşılıklı özel yoga dersi
Özel yoga dersleri en faydalı derslerden olsa da maliyeti fazla olabilmektedir. Yakınlarınızla ufak grup dersleri ayarlamak hem ucuz hem de eğlenceli olabilir. | Unsplash

Ekstra yardıma ihtiyacınız varsa, yoga dersleri de alabilirsiniz ve herhangi bir yoga pozu yapmadan önce her zaman bir profesyonelden yardım almalısınız.

Superprof'ta meditasyon ve yoga konusunda size yardımcı olacak çok sayıda yetenekli özel öğretmen bulunmaktadır. Farklı eğitim türleri mevcuttur ve sizin ve bütçeniz için en iyi öğretmeni ve en iyi eğitim türünü seçmek size kalmıştır.

Yüz yüze eğitimler, mevcut en maliyetli özel eğitim türüdür, ancak oturumlarınızı planlamak ve size rehberlik etmek için kendi özel eğitmeniniz olduğu için genellikle en uygun maliyetlidir.

Ayrıca çevrimiçi eğitimler de mevcuttur. Bu, öğretmenin Skype gibi video konferans yazılımlarını kullanarak öğreticiyi öğrettiği ve odada sizinle birlikte olmadığı zamandır. Bu tür bir eğitim genellikle akademik konular için daha iyi olsa da, yoga ve meditasyon eğitimlerini web kamerası üzerinden de alabilirsiniz!

Son olarak, grup dersleri var. Birkaç öğrenci öğretmenin zamanının maliyetini paylaştığı için bunlar diğer türlerden daha ucuz olma eğilimindedir. Ancak bu, eğitmeninizle daha az bire bir görüşme yaptığınız anlamına gelir.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.